Quantcast

Władcy jedzenia. Jak przemysł spożywczy niszczy planetę

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2019-05-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: I signori del cibo

Jedzenie na naszym talerzu to ostatnie ogniwo globalnego systemu produkcji żywności, który prowadzi wprost do zagłady Ziemi. Warto być tego świadomym wybierając się do supermarketu.

Zmowa koncernów spożywczych i finansistów doprowadziła do powstania firm-szarańczy, które produkują żywność na masową skalę, jak najmniejszym możliwym kosztem. Jedynym ich celem są szybkie zyski. Rabują zasoby naturalne, aż do całkowitego ich wyczerpania. Zniszczywszy jedno miejsce przenoszą się gdzie indziej, dokładnie tak, jak robi to stado szarańczy.

Liberti śledzi największych producentów wieprzowiny - najczęściej spożywanego mięsa; soi - najbardziej poszukiwanego warzywa strączkowego; tuńczyka w puszce - drugiego (po krewetkach) najczęściej sprzedawanego produktu pochodzenia morskiego oraz koncentratu pomidorowego, wyrobu z najpopularniejszego na świecie warzywa. Te produkty stanowią podstawę diety większości światowej populacji, a zarazem przyczynę największych szkód wyrządzanych Ziemi przez przemysł spożywczy.

Dziennikarz ostrzega: obecny system żywieniowy jest nie do utrzymania. Pora poważnie się zastanowić, co dalej.

Stefano Liberti - nagradzany dziennikarz i producent filmowy. Współpracuje m.in. z ,,Internazionale", ,,Le Monde Diplomatique", ,,El Pais" czy ,,Al. Jazeera English". W 2008 r. wydał książkę ,,Na południe od Lampeduzy", której przyznano nagrodę "Indro Montanelli". W 2011 napisał "Land grabbing. Journeys into the new colonialism", która została przetłumaczona na angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, koreański oraz chiński. Jest reżyserem filmów "The hell of child-wizards", "Closed sea" (wraz z Andreą Segre), "Container 158" (z Enrico Parentiego), "Soyalism" (również z Parentim).

Tagi: bóg Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Władcy jedzenia. Jak przemysł spożywczy niszczy planetę

Opinie o książce - Władcy jedzenia. Jak przemysł spożywczy niszczy planetę

Avatar użytkownika - Karmelitka
Karmelitka
Przeczytane:2019-11-16, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2019, Mam,

Może i ta książka nie odkrywa Ameryki, ukazuje jednak skalę problemu. Po jej przeczytaniu zdecydowanie bardziej zwracam uwagę na to, co ląduje w moim koszyku podczas zakupów i przede wszystkim, skąd to jedzenie pochodzi. Byłam w szoku, czytając o tuńczyku w puszce. Od tego czasu zrezygnowałam z niego całkowicie.

Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy
Stefano Liberti0
Okładka ksiązki - Na południe od Lampedusy. Podróże rozpaczy

Stefano Liberii poświęcił wiele lat na rozmowy z tymi, których największym pragnieniem jest ucieczka. Na południe od Lampedusy opowiada o przyczynach i...

Tamten utracony świat
Alina Staneczek