Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach

W swojej nowej książce Piotr Szumlewicz, dziennikarz i publicysta, pokazuje mechanizmy rządzące polskimi mediami. Wielkie pranie mózgów to zbiór błyskotliwych, świetnie napisanych felietonów. Każdy dotyczy innego aspektu funkcjonowania mediów.

Autor odsłania pustkę świata, który szczegółowo zbadał od wewnątrz. Piętnuje brak wiedzy znanych dziennikarzy i obnaża głupotę celebrytów namaszczonych przez zaprzyjaźnione media. Przedstawia świat dziennikarski jako autorytarną, bezrefleksyjną władzę, która tępi krytyczne myślenie, wypiera z debaty publicznej kluczowe tematy, reprodukuje i umacnia najbardziej szkodliwe stereotypy. Książka z jednej strony stanowi odważną krytykę polskiego dziennikarstwa, a z drugiej jest przenikliwą analizą wpływu mediów na świadomość społeczną.

Piotr Szumlewicz - dziennikarz, publicysta, współprowadzący programu Ja panu nie przerywałem w Superstacji, redaktor kwartalnika ,,Bez Dogmatu" i portalu lewica.pl, doradca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Informacje dodatkowe o Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: Muzyka, film

Kup książkę Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach

Wielkie pranie mózgów. Rzecz o polskich mediach - opinie o książce

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Na początku książka wydawała mi się bardzo ciekawa, ale czym dalej, tym wyraźniej było widać, że jest pisana pod tezę. Wszyscy w telewizji są źli, niekompetentni, itp. Same negatywne strony mediów autor widzi. Szumlewicz pisze jak to wszyscy nami manipulują, a sam robi to samo. Np. przytoczył pewną informację dotyczącą mojego miasta, która jest kompletnie nieprawdziwa, ale już tego nie sprawdził, bo po co dociekać jaka jest prawda, skoro nieprawda bardziej pasuje do jego wizji.
Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-09-14, Ocena: 2, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Tytuł bardzo adekwatny. Autor przez większą część książki bardzo nachalnie próbuje nam wcisnąć swoje lewicowe poglądy tym samym próbując nam zrobić wodę z mózgów. Książka zaczyna się dość ciekawie. Autor zaznajamia nas z patologicznymi obyczajami jakie panują w telewizji polskiej. Obnaża egoizm i niekompetencje większości pracujących tam osób. I gdyby na tym poprzestał byłoby w porządku. Niestety w dalszej części autor próbuje nam pokazać jak bardzo zaściankowym krajem jesteśmy. Katolicy, antysemici, homofoby to właśnie my. Liberalizm na czele z Leszkiem Balcerowiczem jest oczywiście zły. Dlaczego? Tego już raczej od autora się nie dowiemy. Tak po prostu jest i tyle. Najbardziej rozśmieszył mnie fragment w którym autor ubolewając nad tym jak bardzo polskie seriale są oderwane od rzeczywistości (z tym akurat się zgadzam) na poparcie swojej tezy podał przykład że przecież żadna z postaci, która zaszła w ciążę nie pomyślała nawet o aborcji. Jakie to straszne. Przecież poszanowanie życia to takie zaściankowe myślenie, a aborcja, eutanazja i związki homoseksualne to taka nowoczesność. Najgorsze jest to że większości ze swoich poglądów, które autor promuje dość nachalnie nie potrafi nawet uzasadnić, a tam gdzie brakuje mu argumentów po prostu ironizuje. Jeśli przywołamy znaną myśl według której faceta nie ocenia się po tym jak zaczyna, ale po tym jak kończy to możemy tutaj powiedzieć że autor zaczyna dobrze, ale kończy bardzo kiepsko.
Avatar użytkownika - baros83
baros83
Przeczytane:2016-01-26, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Bezbożnik. Przeciw władzy religii
Piotr Szumlewicz0
Okładka ksiązki - Bezbożnik. Przeciw władzy religii

Bezkompromisowy. Bezwzględny. Bezbożnik. Kościół katolicki przeżywa kryzys: coraz większa liczba skandali, obłuda duchownych, kolejne apostazje...

Niezbędnik ateisty: Rozmowy Piotra Szumlewicza
Piotr Szumlewicz0
Okładka ksiązki - Niezbędnik ateisty: Rozmowy Piotra Szumlewicza

"O co chodzi ateiście w sferze publicznej? Sądzę, że chodzi o kilka spraw. Po pierwsze, o pewną wizję społeczeństwa i kultury. Wizja religijna oparta jest...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;