Wielka trwoga. Polska 1944–1947

Czerwonoarmiści, sprzedajni milicjanci, dezerterzy, bandyci, setki tysięcy kalek, sierot i żebraków. To oni tworzyli prawdziwy krajobraz powojennej Polski. Marcin Zaremba zabiera czytelnika w szokującą podróż po czasie, który zniknął z pamięci Polaków. Po spustoszonym przez wojnę państwie strachu, biedy i niepewności.

Wielka Trwoga to odarta z mitów i komunistycznych naleciałości historia pierwszych lat po II wojnie światowej. Autor pokazuje rozbite społeczeństwo, w którym na porządku dziennym były gwałty i grabieże, a niepewność jutra spędzała sen z powiek ludziom udręczonym przez pięcioletnią okupację. Czy wybuchnie kolejna wojna? Czy zdołam przetrwać głód i epidemie? Czy znajdę dom i jakiekolwiek zajęcie w kraju, który nawet nie ma ustalonych granic? Takie pytania zadawały sobie miliony Polaków.

Informacje dodatkowe o Wielka trwoga. Polska 1944–1947:

Wielka trwoga. Polska 1944–1947 - opinie o książce

Avatar użytkownika - zebon75
zebon75
Przeczytane:2016-01-27, Ocena: 6, Czytam,
Napisana bardzo ciekawym i przystępnym językiem książka będąca swego rodzaju studium psychologiczno - socjologicznym społeczeństwa polskiego w latach 1944 - 1947. Autor bardzo plastycznie opisuje życie codzienne Polaków w tym okresie, ich bolączki, problemy i cierpienia spowodowane wojenną zawieruchą. Problemy mieszkaniowe, wszechobecną wówczas przemoc, szabrownictwo i upadek obyczajów. "Obyś żył w ciekawych czasach" - to chińskie porzekadło najlepiej oddaje klimat tamtego czasu.
Avatar użytkownika - jolly_roger
jolly_roger
Przeczytane:2013-03-08, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Książka przedstawiająca mało znane zagadnienie - warunki życia i niebezpieczeństwa okresu zaraz po wojnie. Wstrząsająca i naprawdę dobra, ale niełatwa w czytaniu. Na pewno nie jest to tzw. "czytadło" i nie jest to pozycja dla każdego. Wielu może zniechęcić spora liczba stron, wielu nie doceni naukowej dokładności opisów. Z drugiej strony jeśli ktoś chce zgłębić ten temat to zdecydowanie polecam.
Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2012-12-10, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Mobile dla menedżerów . Czyli jak tworzyć dobre produkty mobilne
Marcin Zaremba0
Okładka ksiązki - Mobile dla menedżerów . Czyli jak tworzyć dobre produkty mobilne

Ta książka jest wyjątkowa, ponieważ napisał ją praktyk-menedżer, zarządzający zespołami opracowującymi aplikacje mobilne dla biznesu. Autor kieruje ją...

Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności
Marcin Zaremba0
Okładka ksiązki - Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności

System komunistyczny nie musiał upaść. Czy pojawienie się kryzysu po okresie długotrwałej poprawy warunków życia mogło doprowadzić do rewolucji roku...