Wojna w Zatoce Perskiej

Fascynująca powieść szpiegowska z wojną w Zatoce Perskiej w tle

Gdy po raz kolejny ścierają się interesy Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, a CIA i KGB walczą o wpływy na świecie, agenci służb specjalnych postanawiają wciągnąć w konflikt handlarzy bronią. John Pulawski i jego przyjaciele zostają wmieszani w wydarzenia, których konsekwencje mogą zaważyć na losach świata. Bezkompromisowe negocjacje, krwawe strzelaniny i nieustanne zagrożenie ze strony terrorystów… Kto mówi prawdę, a komu pod żadnym pozorem nie można ufać? Ilu potrzeba ofiar, by poznać odpowiedź na to pytanie?
Gra toczy się o więcej niż wygranie wojny i sukcesy dwóch największych mocarstw. Stawką jest miłość, rodzina i przyjaźń. Czy uda się je ocalić w świecie, gdzie na każdym kroku czyha nowe zagrożenie?

Informacje dodatkowe o Wojna w Zatoce Perskiej:

Wojna w Zatoce Perskiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2022-10-19, Ocena: 4, Przeczytałam, wyzwania czytelnicze 2022,

,,Wojna w Zatoce Perskiej" to powieść szpiegowska, a ten gatunek literacki nie jest moim ulubionym. Ale czasami warto oderwać się od tych ulubionych i przeczytać cos innego. To książka głównie dla osób interesujących się polityka i historią międzynarodową, ale również dla osób, chcących poszerzyć swoje wiadomości w tym temacie, poznać przyczyny agresji i poznać zasady działania KGB.  Oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, konflikcie w Zatoce Perskiej, którego źródłem była agresja Iraku na Kuwejt. Rozpoczęła się 2 sierpnia 1990 roku, a zakończyła wiosną 1991 roku. Książka pokazuje zmagania różnych służb specjalnych, agentów, handlarzy bronią i innych cwaniaków, próbujących coś ugrać dla siebie w tym czasie.  "Wszelkie konflikty międzynarodowe, szczególnie zbrojne, są bowiem wymarzoną okazją do robienia szemranych interesów." Stany Zjednoczone i Rosja  jak zwykle walczą o osiągnięcie wpływów na świecie i korzyści.

Głównymi bohaterami jest handlarz bronią John Pulawski, Nancy Pierce oraz as wywiadu  KGB Walery Kriuczkow ,,Kędzierzawy". Fabuła prowadzona jest z perspektywy Johna. Otoczony jest różnymi osobami, nie wie komu może zaufać, kto jest szczery, kto nie. Choć John Pulawski nie jest bohaterem pozytywnym, robi szemrane interesy, to jednak jest tak przedstawiany, że można go polubić i mu kibicować. Jest lojalny wobec przyjaciół, ma swój kodeks postępowania, nie są mu obce skrupuły i uczucia.

Fabuła ma dużo zwrotów akcji, postacie mają swoje tajemnice, nikt nie jest taki, jakim początkowo się wydaje.  Książka ma ponad 400 stron i trzeba uważnie czytać, aby poznać zasady działania różnych siatek szpiegowskich.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - magdapanusmagdal
magdapanusmagdal
Przeczytane:2022-08-15, Ocena: 3, Przeczytałem,

Dwa mocarstwa jakimi są Stany Zjednoczone i Rosja nieustannie walczą o osiągnięcie największych światowych wpływów. Agenci CIA i KGB niemal na każdym kroku konfrontują się i dopuszczają zbrodni by wyeliminować przeciwników. W tym wszystkim odnajduje się on, John Puławski, handlarz bronią.

To na jego osobie głównie skupił się aktor. Poznajemy go w momencie kiedy leży w szpitalu po ciężkim wypadku. Inny pacjent, mężczyzna, który go odwiedza poznaje jego notatki. Zapisy, w których John przedstawił całą historię jaka miała miejsce w kilku krajach, gdzie wiele osób niepotrzebnie poniosło śmierć. Gdzie służby dopuszczały się niezliczonej ilości podstępów by osiągnąć przewagę.

Tylko co jeśli w tym wszystkim pojawia się miłość ?

Tak naprawdę to chyba właśnie to uczucie uświadamia co tak naprawdę jest najważniejsze.

Naprawdę sporo dzieje się w tej historii. Strzelaniny, morderstwa, pościgi, a wszystko przedstawione w wielu lokacjach. Mimo, że główny bohater od początku wzbudził moja sympatię to jednak coś mi nie zagrało. Może to też nie do końca mój klimat? Z prozaicznych rzeczy, które sobie uświadomiłam czytając ten tytuł to fakt, że płynniej czyta mi się książki podzielone jednak na rozdziały. Tutaj mamy je zaledwie trzy. Oczywiście pojawiają się przerwy i akapity, ale jednak ma się wrażenie, że to niekończący się słowotok.

Myślę, że o wiele bardziej ten tytuł spodoba się osobom, które interesują się historią świata, polityka i stosunkami międzynarodowymi. Pojawiało się tutaj sporo odniesień do tych tematów. Ja akurat niekoniecznie przepadam za takimi wątkami w książkach, które nie są sprawdzonymi reportażami.

Druga wojna w Zatoce Perskiej
Władysław Żernik 0
Okładka ksiązki - Druga wojna w Zatoce Perskiej

Druga część porywającej opowieści o Johnie Pulawskim i jego przygodach na wojennym froncie w Iraku! John Pulawski i Bob Shorton po kilku latach wracają...