Wojenne siostry

Siostra Wanda siedziała na drewnianym krześle w kuchni, wokół chodziło dwóch wściekłych gestapowców. Modliła się tylko o jedno, żeby nie kazali jej wstać. Pod krzesłem, zasłoniętym jej habitem, kuliła się mała dziewczynka, żydowska sierota, którą siostry już raz uratowały przed śmiercią.

Siostry wiedziały, że rozochoceni, pijani sowieccy żołnierze nie odpuszczą. Zdecydowały, że czas uciekać. S. Adelgund już miała do nich dołączyć, gdy usłyszała krzyki przerażonych dziewcząt. Żołdacy zagonili cztery nastolatki do piwnicy. Adelgund nie mogła zostawić dziewcząt na pewną śmierć. Odważnie poszła za nimi do piwnicy. Dziewczętom udało się uciec. Adelgund znaleziono zgwałconą i bestialsko zamordowaną dwa dni później.

Agata Puścikowska opisuje historie niezwykłych, bohaterskich kobiet. Sióstr, które nie chowały się przed wojną i okupacją w zakonach, ale niosły pomoc wszystkim, którzy tego potrzebowali. Pomagały ukrywać się partyzantom, dostarczały żywność, oddawały własne życie za często zupełnie obcych sobie ludzi, czasem chwytały nawet za broń. Również po wojnie niektóre z nich walczyły z komunistami. O ich bohaterstwie do dziś mówi się niewiele. Stanowczo za mało!

Informacje dodatkowe o Wojenne siostry:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-10-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-5907-2

Tagi: Literatura faktu biografie

Kup książkę Wojenne siostry

Wojenne siostry - opinie o książce

Ciekawa książka. Wręcz idealna dla wierzących, którzy chcą lepiej poznać historię Kościoła. Tylko wkradł się do książki mały błąd. Zamość nie leży na ziemi lubuskiej tylko lubelskiej.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Całkiem ciekawa książka. Oczywiście warto się z nią zapoznać by poznać bohaterskie kobiety, odkryć nowe historie, która do tej pory były przemilczane. Muszę przyznać, że chociaż ksiażka dotyczyła zakonnic, te pokazały, że nie były tylko biernymi onserwatorami historii. Naprawdę tak książka pozwala spojrzeć inaczej na historię Polski. Dodatkowo czyta się ją błyskawicznie.

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2021-07-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021,
Wielokuchnia. Przepisy na rodzinne gotowanie
Agata Puścikowska0
Okładka ksiązki - Wielokuchnia. Przepisy na rodzinne gotowanie

Gotować dla rodziny i... nie zwariować! Prawdziwa kuchnia powinna być smaczna, ale przede wszystkim... normalna! Rodzinna i przyjazna. Bez zadęcia i napięcia...

Siostry nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących na Ukrainie
Agata Puścikowska0
Okładka ksiązki - Siostry nadziei. Nieznane historie bohaterskich kobiet walczących na Ukrainie

Nieustraszone, bohaterskie kobiety o wielkich sercach Gdy 24 lutego wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, siostry zakonne rozpoczęły własną walkę o człowieczeństwo...