Wrzenie. Francja na krawędzi

FRANCJA WRZE. CZY TERROR, PRZEMOC ORAZ RÓŻNE ROZUMIENIE MIŁOŚCI, NIENAWIŚCI I PRAWDY PROWADZĄ JĄ NA SKRAJ NOWEJ REWOLUCJI?

Czy rodzice są odpowiedzialni za błędy swoich dzieci? - pyta Veronique, biała katoliczka, wcześniej obywatelka, a potem już tylko "matka terrorysty" sądzona za finansowanie organizacji terrorystycznej. Czy żona poligamisty może stać się emancypantką? Jak obrzezane kobiety mogą odzyskać godność? Dlaczego imigranci zaczęli głosować na prawicę? Na czym polega francuski antysyjonizm? Jak współistnieć w różnorodności?

Poznajcie Ibrahima, z którym autorka prowadziła rozmowy przez cztery lata - radykalnego muzułmanina, ex-złodzieja i sprzedawcę narkotyków, który umie czytać z ludzi i ma dar jasnowidzenia. Z jego losów oraz z losów innych bohaterów ,,Wrzenia" - kobiet i mężczyzn, imigrantów i rdzennych Francuzów, śniadych i białych, żydów i katolików, wykształconych i niepiśmiennych, biednych i bogatych - wyłania się obraz kraju w ciągłym napięciu i pełnego sprzeczności ale i poszukującego wewnętrznego porozumienia. Czy jest na nie szansa?

Brawurowy i zaskakujący zbiór reportaży Anny Pamuły - polskiej reporterki na stałe mieszkającej we Francji - rozmowy, rekonstrukcje sądowe, miniatury obyczajowe - uświadamia nam, że świat to naczynia połączone - czasem niewidoczne ale mogą zdecydować o życiu każdego z nas.

Informacje dodatkowe o Wrzenie. Francja na krawędzi:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Wrzenie. Francja na krawędzi

Wrzenie. Francja na krawędzi - opinie o książce

"Francja nie pozwala na moją asymilację, więc muszę się wymyśleć. Nie chcą mnie takim jakim jestem, więc żeby zachować honor, muszę się stać kimś innym. Nie Francuzem , to muzułmaninem."
Cytat ten chyba najdosadniej określa francuski  tygiel kulturowy i społeczny. Autorka Anna Pamuła zmierzyła się z problemem tym w swojej książce Wrzenie i po jej przeczytaniu rzeczywiście mam wrażenie, że kraj ten jest o krok od wielkiego przewrotu. Nagromadzenie tak wielkiej liczby imigrantów z różnorakich krajów powoduje ogromne zróżnicowanie religijno- kulturowe a co za tym idzie ogromne oczekiwania wobec państwa francuskiego w stosunku do siebie.
Przewodnikiem w czasie tego reportażu jest Ibrahim radykalny muzułmanin z przedmieść Paryża, postać niezwykle ciekawa, mający dar czytania z ludzi, ale jednocześnie zamieszany w handel narkotykami oraz w kradzieże.
W książce tej spotykamy także Veronique, której syn przedostał się do organizacji ISIS. Jest tu cały opis procesu werbowania nowych członków tej organizacji.
Problem ten wiąże się także z promowaniem laickości państwa. Skonstruowane w 2004 roku prawo mówi bardzo ogólnie o symbolach religijnych dozwolonych w instytucjach państwowych i na ulicy co daje pole do manewru przy jego interpretacji.
Kolejnym trudnym tematem wywołanym  w reportażu jest sprawa obrzezywanych kobiet, których mnóstwo przybywa do Francji. Są to głównie Senegalki, Malijki. Wiele z nich dopiero po przybyciu do Europy orientuje się, że są inne niż Francuski. Wiele decyduje się na bolesne i żmudne odzyskiwanie kobiecości za pomocą operacji plastycznych. Autorka zebrała kilka wywiadów, w których to opowiadają jak wyglądają takie "zabiegi" w ich rodzinach. Wszystkie zgodnie mówią, że towarzyszy temu filozofia mówiąca, że kobieta nie ma mieć przyjemności, tylko służyć mężowi.
Książka ta nie jest łatwa w odbiorze wielokrotnie trzeba się zatrzymywać aby przetrawić sens otrzymanych informacji, które czasem nie mieszczą się w głowie. Tak jest w przypadku rozdziału dotyczącego zamachu w Tuluzie czy zupełnie niedawnego na redakcję Charlie Hebdo.
Ale warto poświęcić kilka wieczorów na zapoznanie się i może zrozumienie niektórych za i przeciw argumentów imigracji, innym religiom i kulturom, których coraz więcej w Europie.

Portugalia. Od Lizbony po Algarve. Travelbook. Wydanie 1
Anna Pamuła 0
Okładka ksiązki - Portugalia. Od Lizbony po Algarve. Travelbook. Wydanie 1

Portugalia – ten najdalej na zachód wysunięty kraj Europy szczyci się bogatą historią, której pamiątki napotyka się niemal na każdym...

Niewłaściwy facet
Anna Pamuła0
Okładka ksiązki - Niewłaściwy facet

Dwudziestosześcioletnia Sky czuje się spełniona zawodowo i prywatnie. Razem z Jayem, przyjacielem z dzieciństwa, prowadzi studio taneczne, które odniosło...