Okładka książki - Wdowa Couderc

Wdowa Couderc

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-10-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374148351
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę: Ludwik101

Ocena: 3 (1 głosów)

Wdowa Couderc. Pracowita, energiczna, wyrachowana, mściwa. Gotowa na wszystko, byle tylko znienawidzona przez nią rodzina zmarłego męża nie odebrała jej domu. Beznadziejną miłością kocha syna, który bezustannie śle do niej z więzienia prośby o pieniądze.

\r\nJean Passerat-Monnoyeur. Pociągający, tajemniczy, niebezpieczny, nieobliczalny. Nieprzygotowany do życia na własny rachunek, po pobycie w więzieniu nie chce mieć nic wspólnego ze swoją bogatą i wpływową rodziną. Jeśli kogoś nienawidzi, to przede wszystkim siebie. Nigdy nie nauczył się kochać.

\r\n Kiedy czytamy powieść po raz drugi, zdajemy sobie sprawę, że [...] Jean był skazany już od pierwszego akapitu, gdy szedł drogą przekreśloną cieniem. Rozumiemy też, dlaczego Simenon tak się rozzłościł, gdy Camus zgarnął główną nagrodę w noblowskiej loterii – ponieważ on w swoich powieściach opisywał dokładnie takie same dylematy, życie o zawężających się perspektywach [...], podejmowanie ryzyka przez człowieka, który nie ma nic do stracenia, jego próżność, tupet, wreszcie samounicestwienie. [...] Wysyłając kolejnego bohatera na śmierć w świecie pozbawionym szczęśliwych zakończeń, Simenon mówi jakby sam do siebie.\r\nPaul Theroux

\r\nGeorges Simenon (1903–1989) – pisarz belgijski, członek belgijskiej akademii literatury, autor ponad 450 powieści i opowiadań. Największą popularność przyniósł mu cykl kryminalny o komisarzu Maigrecie. Oprócz kryminałów Simenon pisał powieści psychologiczne – jedną z nich jest właśnie Wdowa Couderc. Wiele jego książek zostało zekranizowanych, a w postać komisarza Maigreta często wcielali się wybitni aktorzy, tacy jak Jean Gabin czy Rupert Davies. Na podstawie Wdowy Couderc w 1971 roku powstał francuski film w reżyserii Pierre’a Granier-Deferre’a z Alainem Delonem i Simone Signoret w rolach głównych. W Polsce oprócz powieści z cyklu o Maigrecie ukazały się m.in.: Czerwone światła (2006), Narzeczona pana Hire (2006) i Obcy w domu (2007).

Kup książkę Wdowa Couderc

Opinie o książce - Wdowa Couderc

Avatar użytkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Sceneria? Dwa domki na głębokiej wsi, ryczące krowy, zapach pleśni. On - małomówny, trochę tajemniczy, targają nim pierwotne instynkty, ale probuje odnaleźć spokój po dawnych przejściach. Ona - energiczna, mocno irytująca swoją czczą gadaniną i obsesją na tle rodziny zmarłego męża i innych kobiet. Całość czyta się łatwo, choć bez zachwytu. Po serii "Nowy kanon" spodziewałam się czegoś głębszego, czegoś bardziej wyrafinowanego. To książka o zrywaniu trawy dla królików, niesnaskach rodzinnych tak popularnych na wsi i trochę o pożądaniu i ucieczce.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-22, Przeczytałem,
ok
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-12-22, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - ajrin
ajrin
Przeczytane:2010-12-22, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - Klaudynka1992
Klaudynka1992
Przeczytane:2010-12-22, Chcę przeczytać,
Avatar użytkownika - marian51015
marian51015
Przeczytane:2010-12-22, Chcę przeczytać,
Inne książki autora
Maigret i trup bez głowy
Simenon Georges0
Okładka ksiązki - Maigret i trup bez głowy

-Oczywiście wszystko, co mogę powiedzieć w tej chwili, to jedynie wstępne ustalania. Przede wszystkim chciałbym zobaczyć resztę ciała, która powie nam...

Simenon Klasyka kryminału
Simenon Georges0
Okładka ksiązki - Simenon Klasyka kryminału

Simenon Klasyka kryminału, w zestawie trzy książki: Żółty pies, Maigret i żona kasiarza, Pierwsze śledztwo Maigreta...

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy