Wiem, co Wam w duszy gra

Tylko prawdziwa miłość jest warta tego, by walczyć o nią do końca.

Wystarczyło jedno przypadkowe spotkanie, chwila rozmowy, trwające o ułamek sekundy zbyt długo spojrzenie. Początek znajomości Moniki i Jakuba był jak trzęsienie ziemi, po którym nic już nie mogło być takie jak przedtem. Mimo że oboje czują, że właśnie znaleźli swoją bratnią duszę, małżeństwo Jakuba i choroba jego żony przekreślają ich plany bycia razem. Wkrótce przekonają się, jak wiele można stracić i ile trudnych decyzji trzeba podjąć, by odnaleźć wspólne szczęście. Ale czy można zbudować miłość na nieszczęściu innych? „Wiem, co wam w duszy gra” to wzruszająca powieść o bolesnej tęsknocie, samotności i uczuciu silniejszym niż czas. Uczuciu, którego wszyscy się boimy i… na które wszyscy czekamy. Co się stanie, gdy przyjdzie nie w porę?

Informacje dodatkowe o Wiem, co Wam w duszy gra:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-11-15
ISBN: 9788382195415

Kup książkę Wiem, co Wam w duszy gra

Wiem, co Wam w duszy gra - opinie o książce

Zawsze chętnie czytam na Instagramie, czy Facebooku krótkie cytaty odnoszące się do przemyśleń życiowych, tych związanych z trudnymi emocjami, bo czasami potrafią one bardzo podnieść na duchu. Z tego właśnie powodu sięgnęłam po książkę "Wiem, co Wam w duszy gra" autora o pseudonimie Bezdech, który jest również autorem takich właśnie cytatów nawiązujących do niełatwych miłości, samotności lub melancholii. Co takiego gra w duszy głównym bohaterów tej powieści?

Pewnego dnia, na lotnisku dochodzi do przypadkowego spotkania Moniki i Jakuba. Między tym dwojgiem, pomimo krótkiej rozmowy zaczyna natychmiast iskrzyć. Wybucha między nimi wielkie uczucie, oboje twierdzą, że odnaleźli swoją bratnią duszę. Ciągnie ich do siebie, jednak niestety przeciwności losu wskazują na to, że ich związek wydaje się nierealny... Wszystko komplikuje małżeństwo Jakuba oraz choroba jego żony. Tym sposobem Monika i Jakub stają przed bardzo ważnymi wyborami życiowymi. Czy pomimo swojej wielkiej miłości, stworzą normalny związek, krzywdząc przez to innych? Czy rozstaną się i będą żyć osobno jako tęskniący za sobą nieszczęśliwi ludzie?

W książce występuje przemienna narracja, czyli prowadzona jest w trzeciej osobie oraz pierwszej, gdzie narratorem jest Jakub lub Monika. W ten sposób możemy poznać całą ich zawiłą relację z punktu widzenia ich obojga. Rozdziały są bardzo długie, ale mimo to książkę czyta się szybko, w dodatku jej mała liczka stron, sprawia, że można ją przeczytać w jeden wieczór. Akcja dzieje się na w ciągu trzynastu lat, bo aż tyle czasu zajęło głównym bohaterom podjęcie właściwej i już ostatecznej decyzji dotyczącej ich wspólnego życia. W książce tej opisane jest wiele różnych niełatwych emocji. Z początku czytamy o wielkiej miłości, o tym co przeżywają zakochani ludzie, którzy w końcu trafili na siebie i są ze sobą bardzo szczęśliwi. Niestety później zaczynają się schody, bo sytuacja życiowa bohaterów zmusza ich do podjęcia trudnych wyborów, przez co wiele możemy się dowiedzieć o nieszczęśliwej miłości oraz samotności, a także o tęsknocie do ukochanej osoby, której nie ma obok.

"Wiem, co Wam w duszy gra" jest bardzo wzruszającą i emocjonalną powieścią obyczajową podchodzącą pod romans. Jest w niej opisanych wiele trudnych emocji, które są związane z ciężkimi wyborami, których muszą dokonać główni bohaterowie. Mimo że liczy tylko około 170 stron i szybko się ją czyta, nie należy ona do lekkich, bo zmusza do refleksji. Myślę, że będzie ona odpowiednią lekturą dla kobiet i mężczyzn tkwiących w podobnych, niełatwych relacjach jak Monika i Jakub.

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2021-12-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Ta opowieść jest niezwykle emocjonalna, porusza głęboko ukryte struny w sercu, a jednocześnie jest niezwykle kontrowersyjna. Głównym jej elementem, zaraz obok miłości, trudnej, nieplanowanej, a jednak wnikającej w serce na zawsze, jest bowiem zdrada. Czy sytuacja bohaterów jakkolwiek ich usprawiedliwia? Czy istnieje wytłumaczenie dla zdradzającego, dla kochanki, gdy robią to w pełni świadomie i z premedytacją? W tej historii nic nie jest czarno-białe, a Autorka udowadnia, że w życiu istnieje cała paleta różnych odcieni szarości. Ta przepełniona bólem, tęsknotą, samotnością, miłością i namiętnością opowieść zmusza czytelnika do wielu przemyśleń i zastanowienia się nad mnóstwem aspektów życia. Czy dla miłości warto?
Monika to silna i niezależna rozwódka. Wiedzie dobre życie w Warszawie i z zasady jest zadowolona ze swoich kolei losu. Dopóki nie spotkała Jakuba, nie miała pojęcia, że w życiu może istnieć taki rodzaj przyciągania, tak silne uczucie, które można porównać do najbardziej niszczycielskich żywiołów. Jednak w potyczce z sercem nikt nie ma szans, a po niej zawsze pozostają głębokie blizny. Czy z Moniką będzie podobnie?
Jakub to zapracowany mąż i ojciec, mieszkający w Gdańsku. Ceni sobie swoje życie, choć nie do końca jest szczęśliwy w małżeństwie. Są jednak dzieci, zobowiązania i składana dawno temu przysięga. A potem pojawia się Monika i wywraca jego świat do góry nogami. Tymczasem przed Jakubem stanie niesamowicie trudny wybór przed życiem jakie powinien wieść, a jakiego pragnie. Czy znajdzie w sobie siłę, by zdecydować?
To historia o sile miłości, która powala na kolana, zmienia postrzeganie rzeczywistości, swoją siłą wyryje w sercu ślad, którego ani czas ani inni ludzie nie są w stanie zatrzeć. Autorka pisze bardzo uczuciowo, przelewa na kartki tej powieści całą paletę emocji, nie tylko tych pięknych ale i trudnych. Próbuje oddać tę burzę, która szalała w sercach i głowach bohaterów przez lata. Czy mamy prawo ich oceniać? Moim zdaniem nie, bo nie powinno się tego robić nie będąc na czyimś miejscu. Jednak z drugiej strony czułam wewnętrzną niezgodę na ich zachowanie, tchórzostwo, działania, a potem na całokształt tego, jak pokierowali swoim życiem. W mojej opinii to historia niemal o zmarnowanym życiu, w którym jakikolwiek wybór dokonany na końcu będzie jedynie słodko-gorzki, nawet jeśli określimy go jako happy end. I choćby samą tematyką, odważną, niezwykle realistyczną, poruszającą, ta opowieść wyróżnia się na tle innych.