Witajcie w małpiarni

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7298-454-9

Kurt Vonnegut urodził się 11 dnia listopada 1922 roku w Indianapolis. Był wnukiem pierwszego licencjonowanego architekta w tym mieście oraz synem bogacza, którego majątek powstał właśnie dzięki architekturze. Jednakże Wielki Kryzys sprowadził rodzinę Vonnegutów niemal na samo dno.
Kurt, wydalony z uczelni, zaciągnął się do wojska. Jego matka, nie mogąc znieść faktu, iż nie jest już bogata, popełniła samobójstwo, amplikując sobie śmiertelną dawkę leków. Ojciec do końca swego życia odizolował się od świata.
14 grudnia 1944 roku Kurt Vonnegut dostał się do niemieckiej niewoli. Przeniesiony do Drezna – miasta, w którym nie raczej nie było przemysłu służącego wysiłkowi wojennemu – pracował w fabryce syropu witaminowego. Mimo tego 13 lutego 1945 roku alianci zbombardowali miasto i zabili ponad 135 000 cywilów. W czasie tego nalotu Vonnegut i jego kolega, także jeniec, schronili się w rzeźni.
Po wojnie Kurt Vonnegut poślubił Jane Marie Cox, przyjaciółkę z czasów przedszkola. W roku 1959 był naocznym świadkiem śmierci swojej siostry, Alice, której mąż zginął zaledwie dwa dni wcześniej w wypadku pociągu. W ten sposób Kurt zmuszony został do adopcji trójki jej dzieci. Tym samym dorzucił kolejną trójcę do posiadanych już własnych.

Jako pisarz początkowo zasłynął jako autor krótkich opowiadań, jednak później jego książki: , , , , Pianola, czy stały się kanonem literatury współczesnej.
Tom opowiadań Witajcie w małpiarni w pełni ukazuje talent Vonneguta, który tym razem objawia się w takich perłach krótkiej formy jak: Szach królowi, dramacie wyboru, przed jakim staje żołnierz schwytany przez Japończyków, Ciągle tylko jutro i jutro... czy Eufo-kwestia. W tych dwóch ostatnich opowiadaniach wyraźnie uwidocznia się zamiłowanie autora do fantastyki i dość nietypowe poczucie humoru. Kurt Vonnegut posiadł niezwykłą umiejętność obserwacji ludzi i przedstawiania ich losów w sposób ironiczny i przezabawny.

Kup książkę Witajcie w małpiarni

Opinie o książce - Witajcie w małpiarni

Zbiór opowiadań o bolączkach ludzkości: przeludnieniu, chorobach i rozwiązaniach leczniczych, natręctwach, relacjach międzyludzkich, ślepych uliczkach ewolucji itp. Zagadnienia, jakie gnębią człowieka myślącego o świecie jutra, o zmianach, jakim podlegamy. Zbiorek nieco nierówny, ale to nie dziwi, bo zawiera wczesne opowiadania Vonneguta. (Ocena: 4/6)
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Wspaniała książka, czyta się jednym tchem
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2004-05-05, Przeczytałam,
Galapagos
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Galapagos

Kurt Vonnegut jest mistrzem współczesnej literatury amerykańskiej. Jego czarny humor, satyryczna wena i niezrównana wyobraźnia po raz pierwszy...

Niedziela Palmowa
Kurt Vonnegut0
Okładka ksiązki - Niedziela Palmowa

Ta książka to autoportret amerykańskiego geniusza. Kurt Vonnegut z właściwą sobie mądrością i humorem, rozprawia o swoich ulubionych komikach i muzyce...