World of Warcraft 01: Jaina Proudmoore: Wichry wojny

Popioły Kataklizmu zdążyły już osiąść w podzielonych królestwach Azerothu. Gdy zniszczony świat dochodzi do siebie po katastrofie, znana czarodziejka, Lady Jaina Proudmoore nie ustaje w walce o poprawę relacji między Hordą, a Przymierzem. Jednakże napięcia pomiędzy frakcjami rosną i światu grozi otwarta wojna, która zniszczyłaby ledwie odzyskaną odrobinę spokoju.

Do ukochanego miasta Jainy, Theramore, nadchodzą złowróżbne wieści. Skradziono jeden z najpotężniejszych artefaktów należących do niebieskich smoków, Źrenicę Światła. Jaina wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu, przyłączając się do Aspekta niebieskich smoków, Kalecgosa. W trakcie pogoni pomiędzy dwójką znamienitych bohaterów powstaje zaskakująca więź, jednak kolejna katastrofa czyha na nich tuż za zakrętem.

Garrosh Hellscream gromadzi armie Hordy, by przeprowadzić otwarty atak na Theramore. Pomimo rozłamu, który staje się coraz bardziej widoczny pośród frakcji, której przewodzi, zuchwały wódz wojenny zamierza rozpocząć epokę, w której absolutna władza będzie należała do Hordy. Trawiący go głód podboju sprawia, że ci, którzy mu śmią się mu sprzeciwić, ponoszą okrutne konsekwencje.

Armie Przymierza gromadzą się wokół Theramore, by odeprzeć najazd Hordy, jednak dzielni obrońcy nie są przygotowani na prawdziwy wymiar przebiegłej i zwodniczej strategii Garrosha. Jego atak nieodwracalnie przemieni Jainę, zatapiając zagorzałą głosicielkę pokoju w chaotycznych, niszczycielskich odmętach wojny.

Informacje dodatkowe o World of Warcraft 01: Jaina Proudmoore: Wichry wojny:

World of Warcraft 01: Jaina Proudmoore: Wichry wojny - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2021-07-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

Popioły Kataklizmu ciągle przypominają o tragedii, jaka dotknęła królestwo Azeroth. Świat powoli zaczyna się jednak odbudowywać, licząc na znacznie lepszą przyszłość. Myśli o tym również tytułowa Jaina Proudmoore, wielka i potężna czarodziejka, która stara się za wszelką cenę poprawić relacje pomiędzy Hordą i Przymierzem. Różnice pomiędzy frakcjami są jednak ciągle bardzo duże i wystarczy tylko mała iskra, aby na nowo rozbuchać ogień wojny. Poważnym zagrożeniem kruchej stabilizacji staje się kradzież jednego z najpotężniejszych artefaktów błękitnych smoków – Źrenicy Światła. Jaina musi zrobić wszystko, aby odnaleźć przedmiot, łącząc tym samym siły z Kalegosem. Ich wspólne działanie może doprowadzić do uratowania pokoju lub ponownie zanurzyć świat w mrokach wyniszczającego konfliktu.

Pochłaniając kolejne rozdziały książki, jesteśmy świadkami rozwoju niepokojów w Hordzie, które dążą do wybuchu kolejnego konfliktu. Główni bohaterowie (na czele z tytułową czarodziejką), muszą zrobić wszystko, aby temu zapobiec, nawet kosztem rodzących się więzi emocjonalnych. Nie zabraknie więc tutaj dramatyzmu, emocji, zapierających dech w piersiach scen batalistycznych (na lądzie i wodzie), potężnej magii, tajemnic czy zdrad. Każda strona powieści wypełniona jest więc bogatą i złożoną treścią, która nie pozwoli czytelnikowi na nudę. Nieźle prezentuje się również wątek związany z czarodziejką, która dość mocno poczuwa się do swojego obowiązku ratowania świata, nawet kosztem własnego dobra. Dodatkowo cała przedstawiona historia zostaje ukazana z kilku różnych perspektyw (Przymierze, Horda, smoki), dzięki czemu powieść doskonale oddaje wielkość uniwersum WoW.

Niczego złego nie można również napisać na temat stylu autorki, która stawia na kwiecisty i łatwo przyswajalny język. Umiejętnie łączy ona wspomnianą widowiskowość z dobrym oddaniem dramaturgii konkretnych scen.

Cała recenzja na:

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam,

Odwieczna wojna Hordy z Przymierzem - to główny motyw ostatnich odsłon bestsellerowego cyklu fantasy "World of Warcraft", który ukazuje się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Insignis Media. I nie inaczej ma się rzecz z najnowszą odsłoną tej serii - znakomitą powieścią Christie Golden "Jaina Proudmoore. Wichry wojny", która przedstawia sobą losy pewnej odważnej czarodziejki... Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji.

Świat królestwa Azeroth uległ zniszczeniu, a popioły i gruzy kataklizmu wypełniają jego niekończące się przestrzenie. Jednak czas leczy i goi rany, a tym samym daje szansę na nowy początek, powstanie ze zgliszczy i lepszą przyszłość. Pojawia się jednak jedno ale - konflikt pomiędzy Hordą i Przymierzem, którego eskalacja grozi nową wojną. Jedyną osobą, która może powstrzymać najgorsze jest czarodziejka Lady Jaina Proudmoore, która stanie przed najtrudniejszą misją swojego życia. Misją tym bardziej skomplikowaną, iż w tym samym czasie dochodzi do kradzieży najcenniejszego i najpotężniejszego artefaktu Błękitnych Smoków...

Christie Golden zafundowała nam tą powieścią fascynujące spotkanie z kwintesencją Uniwersum "World of Warcraft", czyli wizją niezwykłego świata fantasy, wojną i walką w roli głównej oraz towarzyszącą jej spektakularną przygodą, gdzie to mamy i napięcie, i humor, a też i nie zabrakło dramatyzmu ze szczyptą grozy w tle. Ta książka wyróżnia się jednak z tego schematu również tym, iż jej bohaterką jest silna, kobieca postać Jainy Proudmoore - pięknej, inteligentnej i utalentowanej w magicznej sztuce czarodziejki, która jest jedną z najbardziej poważanych i szanowanych postaci w tym niezwykłym świecie.

Zgodnie z powyższym wstępem, najważniejszą postacią w tej fabularnej relacji jest właśnie Lady Proudmoore, która stara się powstrzymać widmo nowej wojny, pomaga odnaleźć skradziony artefakt Błękitnych Smoków, jak i też zmaga się z wieloma własnymi problemami. I choć główna oś wydarzeń skupia się na losach Jainy, to jednocześnie mamy przyjemność poznać tu wydarzenia z udziałem innych ważnych postaci, by wspomnieć o przywódcach Smoków i Hordy, którzy odegrają tu niezwykle istotną rolę. I tak też mamy tu akcję, jej nagłe zwroty i dramatyczne chwile..., ale nie zabrakło także klimatycznych podróży po tym świecie i ciekawego spojrzenia na politykę dwóch konkurujących ze sobą stron.

Wiele dobrego możemy powiedzieć o bohaterach tej książki, jak i też tym całym literackim świecie, jaki możemy tu podziwiać. Z pewnością najwięcej możemy powiedzieć o samej Jainie Proudmoore, która oczarowuje nas swoim silnym charakterem, umiejętnością radzenia sobie w każdej sytuacji, wielką inteligencją i skutecznością działania w tym stricte męskim, wojennym i krwawym świecie.  Niemniej i inni bohaterowie mają tu wiele do zaoferowania, by wspomnieć choćby o Bainie Krwawe Kopyto - przywódcy Orków, który jest twardym, bezlitosnym i żadnym krwi wojownikiem. Co zaś do przedstawionego tu obrazu tej powieściowej rzeczywistości, to ten zachwyca nas swoim kolorytem, mnogością ras i ich praw oraz odwagą ukazywania magicznego i wojennego oblicza tej rzeczywistości. I choć mieliśmy okazję poznać już wiele spojrzeń na to Uniwersum, to bez wątpienia to zaserwowane nam przez Christie Golden okazuje się jednym z najbarwniejszych i najciekawszych.

Czytając tę powieść angażujemy się w losy jej bohaterów, poznajemy wciąż nieodkryte sekrety tego świata, jak i wreszcie cieszymy się wielką przygodą. Jednak w odróżnieniu od innych odsłon tego Uniwersum, autorka zaoferowała na tu nie tylko widowiskową akcję, walkę i magię..., ale również poruszające i dramatyczne sceny, które wywołują na naszej twarzy wielkie emocje, a nierzadko i łzę. Myślę, że można tym samym powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej dojrzałych i mocnych odsłon tej serii, co też czyni ją tak dobrą i udaną.

Słowem podsumowania - powieść Christie Golden pt. "Jaina Proudmoore. Wichry wojny", to znakomita, niezwykle barwna i świetnie napisana książka spod znaku widowiskowego fantasy. To rozrywka, emocje i raz jeszcze możliwość doświadczenia jedynego w swoim rodzaju klimatu Uniwersum "World of Warcraft". Dlatego też ze swej strony gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł - naprawdę warto!

Avatar użytkownika - antila
antila
Przeczytane:2017-05-05, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam,
STAR WARS Battlefront 2. Oddział Inferno
Christie Golden0
Okładka ksiązki - STAR WARS Battlefront 2. Oddział Inferno

Rebelia ma swoich bohaterów, takich jak Jyn Erso i Luke Skywalker, ale Imperium ma... Inferno Squad. Po tym, jak skradziono plany Gwiazdy Śmierci...

StarCraft II: Diabelski dług
Christie Golden0
Okładka ksiązki - StarCraft II: Diabelski dług

Rok 2494. Jeszcze pięć lat temu Jim Raynor i Tychus Findlay należeli do Niebiańskich Diabłów, elitarnej jednostki marines Konfederacji, słynącej z opanowania...