Świeże i oryginalne spojrzenie na geopolitykę stojącą za dzisiejszymi problemami polityki międzynarodowej.

Przywódcy wszystkich państw i narodów są ograniczeni przez geografię. Ich wybory krępują góry, rzeki, morza i beton. Dlatego, chcąc nadążać za wydarzeniami na świecie, powinniśmy rozumieć ludzi, idee i ruchy społeczne, a dla uzyskania pełnego obrazu musimy również zrozumieć geografię.

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych było zdobycie statusu supermocarstwa albo dlaczego wpływy Chin wciąż się zwiększają - ta książka da ci odpowiedź na powyższe pytania.

Marshall przygląda się przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by przybliżyć czytelnikowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na światową historię. Wskazuje, że pora więcej uwagi poświęcić przedrostkowi ,,geo-" w słowie geopolityka.

Inteligentne spojrzenie na sposób, w jaki geografia kształtuje wybory światowych przywódców.                                                                                      Gideon Rachman, ft.com

Niewielu korespondentów zagranicznych we współczesnych mediach brytyjskich potrafi przedstawić globalną sytuację polityczną tak jak Tim Marshall... Genialny styl, w jakim wiedza oraz doświadczenie przelane zostały na karty Więźniów geografii, pokazuje, dlaczego w sprawach polityki z głosem Marshalla liczy się cały świat.

retroculturati.com

Marshall nie obawia się trudnych pytań i odpowiada na nie z błyskotliwą precyzją (...) W coraz bardziej zagmatwanym, chaotycznym i pełnym koneksji świecie Więźniowie geografii to praktyczny, a zarazem zwięzły podręcznik traktujący o geopolityce.

Adam LeBor, ,,Newsweek"

W swej najnowszej książce Marshall rzeczowo i w fascynującym stylu wyjaśnia, dlaczego bez geografii polityka nie może istnieć. Na wyróżnienie zasługuje sposób, w jaki autor potrafi uchwycić psychologię narodów oraz nadać mapom siłę, którą politycy zmuszeni są ujarzmić.

Dan Lewis, Top Ten Holiday Reads, Stanfords, worldtravelguide.net

Informacje dodatkowe o Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce :

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2017-04-03
Kategoria: Polityka
Tytuł oryginału: Prisoners of Geography. Ten Maps That Tell You Everything You Need To Know About Global Politics

Kup książkę Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce

Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce - opinie o książce

"Więźniowie Geografii: Czyli Wszystko, co Chciałbyś Wiedzieć o Globalnej Polityce" autorstwa Tima Marshalla to fascynująca podróż po mapie świata, która ukazuje, w jaki sposób geografia kształtuje światową politykę. Książka ta, będąca jednocześnie pouczającą i łatwo przyswajalną lekturą, rzuca nowe światło na dynamikę międzynarodowych stosunków. Wydana została kilka lat temu i brak aktualnych informacji, jednak warto przeczytać. Autor wciągnął mnie w świat polityki a na pytanie dlaczego nie napisze książki jeszcze raz? Odpowiada: "choć pojawiają się nowi aktorzy, scena wciąż jest ta sama."

Tim Marshall, doświadczony dziennikarz i analityk międzynarodowy, zabrał mnie w podróż przez różne regiony i państwa, analizując, jakie znaczenie mają ukształtowanie terenu, dostęp do zasobów naturalnych czy położenie geograficzne. Autor dowodzi, że geografia jest kluczowym czynnikiem wpływającym na losy narodów i decyzje polityczne.

Książka skupia się na kilku kluczowych obszarach, takich jak Bliski Wschód, Azja, Afryka czy Europa, przedstawiając ich geograficzne uwarunkowania i wpływ na to, jakie wybory podejmują ich mieszkańcy oraz jak kształtują się stosunki międzynarodowe. Marshall podkreśla, że pojmowanie geografii jest kluczowe do zrozumienia konfliktów, migracji, a nawet dynamiki światowej gospodarki.

Jednym z mocnych punktów książki jest klarowny i przystępny język, który pozwala nawet osobom niezaznajomionym z tematyką geopolityki z łatwością zanurzyć się w ten świat. Autor posługuje się przykładami i anegdotami, co sprawia, że informacje są przystępne i łatwe do zapamiętania.

Dodatkowym atutem "Więźniów Geografii" jest unikalne spojrzenie na kwestie polityczne poprzez pryzmat geograficzny, co wzbogaca tradycyjne podejście do analizy stosunków międzynarodowych. Książka postawiła mnie w roli obserwatora, który odkrywa, jak zróżnicowane warunki geograficzne wpływają na kształtowanie się różnych kultur i państw.

"Więźniowie Geografii" to godna polecenia lektura dla każdego zainteresowanego globalną polityką i stosunkami międzynarodowymi. Tim Marshall w sposób przystępny, ale jednocześnie merytoryczny, otwiera drzwi do świata, w którym geografia pełni kluczową rolę w kształtowaniu wydarzeń na arenie międzynarodowej.

"Geografia to narzędzie, które pomaga nam zrozumieć kontekst wydarzeń globalnych"

Avatar użytkownika - karolkowalczyk
karolkowalczyk
Przeczytane:2020-01-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,
W teatrze cieni. Historia ostatniej europejskiej wojny
Tim Marshall0
Okładka ksiązki - W teatrze cieni. Historia ostatniej europejskiej wojny

Wciągająca relacja naocznego świadka ostatniej europejskiej wojny XX wieku autorstwa najpopularniejszego brytyjskiego autora książek o geopolityce ...

Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat
Tim Marshall0
Okładka ksiązki - Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat

Jak USA stały się supermocarstwem? Dlaczego ludzie toczą wojny? Dlaczego jedne kraje są bogate, a inne biedne? Odpowiedzi na te i inne pytania...