Okładka książki - Wdowa Couderc

Wdowa Couderc

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-10-20
Dodał/a książkę: Ludwik101

Wdowa Couderc. Pracowita, energiczna, wyrachowana, mściwa. Gotowa na wszystko, byle tylko znienawidzona przez nią rodzina zmarłego męża nie odebrała jej domu. Beznadziejną miłością kocha syna, który bezustannie śle do niej z więzienia prośby o pieniądze.

\r\nJean Passerat-Monnoyeur. Pociągający, tajemniczy, niebezpieczny, nieobliczalny. Nieprzygotowany do życia na własny rachunek, po pobycie w więzieniu nie chce mieć nic wspólnego ze swoją bogatą i wpływową rodziną. Jeśli kogoś nienawidzi, to przede wszystkim siebie. Nigdy nie nauczył się kochać.

\r\n Kiedy czytamy powieść po raz drugi, zdajemy sobie sprawę, że [...] Jean był skazany już od pierwszego akapitu, gdy szedł drogą przekreśloną cieniem. Rozumiemy też, dlaczego Simenon tak się rozzłościł, gdy Camus zgarnął główną nagrodę w noblowskiej loterii – ponieważ on w swoich powieściach opisywał dokładnie takie same dylematy, życie o zawężających się perspektywach [...], podejmowanie ryzyka przez człowieka, który nie ma nic do stracenia, jego próżność, tupet, wreszcie samounicestwienie. [...] Wysyłając kolejnego bohatera na śmierć w świecie pozbawionym szczęśliwych zakończeń, Simenon mówi jakby sam do siebie.\r\nPaul Theroux

\r\nGeorges Simenon (1903–1989) – pisarz belgijski, członek belgijskiej akademii literatury, autor ponad 450 powieści i opowiadań. Największą popularność przyniósł mu cykl kryminalny o komisarzu Maigrecie. Oprócz kryminałów Simenon pisał powieści psychologiczne – jedną z nich jest właśnie Wdowa Couderc. Wiele jego książek zostało zekranizowanych, a w postać komisarza Maigreta często wcielali się wybitni aktorzy, tacy jak Jean Gabin czy Rupert Davies. Na podstawie Wdowy Couderc w 1971 roku powstał francuski film w reżyserii Pierre’a Granier-Deferre’a z Alainem Delonem i Simone Signoret w rolach głównych. W Polsce oprócz powieści z cyklu o Maigrecie ukazały się m.in.: Czerwone światła (2006), Narzeczona pana Hire (2006) i Obcy w domu (2007).

Kup książkę Wdowa Couderc

Opinie o książce - Wdowa Couderc

Avatar użytkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Sceneria? Dwa domki na głębokiej wsi, ryczące krowy, zapach pleśni. On - małomówny, trochę tajemniczy, targają nim pierwotne instynkty, ale probuje odnaleźć spokój po dawnych przejściach. Ona - energiczna, mocno irytująca swoją czczą gadaniną i obsesją na tle rodziny zmarłego męża i innych kobiet. Całość czyta się łatwo, choć bez zachwytu. Po serii "Nowy kanon" spodziewałam się czegoś głębszego, czegoś bardziej wyrafinowanego. To książka o zrywaniu trawy dla królików, niesnaskach rodzinnych tak popularnych na wsi i trochę o pożądaniu i ucieczce.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Klaudynka1992
Avatar użytkownika - marian51015
marian51015
Przeczytane:2010-12-22, Chcę przeczytać,
Maigret i trup bez głowy
Simenon Georges0
Okładka ksiązki - Maigret i trup bez głowy

-Oczywiście wszystko, co mogę powiedzieć w tej chwili, to jedynie wstępne ustalania. Przede wszystkim chciałbym zobaczyć resztę ciała, która powie nam...

Simenon Klasyka kryminału
Simenon Georges0
Okładka ksiązki - Simenon Klasyka kryminału

Simenon Klasyka kryminału, w zestawie trzy książki: Żółty pies, Maigret i żona kasiarza, Pierwsze śledztwo Maigreta...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński