Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-7072-5
Liczba stron: 256

Ocena: 0 (0 głosów)

Kiedy stało się to po raz pierwszy, opiekunka powiedziała Charlotcie, że to był sen. George przełamał wstyd i poszedł na komisariat, ale nikt mu nie uwierzył. John usłyszał od pielęgniarki, że opowiada brednie i pewnie musiał się zranić. Takich jak oni były setki. Od swoich opiekunów, policji, personelu sierocińca wszyscy usłyszeli to samo. Że mają siedzieć cicho.

W lutym 2008 roku pod schodami Haut de la Garenne, największego sierocińca na wyspie, dr Julie Roberts znalazła niewielki przedmiot. Antropolożka uznała po wstępnej analizie, że jest to fragment dziecięcej czaszki. Od miesiąca na terenie dawnego sierocińca poszukiwano dowodów na zbrodnie popełniane na dzieciach. Tego dnia rozpętało się prawdziwe piekło.

Nie dało się już dłużej ukrywać faktu, że sierocińce na Jersey były terenem łowów dla pedofilów. Śledczy ze zdumieniem odkrywali siatkę powiązań i przestępstw, które milcząco aprobowała cała wyspa.

Dwoje wybitnych reportażystów odkrywa prawdę o przestępstwach w sierocińcach. Ewa Winnicka i Dionisios Sturis próbują odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że w XXI wieku nadal istnieją miejsca, w których panuje milczące przyzwolenie na zło. Śledzą wzajemne zależności, układy oraz pokazują bohaterską walkę tych, którzy sprawili, że mechanizm zła zaczął się kruszyć.

Tagi: reportaż Literatura faktu

Kup książkę Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Przeczytane:,
Czy ludzkie tragedie przez lata potrafią pozostać niezauważone? Jak wiele można poświęcić w imię dobrego wizerunku? I czy demony przeszłości po latach faktycznie upominają się o swoje ofiary? Na te pytania w swojej najnowszej publikacji starają się odpowiedzieć reportażyści Ewa Winnicka oraz Dionisos Sturis. We Władcach strachu czytelnicy przenoszą się na wyspę Jersey – małą, homogeniczną wysepkę zależną od Wielkiej Brytanii, jednak posiadającą własne rozwiązania prawne, finansowe, sądownicze i społeczne. Jersey pojawiła się już w innej publikacji Ewy Winnickiej i Dionisosa Sturisa – Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey? To właśnie tam, jak odkryto po długim śledztwie prowadzonym w 2007 r., dochodzić miało do przemocy wobec dzieci wychowywanych w państwowych ośrodkach opiekuńczych i rodzinnych domach dziecka. Autorzy publikacji nie tylko przybliżają czytelnikom wyspę Jersey, ale także ukazują losy poszczególnych ludzi, którzy po latach wciąż czują na sobie piętno wydarzeń z dzieciństwa. Przytułki – takie jak Haut de la Garenne – prowadzone były w oparciu o system kar i represji, a wychowankowie nie mieli szans na swobodne dorastanie. Dzieci – odbierane opiekunom ze względu na zbyt mały metraż mieszkania czy samotne wychowywanie przez rodzica o niskich dochodach – trafiały do prawdziwego piekła, gdzie wykorzystywane były seksualnie przez opiekunów i ich „gości” ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje