WOKÓŁ ?STRACHU?

Wybór polemik, opinii i komentarzy dotyczących Strachu Jana Tomasza Grossa winien osiągnąć dwa, niekoniecznie zgodne ze sobą cele: po pierwsze ? ma być reprezentatywną ilustracją debaty, jaka rozgorzała w pierwszym miesiącu po ukazaniu się książki. Wybrane zostały artykuły i wypowiedzi z pism ogólnopolskich, dzienników i tygodników adresowanych do głównego nurtu polskiej opinii. Przyjmując założenie, że publicyści występujący w tych pismach nie tylko kształtują opinię publiczną, lecz są również jej wyrazicielami, otrzymujemy szeroki wachlarz stanowisk i emocji wzbudzonych przez książkę Grossa. Po drugie, wybór ten winien posuwać naprzód debatę o historii, o pamięci, o naszych zobowiązaniach wobec wspólnej przeszłości, powinien pomagać w rewizji naszych sądów, w opuszczaniu utartych kolein myślowych i emocjonalnych. Temu celowi służą również dwa eseje wstępne, Jana Błońskiego i Jerzego Jedlickiego, które, choć napisane i opublikowane przed laty, dotykają najważniejszego, żywego nerwu obecnej dyskusji.

Informacje dodatkowe o WOKÓŁ ?STRACHU?:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne

Kup książkę WOKÓŁ ?STRACHU?

WOKÓŁ ?STRACHU? - opinie o książce