Wdowinek

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381390521
Liczba stron: 304
Dodał/a opinię: Kayunia

Ocena: 4 (4 głosów)

Dwudziestoośmioletnia Aniela, po dziesięciu latach nieobecności i braku kontaktu z najbliższymi, przyjeżdża do rodzinnego domu na pogrzeb brata. Przed laty wydarzyło się coś, co kazało jej z tego domu odejść... Wróciła tylko na kilka godzin, ale los pokrzyżował jej plany, w pewnym sensie, zmuszając do zakotwiczenia na dłużej.
Aniela jest postacią wiodącą w tej opowieści, ale Autorka oddała głos jeszcze innym osobom, które te same wydarzenia opisują ze swojego punktu widzenia. Dlatego też fabuła osadzona jest w teraźniejszości i przed laty, gdy Aniela i jej młodszy brat byli dziećmi.

Naprawdę trudno oderwać się od tej powieści i nie dlatego, że akcja rwie do przodu, a my szybko chcemy poznać tajemnicę. Nie - tutaj właściwie nie ma tajemnicy, bo dość szybko, dzięki pozostawianym tropom, można odgadnąć co zaszło, ale to nie jest najistotniejsze. Sposób, w jaki Anna Fryczkowska buduje atmosferę i to, jak opisuje relacje międzyludzkie, niebywale przyciąga!
Świetnie oddany klimat małej miejscowości, gdzie wszyscy wszystko o wszystkich wiedzą, więc problemy lepiej pozamiatać pod dywan, żeby uniknąć rozgłosu i plotek. Gdzie właściwiej jest przymknąć oko, nawet na przemoc i krzywdę, niż "zakapować" sąsiada😞"Wdowinek" to powieść o przemocy w rodzinie, o dziedziczeniu (???) skłonności do niej, ale także o sile kobiet "w kupie"- o ich przyjaźni, lojalności w najtrudniejszych momentach. Ciekawie też pokazana jest sytuacja bycia tzw. słoikiem w Warszawie, gdzie Andżelika staje się Anielą i robi sobie dredy, aby nie wyglądać wsiowo. Zresztą, Autorka porusza mnóstwo ważnych spraw i czyni to w sposób doskonały, bez oceniania, choć tutaj nikt i nic nie jest tylko czarne albo białe... Dlatego bardzo, bardzo lekturę polecam!

Tagi: proza polska

Kup książkę Wdowinek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wdowinek
Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
Strasznie fajna wichura
Katarzyna Sobczak
Strasznie fajna wichura
Kochankowie miasta
Anna Stryjewska;
Kochankowie miasta
Pokaż wszystkie recenzje