Władcy chaosu

Epickie zmagania polskich Wojsk Specjalnych w nowym wymiarze.

Wojna skończona. Obcy z innego świata wycofali się. Zmasakrowana ludzkość może odetchnąć z ulgą. Ale nie może świętować zwycięstwa - zagrożona powrotem wroga, głodem i chaosem na swojej planecie.

Na terenie Polski pozostał jedyny na świecie portal do innej rzeczywistości. Czy jest to wymarzona szansa, czy uchylone drzwi do piekła?

Ciąg dalszy epopei Wentyla i jego drużyny - w boju o przyszłość wielu światów i jednej ojczyzny.

Informacje dodatkowe o Władcy chaosu:

Wydawnictwo: WarBook
Data wydania: 2019-05-15

Tagi: Literatura przygodowa - wojna i walka zbrojna

Kup książkę Władcy chaosu

Władcy chaosu - opinie o książce

"Rozwarły się wrota piekieł."

"Władcy chaosu" to druga część tetralogii Vladimira Wolffa, w której polscy specjaliści kolejny raz muszą zmierzyć się z bytami pozaziemskimi i skutkami ich inwazji na Ziemię.

Po ostatnim ataku obcych ludzkość stara się jak najszybciej stanąć na nogi. Nie jest to łatwe, szczególnie, że wiele państw widzi w tej sytuacji szansę na wzrost potęgi i podporządkowane sobie wrogów, którzy w tej chwili nieco stracili na sile. Zdawałoby się, że kryzys powoli zostaje zażegnany, jednakże po tajemniczych kosmitach zostaje portal, a gdyby tego było mało - znajduje się on w Polsce. Pozostaje zadać sobie pytanie: Czy ta tajemnicza niespodzianka to szansa na dokonanie niezwykłego odkrycia czy może tykająca bomba, która może doprowadzić tylko do nieszczęścia i kolejnej zagłady?

Już na samym wstępie muszę przyznać, że pierwsza część serii podobała mi się o wiele bardziej. Praktycznie cały czas podczas jej czytania wyczuwalne były niepewność i napięcie. Jako czytelnik chciałam wiedzieć co wydarzy się dalej i jak potoczą się losy ludzkości. W tym przypadku miałam jednak wrażenie, że się nudzę i czegoś w tej opowieści brakuje. Dopiero w połowie książki akcja zaczęła nabierać tempa i zaczęło się więcej dziać.
Bardzo lubię czytać science fiction i fantasy więc oczekiwałam, że w całej tej serii najwięcej będzie wątków właśnie z kosmitami i obcymi. Mam wrażenie, że ten tom opiera się jednak w dużej mierze na stosunkach międzypaństwowych i sferze militarnej.

Sam zarys historii wydaje się jak najbardziej ciekawy. Polacy stoją bowiem przed ogromną szansą na dokonanie historycznych czynów i odkryć. Jako jedyni są tak blisko świata pozaziemskiego i tajemnic z nim związanych. Z drugiej strony jednak nigdy nie wiadomo, co czai się po drugiej stronie. W każdej chwili inwazja może zacząć się od nowa, a na to ludzkość z pewnością nie jest gotowa.

Oprócz wielu znanych nam postaci z poprzedniego tomu, pojawia się tutaj też wiele nowych i to naprawdę bardzo ciekawych. Nie chce zbyt wiele zdradzać, ale możecie się spodziewać również istot pozaziemskich.

Myślę, że jeśli jesteście fanami również literatury militarnej to ta książka powinna Wam się jak najbardziej spodobać. Z pewnością jednak pierwsza część była bardziej wciągająca. Zobaczymy jeszcze jak będzie z kolejnymi...

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2019-05-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Niespełna rok temu mieliśmy przyjemność poznać pierwszą odsłonę nowego cyklu powieściowego Vladimra Wolffa - książkę pt. "Pierwsze starcie". Książkę, ukazującą spektakularną wizję kosmicznej inwazji na nasz świat, która rozpoczęła wyniszczającą wojnę o przetrwanie. Dziś mamy okazję odkryć dalszy ciąg tej narracji, jaką to daje nam premiera drugiego tomu cyklu - powieści pt. "Władcy chaosu", która to ukazała się oczywiście nakładem Wydawnictwa Warbook!

Fabuła książki rozpoczyna się wkrótce po wydarzeniach, jakie zwieńczyły pierwszy tom tej fantastycznej sagi. Oto nadszedł czas końca walki, gorzkiego zwycięstwa i opłakiwania poległych, gdy Obcy zostali pokonani, bądź też powrócili do swojego świata. Zniszczona, pogrążona w głodzie i stojąca na krawędzi klimatycznej katastrofy Ziemia, długo jeszcze nie powróci do dawnego porządku. Nie powróci tym bardziej, iż ponownie dają znać o sobie partykularne interesu poszczególnych państw, pragnących zyskać jak najwięcej na panującym chaosie. Tymczasem w samym centrum nowego, światowego porządku może znaleźć się niespodziewanie Polska, gdyż to właśnie na jej terenie pozostał jedyny niezniszczony portal Obcych, który prowadzi tam, skąd oni przybyli. Ten fakt otwiera zupełnie nowe możliwości i drogi, których przemierzenie będzie dane doskonale znanym nam już bohaterom, m.in. z kapralem Krzysztofem "Wentylem" Zdanowiczem, na czele...

Najnowsze dzieło Vladimra Wolffa kontynuuje swoją opowieść o zaskakującej wojnie z Obcymi, a dokładniej rzecz ujmując skutkach pierwszego starcia i kolejnej jej fazie. Fazie, w której to przychodzi czas na odpowiedź za doznane krzywdy, czyli ofensywę w myśl zasady, iż najlepszą obroną jest atak. I tak oto dane nam będzie uświadczyć to kolejnych barwnych scen walki, poznać nowych intrygujących bohaterów, jak i też odkryć wiele tajemnic tych, którzy przybyli na Ziemię siać śmierć i zniszczenie. Ważne przy tym jest to, że o ile pierwsza część cyklu stanowiła połączenie wojennej powieści z historią science-fiction, o tyle ta książka zamienia ten układ, zapraszając nas sobą do świata fantastyki z pierwszym rzędzie, a dopiero potem do literackiej uczty z wojenną narracją, jako daniem głównym.

Fabuła powieści przedstawia się bardzo intrygująco, barwnie i ciekawie, gdy oto poznajemy ukazywane tu wydarzenia za sprawą kilku wątków - m.in. obrazujących losy "Wentyla", dowodzących polskim wojskiem generałów Dworczyka i Cieplińskiego, czy też choćby pewnego profesora historii starożytnej, który odegra ważną rolę w tej opowieści. To właśnie wydarzenia z ich udziałem - tak na polu walki, podczas przekraczania granic portalu, czy też chociażby już tam, dokąd on prowadzi, kreują przed nami tę opowieść. Co ważne, fabułę tę cechuje wielka widowiskowość, logika i mimo wszystko realizm w kontekście zachowań bohaterów, w tej jakże niezwykłej sytuacji. Z pewnością na plus należy zaliczyć tu także to, że ze zrozumiałych względów jest tutaj mniej chaosu i wojennego zagubienia, a za to króluje akcja, przygoda i niczym nie ograniczona wyobraźnia autora...

Wiele dobrego należy powiedzieć także o kreacji bohaterów tej książki, jak i też tej całej literackiej rzeczywistości. Co do postaci, to mamy tu oczywiście znanych nam doskonale polskich żołnierzy, z "Wentylem", Wieniawą, Cieplińskim i Dworczykiem na czele, którzy wciąż jawią się nam jako odważni, inteligentni, odnajdujący się mimo wszystko w tym przerażającym czasie, a przy tym też i realni w swym postępowaniu ludzie, którym nie obcy jest strach, zwątpienie, czy też po prostu naturalne zmęczenie i wypalenie tym całym horrorem. Jednocześnie poznajemy tu także i nowych bohaterów - na czele ze wspominanym już profesorem Zawadzkim, który tyleż nas intryguje i bawi, co i irytuje swoim specyficznym sposobem bycia...

Co do kreacji tej literackiej rzeczywistości, to ta objawia się nam tu w dwóch postaciach - tej powojennej w naszym świecie, jak i też tej ukazującej sobą to, co kryje się po drugiej stronie portalu. Pierwsza z nich, to próby ratowania naszej planety, odbudowa zniszczeń i niekończący się łańcuch problemów i kłopotów, przed jakim staje ludzkość, przywódcy państw, dowodzący armiami. Oczywiście, my obserwujemy ten obraz z naszej polskiej perspektywy, która ukazuje nasz kraj w tym koszmarnym czasie wielkiej próby, która może okazać się tak naprawdę początkiem końca, ale też i szansą na nowy etap. O drugiej postaci nie chciałabym zbyt wiele opowiadać, by nie zepsuć tym samym przyjemności czytelnikom tej książki. Zdradzę jedynie tyle, że autor dał nam tu bardzo intrygującą wizję miejsca, czasów i realiów życia, jakie to kryją się po drugiej stronie kurtyny. Wizję, której nie powstydziliby się najwięksi mistrzowie pióra spod znaku literackiej fantastki.

Wladimir Wolff zaskakuje nas swoim pomysłem na kontynuację tej opowieści, kierując jej tory tam, gdzie zapewne nie wielu z nas się spodziewało. W mej ocenie jest to jednak zaskoczenie jak najbardziej pozytywne, gdyż nie powielające schematów, a przy okazji i otwierające sobą furtki na równie intrygujący ciąg dalszy, który wciąż kryje sobą wiele niewiadomych. Bo o tym, że powieść ta stanowi jedynie preludium do jeszcze bardziej niezwykłych odsłon losów naszych bohaterów, jestem absolutnie przekonana! Oczywiście, sympatyków klasycznej twórczości tego autora zachwycą tu także opisy wojny, walki z udziałem najnowszej broni, czy też porywające relacje z pola bitwy, które cechuje wielka dynamika i efektowność. To kwintesencja twórczości tego pisarza, choć należy pamiętać o tym, że tym razem to jednak nurty fantastyczny - i to w naprawdę odważnej formie, odgrywa tu najważniejszą rolę.

Powieść "Władcy chaosu", to znakomita, intrygująca i napisana w świetnym stylu pozycja spod znaku wojennej fantastyki. Pozycja, oferująca nam wspaniałą rozrywkę, moc wrażeń i emocji, jak i wreszcie kolejną, w mej ocenie najodważniejszą z pisarskich twarzy Wladimira Wolffa. Ze swej strony oczywiście polecam jak najbardziej sięgnięcie po tą pozycję, jak i też oczekuję z wielką niecierpliwością kolejnej odsłony tego cyklu, która zapowiada się niezwykle interesująco. Poleca - naprawdę warto!

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam,

Bardzo fajnie poprowadzona akcja. Zaznaczam jednak, że jest to tom drugi i od razu czuć, że było coś przed nim. Sama akcja zaczyna się od dalszych rozkazów dowódcy, który po pierwsze nie znosi sprzeciwu, po drugie nie interesuje go w jakim stanie są jego żołnierze, muszą być zawsze gotowi do akcji i już. Według niego wciąż należy spodziewać się ataków, które niekoniecznie muszą pochodzić z ziemi. Wciąż istnieje portal do innej rzeczywistości z którego wróg knuje przeciwko nim. Niby są już po wcześniejszej walce z tomu pierwszego, jednak tak naprawdę ciężko jest im się otrząsnąć. Prawie wszystko zostało zniszczone, a ludzie potrzebują pożywienia. Cały chaos tkwi w ich głowach, gdyż pozbieranie się po całej akcji wymaga więcej wysiłku niż ona sama. Wielu ludzi poległo, a ci, którzy przetrwali wciąż nie potrafią do siebie dojść.
Pytanie brzmi, czy wróg zaatakuje ich teraz? Czy mają jakikolwiek plan na odparcie ataku? Czy faktycznie każdy jest w stanie poświęcić wszystko, by chronić swoja ojczyznę? Jeśli tak, to jakim kosztem?
Naprawdę świetna książka akcji. Czytałam ją w momencie wielu zawirowań zdrowotnych i przyznam, że choć nie zawsze wszystko układało się po myśli bohaterów, to jednak uświadomiła mi, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Czułam od niej wsparcie, bacznie wyczekiwałam scen kiedy czaili się za krzakami i nie byli pewni, co zaraz się stanie. Pozostawałam pod bacznym napięciem, gdyż oni naprawdę byli bardzo przekonujący. Faktycznie czuli strach i choć wypowiadali się o nim z jak najmniejszą wylewnością, to jednak niemal słyszałam przyspieszone bicie ich serca i szybsze oddechy. To było mega prawdziwe. Bohaterowie wyrażali swoim zachowaniem najzwyklejsze instynkty, choć dzielili się na upartych, głodnych walki, trzeźwo myślących i takich, którzy niekoniecznie byli pewni tego, co się działo wokół nich.
Macie tutaj większy druczek, dużo dialogów, wartką akcję i walkę, która do końca nie jest przewidywalna. Tylko zaznaczam, by czytacćod tomu pierwszego:-)

Trzecia Rewolucja
Vladimir Wolff0
Okładka ksiązki -  Trzecia Rewolucja

Walka, ideały, posępne scenariusze przyszłości i konflikt lojalności w nowej odsłonie przygód niezrównanego Tropiciela. Kiedy agent Matt Pulaski niespodziewanie...

Bramy światów
Vladimir Wolff0
Okładka ksiązki - Bramy światów

Niezłomni, niezastąpieni, nieliczni. Zegar, tyka. Nikt nie wie, ile czasu zostało do ponownej inwazji na Ziemię. Polskie dowództwo desperacko...