Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa

Czy istnieje prawda obiektywna? Dlaczego mielibyśmy wierzyć w Boga? Czy ewolucja przeczy chrześcijaństwu? Czy zło i cierpienie dowodzą, że Bóg nie istnieje? Czy neurobiologia może wyjaśnić rzekome doświadczenia religijne? Czy możemy być w pełni szczęśliwi bez Boga? Jak odnaleźć Boga i stworzyć z nim trwałą relację? Te pytania stanowią punkt wyjścia dla Stephena T. Davisa, który jako praktyk – profesor filozofii, ma świadomość, że ludziom wierzącym nie jest łatwo żyć wiarą w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w środowisku akademickim, gdzie wiarę utożsamia się z niczym nieuzasadnioną naiwnością. Autor w klarowny i świetnie uargumentowany sposób odpowiada sceptykom, udowodniając, że bycie chrześcijaninem jest racjonalnym i uzasadnionym intelektualnie przedsięwzięciem.

Informacje dodatkowe o Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa:

Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Kategoria: Duchowość, religia

Wiara – racjonalna czy naiwna? Filozof broni chrześcijaństwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:2020-04-21,

Wiara jest przyczyną, źródłem i ośrodkiem życia religijnego. Jej niewątpliwa wartość stanowi dla chrześcijanina najpewniejszy sposób osiągnięcia wiecznego szczęścia. Pomimo częstego lekceważenia otrzymanego na chrzcie daru wiary oraz wciąż mnożących się wątpliwości, winniśmy ją nieustannie rozwijać: wtedy nasza codzienność zaowocuje właściwym postępowaniem, czyli świadectwem chrześcijańskiego życia. Książka Wiara – racjonalna czy naiwna? jest gruntowną obroną wiary, jakiej podjął się filozof religii i myśli chrześcijańskiej Stephen T. Davis, wyjaśniając kwestie ważne zarówno dla ludzi głęboko związanych z Chrystusem, jak również wątpiących i poszukujących.

Rozpoczynając swoje rozważania od szczegółowej analizy prawdy, autor charakteryzuje cztery jej cechy (obiektywna, uniwersalna, trwała, użyteczna), wskazując tym samym na jej wiarygodność, a to z kolei stanowi zapewnienie, że na prawdzie można polegać. Łącząc prawdę z chrześcijaństwem, Stephen T. Davis przypomina, że to właśnie Jezus jest Prawdą: to co mówi, jest obiektywnie prawdziwe, a wszystkie Jego uczynki są prawdziwą drogą do odkupienia i pełni życia. Dowodzi, iż obiektywne wartości czyli prawdy dotyczące moralności wymagają obecności Boga, ponieważ Jego istnienie warunkuje solidne racjonalne podstawy dla odpowiedzialności moralnej, obowiązków moralnych oraz odróżniania dobra od zła.

W swoich rozważaniach Stephen T. Davis posuwa się jeszcze dalej, twierdząc, że dzięki moralności można udowodnić istnienie Boga (argument z ludobójstwa). Jako powody wiary w Boga wymienia: subiektywne (życiowe doświadczenia interpretowane jako Boża obecność) oraz ogólny argument kosmologiczny. Przygląda się również wiarygodności biblijnego obrazu Jezusa, szczegółowo analizując argumenty krytyków Nowego Testamentu, świętego Pawła i samego Jezusa. Wiele uwagi poświęca wiarygodności zmartwychwstania, opierając się na rozumie i dowodach. Pokazuje, że ewolucja nie wyklucza chrześcijaństwa. Ustosunkowuje się do religii z punktu widzenia nauk kognitywnych oraz dowodzi wyjątkowości chrześcijaństwa wśród religii świata.

W filozoficznych rozważaniach Stephena T. Davisa nie brakuje refleksji dotyczących istniejącego na świecie zła i cierpienia, podkreślających potrzebę bezwarunkowego zaufania Bogu oraz mocnej nadziei. Wreszcie wymienia pięć ludzkich potrzeb, które – przy współpracy człowieka z Bogiem – zostaną zaspokojone: miejsce w świecie, znaczenie życia, cierpienie, poczucie winy oraz lęk przed śmiercią. Konstruktywne są również dowodzące racjonalności wiary wnioski, które zostały wypracowane przez autora podczas wieloletniej pracy ze studentami filozofii.

Publikacja Wydawnictwa W drodze zawiera maksimum treści. Stephen T. Davis posiłkuje się przemyśleniami filozofów, teologów, etyków, psychologów, historyków i ewolucjonistów. Pomocą służą zastosowane w tekście fragmenty biblijne wraz z siglami oraz przypisy, które oprócz wyjaśnień zawierają również źródła bibliograficzne. Język przekazu jest specjalistyczny, co znacznie zawęża grono odbiorców: wykładowcy akademiccy, studenci filozofii i teologii oraz ludzie wątpiący i poszukujący chętnie sięgną po lekturę, natomiast przeciętny czytelnik raczej odłoży ją na półkę. Mimo wszystko Wiara – racjonalna czy naiwna? warta jest uwagi.