Wdowinek

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381390521
Liczba stron: 304
Dodał/a opinię: Kayunia

Ocena: 4.4 (10 głosów)

Dwudziestoośmioletnia Aniela, po dziesięciu latach nieobecności i braku kontaktu z najbliższymi, przyjeżdża do rodzinnego domu na pogrzeb brata. Przed laty wydarzyło się coś, co kazało jej z tego domu odejść... Wróciła tylko na kilka godzin, ale los pokrzyżował jej plany, w pewnym sensie, zmuszając do zakotwiczenia na dłużej.
Aniela jest postacią wiodącą w tej opowieści, ale Autorka oddała głos jeszcze innym osobom, które te same wydarzenia opisują ze swojego punktu widzenia. Dlatego też fabuła osadzona jest w teraźniejszości i przed laty, gdy Aniela i jej młodszy brat byli dziećmi.

Naprawdę trudno oderwać się od tej powieści i nie dlatego, że akcja rwie do przodu, a my szybko chcemy poznać tajemnicę. Nie - tutaj właściwie nie ma tajemnicy, bo dość szybko, dzięki pozostawianym tropom, można odgadnąć co zaszło, ale to nie jest najistotniejsze. Sposób, w jaki Anna Fryczkowska buduje atmosferę i to, jak opisuje relacje międzyludzkie, niebywale przyciąga!
Świetnie oddany klimat małej miejscowości, gdzie wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, więc problemy lepiej pozamiatać pod dywan, żeby uniknąć rozgłosu i plotek. Gdzie właściwiej jest przymknąć oko, nawet na przemoc i krzywdę, niż "zakapować" sąsiada😞"Wdowinek" to powieść o przemocy w rodzinie, o dziedziczeniu (???) skłonności do niej, ale także o sile kobiet "w kupie"- o ich przyjaźni, lojalności w najtrudniejszych momentach. Ciekawie też pokazana jest sytuacja bycia tzw. słoikiem w Warszawie, gdzie Andżelika staje się Anielą i robi sobie dredy, aby nie wyglądać wsiowo. Zresztą, Autorka porusza mnóstwo ważnych spraw i czyni to w sposób doskonały, bez oceniania, choć tutaj nikt i nic nie jest tylko czarne albo białe... Dlatego bardzo, bardzo lekturę polecam!

Tagi: proza polska

POLECANA RECENZJA

Zobacz opinie o książce Wdowinek

Kup książkę Wdowinek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Kurort Amnezja
Anna Fryczkowska 0
Okładka ksiązki - Kurort Amnezja

Dwie kobiece bohaterki i nadmorski kurort w środku zimy. Zemsta, miłość, żałoba, ucieczka przed przeszłością, szukanie tożsamości. Zbrodnia, kara, dojrzewanie...

Z grubsza Wenus
Anna Fryczkowska 0
Okładka ksiązki - Z grubsza Wenus

Roztrwonić urodę można z różnych powodów. Uzasadnionych i wydumanych. Ale skutek ten sam. Wczasy odchudzające. Dwie kobiety, które...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy