Wdowinek

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381390521
Liczba stron: 304

Ocena: 3.83 (6 głosów)

Aniela, po dziesięciu latach nieobecności, wraca do rodzinnego miasteczka na pogrzeb dorosłego brata. Wpadła tu tylko na chwilę, ale pechowy zbieg okoliczności sprawia, że będzie musiała zostać na dłużej i stawić czoło demonom przeszłości i własnej rodzinie.

Co się stało, że Aniela opuściła rodziców? Skąd ta dwudziestoośmiolatka ma w sobie tyle gniewu? Dlaczego przez dziesięć lat nie kontaktowała się z domem i udawała, że jest znikąd?

Z jakiego powodu większość kobiet w jej rodzinnym miasteczku obywa się bez mężów? Jaką tajemnicę skrywa trzymający się od lat razem klub kobiet, do którego należy matka Anieli, zwany Sobótkami? Dlaczego dziesięcioletni syn sąsiadów, Mareczek, wiecznie stoi pod płotem? I do kogo należy czaszka, którą pies wykopał w lesie?

Narracja prowadzona jest przez kilka osób w różnych planach czasowych. Mówią Aniela i jej matka, dziesięcioletni Mareczek i miejscowa nauczycielka. Z tego wielogłosu rekonstruujemy przerażającą tajemnicę miejsca.

Opowieść nie tylko o przemocy domowej, lecz także o relacji matki i córki. O rodzinnych tajemnicach. O kobietach doprowadzonych do ostateczności. O dojrzewaniu i przebaczeniu rodzicom.

Tagi: proza polska

Kup książkę Wdowinek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Wdowinek Anny Fryczkowskiej to opowieść o próbie ucieczki od własnej przeszłości, o uciekinierce z prowincji, która próbuje odnaleźć się w wielkim mieście i o tejże uciekinierce, która po latach „na chwilę” powraca do rodzinnej wsi. To opowieść o samotności i korzeniach, o rodzinnych więzach i tajemnicach. I o przemocy wobec kobiet. Zawsze. I w każdym miejscu. Andżelika jako jedna z niewielu wyrwała się z rodzinnych Świątkowic. Ale nie jest jedną z menedżerek w wielkich korporacjach, które całe dnie spędzają w firmie, a potem korzystają z okruchów czasu, jakie im pozostały. Andżelika sprząta. Podejmuje się każdej pracy, byle tylko związać koniec z końcem. Byle tylko móc dorzucić się do czynszu jedynej przyjaciółce. Przyjaciółce, przed którą nie musi udawać, że ma na imię Aniela, aby ukryć swoje pochodzenie. Gdy dowiaduje się o śmierci brata, z którym nie miała kontaktu od czasu opuszczenia Świątkowic, wie, że musi dotrzeć na jego pogrzeb. Wyjeżdża więc tylko „na chwilę” do tego zupełnie innego świata, który leży w odległości dwóch godzin jazdy od Warszawy. Traf chce, że zostanie na dużo dłużej. Na pewnym poziomie Wdowinek to po prostu thriller. Świetnie skonstruowany, ze znakomicie budowanym napięciem i pełnokrwistymi bohaterami. Zdecydowanie nie rzuca na kolana zaskakującymi zwrotami akcji, finału do pewnego ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Wdowinek

Avatar użytkownika - Kayunia
Kayunia
Przeczytane:2019-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Dwudziestoośmioletnia Aniela, po dziesięciu latach nieobecności i braku kontaktu z najbliższymi, przyjeżdża do rodzinnego domu na pogrzeb brata. Przed laty wydarzyło się coś, co kazało jej z tego domu odejść... Wróciła tylko na kilka godzin, ale los pokrzyżował jej plany, w pewnym sensie, zmuszając do zakotwiczenia na dłużej.
Aniela jest postacią wiodącą w tej opowieści, ale Autorka oddała głos jeszcze innym osobom, które te same wydarzenia opisują ze swojego punktu widzenia. Dlatego też fabuła osadzona jest w teraźniejszości i przed laty, gdy Aniela i jej młodszy brat byli dziećmi.

Naprawdę trudno oderwać się od tej powieści i nie dlatego, że akcja rwie do przodu, a my szybko chcemy poznać tajemnicę. Nie - tutaj właściwie nie ma tajemnicy, bo dość szybko, dzięki pozostawianym tropom, można odgadnąć co zaszło, ale to nie jest najistotniejsze. Sposób, w jaki Anna Fryczkowska buduje atmosferę i to, jak opisuje relacje międzyludzkie, niebywale przyciąga!
Świetnie oddany klimat małej miejscowości, gdzie wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, więc problemy lepiej pozamiatać pod dywan, żeby uniknąć rozgłosu i plotek. Gdzie właściwiej jest przymknąć oko, nawet na przemoc i krzywdę, niż "zakapować" sąsiada😞"Wdowinek" to powieść o przemocy w rodzinie, o dziedziczeniu (???) skłonności do niej, ale także o sile kobiet "w kupie"- o ich przyjaźni, lojalności w najtrudniejszych momentach. Ciekawie też pokazana jest sytuacja bycia tzw. słoikiem w Warszawie, gdzie Andżelika staje się Anielą i robi sobie dredy, aby nie wyglądać wsiowo. Zresztą, Autorka porusza mnóstwo ważnych spraw i czyni to w sposób doskonały, bez oceniania, choć tutaj nikt i nic nie jest tylko czarne albo białe... Dlatego bardzo, bardzo lekturę polecam!

Link do opinii

Początek topowieśc obyczajowa. W połowie wiesz, że zaczyna się coś dziać, domyślasz się nawet co się stało. Jednak masz nadzieję, że zakończenie będzie zaskakujace, że w tej części książki wydarzy się coś zaskakujacego. Jednak prawda jest inna. Przez całą powieść nie dzieje się nic. To czego w trakcie jej czytania, to właśnie się wydarza. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - beatkatka
beatkatka
Przeczytane:2019-04-10, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-03-03, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2019,
Recenzje miesiąca
Ciało nie kłamie
Judy Melinek
Ciało nie kłamie
Antarabhawa
Przemysław Szulgit
Antarabhawa
Wskrzesina
Artur Boratczuk
Wskrzesina
Dama z wahadełkiem
Paulina Kuzawińska
Dama z wahadełkiem
Wszystko nie tak! 2
Izabella Frączyk
Wszystko nie tak! 2
Nowy chłopak
Paula Rawsthorne
Nowy chłopak
Pokaż wszystkie recenzje