Wdowa Couderc

Wdowa Couderc. Pracowita, energiczna, wyrachowana, mściwa. Gotowa na wszystko, byle tylko znienawidzona przez nią rodzina zmarłego męża nie odebrała jej domu. Beznadziejną miłością kocha syna, który bezustannie śle do niej z więzienia prośby o pieniądze.

\r\nJean Passerat-Monnoyeur. Pociągający, tajemniczy, niebezpieczny, nieobliczalny. Nieprzygotowany do życia na własny rachunek, po pobycie w więzieniu nie chce mieć nic wspólnego ze swoją bogatą i wpływową rodziną. Jeśli kogoś nienawidzi, to przede wszystkim siebie. Nigdy nie nauczył się kochać.

\r\n Kiedy czytamy powieść po raz drugi, zdajemy sobie sprawę, że [...] Jean był skazany już od pierwszego akapitu, gdy szedł drogą przekreśloną cieniem. Rozumiemy też, dlaczego Simenon tak się rozzłościł, gdy Camus zgarnął główną nagrodę w noblowskiej loterii – ponieważ on w swoich powieściach opisywał dokładnie takie same dylematy, życie o zawężających się perspektywach [...], podejmowanie ryzyka przez człowieka, który nie ma nic do stracenia, jego próżność, tupet, wreszcie samounicestwienie. [...] Wysyłając kolejnego bohatera na śmierć w świecie pozbawionym szczęśliwych zakończeń, Simenon mówi jakby sam do siebie.\r\nPaul Theroux

\r\nGeorges Simenon (1903–1989) – pisarz belgijski, członek belgijskiej akademii literatury, autor ponad 450 powieści i opowiadań. Największą popularność przyniósł mu cykl kryminalny o komisarzu Maigrecie. Oprócz kryminałów Simenon pisał powieści psychologiczne – jedną z nich jest właśnie Wdowa Couderc. Wiele jego książek zostało zekranizowanych, a w postać komisarza Maigreta często wcielali się wybitni aktorzy, tacy jak Jean Gabin czy Rupert Davies. Na podstawie Wdowy Couderc w 1971 roku powstał francuski film w reżyserii Pierre’a Granier-Deferre’a z Alainem Delonem i Simone Signoret w rolach głównych. W Polsce oprócz powieści z cyklu o Maigrecie ukazały się m.in.: Czerwone światła (2006), Narzeczona pana Hire (2006) i Obcy w domu (2007).

Informacje dodatkowe o Wdowa Couderc:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-10-20

Kup książkę Wdowa Couderc

Wdowa Couderc - opinie o książce

Avatar użytkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Sceneria? Dwa domki na głębokiej wsi, ryczące krowy, zapach pleśni. On - małomówny, trochę tajemniczy, targają nim pierwotne instynkty, ale probuje odnaleźć spokój po dawnych przejściach. Ona - energiczna, mocno irytująca swoją czczą gadaniną i obsesją na tle rodziny zmarłego męża i innych kobiet. Całość czyta się łatwo, choć bez zachwytu. Po serii "Nowy kanon" spodziewałam się czegoś głębszego, czegoś bardziej wyrafinowanego. To książka o zrywaniu trawy dla królików, niesnaskach rodzinnych tak popularnych na wsi i trochę o pożądaniu i ucieczce.
Rewolwer Maigreta
Simenon Georges0
Okładka ksiązki - Rewolwer Maigreta

Z salonu w mieszkaniu komisarza Maigreta znika w tajemniczy sposób rewolwer Smith and Wesson 45. W przechowalni na dworcu Północnym w Paryżu zostaje odnaleziony...

Narzeczona Pana Hire
Simenon Georges0
Okładka ksiązki - Narzeczona Pana Hire

Piętnaście dni temu na polach za Villejuif znaleziono zwłoki kobiety, bestialsko zamordowanej. I od tego czasu dozorczyni domu, w którym mieszka pan Hire...