Wiatr od wschodu

Wydawnictwo: Axel Springer
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Romans
ISBN: 978-83-60717-58-5
Liczba stron: 254
Język oryginału: Szwedzki
Tłumaczenie: Iwona Zimnicka

Tom 15 cyklu Saga o Ludziach Lodu

Ocena: 4.7 (20 głosów)

O miłości zdradzie i nienawiści. Fascynująca opowieść o potomkach Tangela Złego który zawarł pakt z Diabłem zdobyła serca czytelników na całym świecie.

Kiedy Karol XII postanowił pobić Rosję nie przypuszczał nawet jak wielkie nieszczęścia przyniesie jego wyprawa. Vendel Grip z Ludzi lodu był jednym z wielu nieszczęśników którzy znaleli się w rosyjskim obozie jenieckim w głębi Syberii. W końcu Vendel zdołał uciec stara rybacka łódką. Ogromne rzeki niosły go na północ ku tundrze u wybrzeży Morza Karskiego i co wprost niewiarygodne do jego dalekich krewniaków z nieznanej gałęzi Ludzi Lodu.

Kup książkę Wiatr od wschodu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wiatr od wschodu

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2017-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 100 książek 2017,

Ród Ludzi Lodu robi się coraz bardziej skomplikowany. Przyznam szczerze, ze gdyby nie drzewo genealogiczne nie połapałabym się już zupełnie. Szacunek dla autorki, że to wszystko ogarnia :).
Początek opowieści mamy trochę nietypowy. Autorka przedstawia nam w wielkim skrócie co się działo w tej gałęzi rodu, którą ostatnio trochę omijała. Tak docieramy do córeczki Leny - Christiany, która właśnie przezywa kryzys w swoim małżeństwie. Niestety jej wybranek okazał się być zupełnie innym człowiekiem niż ten, w którym się zakochała. Stara się jednak ukryć to jak bardzo jej źle w tym małżeństwie. Jednak największa dla niej tragedia następuje wtedy, gdy mąż wysyła jej kochanego synka na wojnę i tu dopiero zaczyna się przygoda.
Głównym bohaterem tej części jest właśnie Vendel syn Christiany. Bardzo wrażliwy i uczuciowy chłopak. Zdany na trudy wojny jako pucybut zdobywa jednak sympatię swoich towarzyszy, którzy zaczynają traktować go coraz lepiej. Nie opuszcza go pogoda ducha i jest wsparciem dla tych, którzy nie dają sobie już radę w tych ciężkich czasach.

Los się jednak do niego nie uśmiecha, ludzie wokół niego umierają i wszyscy wkrótce dostają się do niewoli. Jakby tego było mało, Vendel przeżywa swoją pierwsza nieszczęśliwą miłość, która rani jego serce.

Można jednak powiedzieć że zostaje mu wszytko wynagrodzone pięcioma pięknymi kobietami. Oj Margit Sandemo ciekawe fantazje ponoszą ale nie chcę niczego zdradzać.
Ta część sagi jest bardzo ciekawa. W czasie wielkiej ucieczki z niewoli .Vendel dowiaduje się czegoś nowego o pierwszym z rodu Ludzi Lody Tenglu Złym. Poznaje inny odłam swojego plemienia. Historia staje się coraz ciekawsza.
Bohater wypełnia także swoje przeznaczenie. Niezależnie od tego jakie decyzję chłopak podejmuje, widać, że los ma swój własny cel i nie możemy się z nim targować.
Poznajemy ciekawe plemię z zupełnie inna kulturą. Autorka znów uczy tolerancji wobec inności. Tajemnicze obrzędy i rytuały, inne podejście do małżeństwa, kobiety spragnione seksu a wśród nich ta jedna uparta od której bardzo wiele zależy.
Dużo się dzieje, jest ciekawie, książkę można połknąć dosłownie w jeden dzień. Otwiera się tez furtka na kolejne tajemnice.

Link do opinii
Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2015-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Bohaterem tej historii jest Vendel z ludzi Lodu. Trafia on na Syberię do obozu rosyjskiego. Upokorzony przez przyjaciela i odrzucony przez pierwszą miłość ucieka. Trafia do Nieńców, ludu odosobnionego, skłóconego i pełnego zapotrzebowania na mężczyzn! Trafia tam na szamankę, która uświadamia mu iż jego Tengel Zły wywodzi się z jej rodu mieszkającego nieopodal. W historii jej gałęzi również byli i są dotknięci. By spełnić ostatnią wolę szamanki bierze ślub z jej córką i wraca do domu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agatka20008
agatka20008
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki w 2015 roku,
W tej części za sprawą Vendela poznajemy nieznaną gałąź Ludzi Lodu zamieszkującą Syberię. Dowiadujemy się też z kim tak naprawdę Tengel Zły zawarł pakt. Poruszająca historia Vendela rzuconego na wojnę, niewolę i jego ciężka droga do domu. Jedna z lepszych części.
Link do opinii

Jedna ze słabszych wg mnie. Nie porwała tak bardzo jak reszta. Wyjątkowo dużo opisów a mniej akcji.

Coraz ciężej odnaleźć się wśród tylu bohaterów, co książka to kolejne pokolenia, często zaglądam na drzewo genealogiczne z przodu książki. Zaczyna mnie to trochę denerwować, to , że nawet czytanie na bieżąco, dzień w dzień nie pomaga i łątwo można się pogubić, kto jest czyją córką czy synem i kto jest jej/ jego dziadkiem:)

Link do opinii
Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2018-08-16, Ocena: 3, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2017-10-31, Ocena: 4, Przeczytałam, Przeczytane w 2017,
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-09, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - gimm1
gimm1
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 2015, 52 książki 2015,

Kup książkę Wiatr od wschodu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Przeznaczenie
Margit Sandemo0
Okładka ksiązki - Przeznaczenie

Prowadzone przez cesarza wojny sprawiły, że majątek pana Svante zaczął podupadać. Aby go ratować, zrujnowany wielmoża postanawia znaleźć bogatych mężów...

Bezbronni
Margit Sandemo0
Okładka ksiązki - Bezbronni

Na barki młodego Dolga spada wielka odpowiedzialność. Jego pomocy potrzebują nie tylko rodzice, pojawia się też Danielle. Danielle to zastraszone i poniewierane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Król Myszy
Cienie Paryża
Paulina Kuzawińska
Cienie Paryża
Pokaż wszystkie recenzje