Wschód księżyca

Tom 2 cyklu Wojownicy: Nowa przepowiednia

Minęły księżyce odkąd szóstka kotów wyruszyła w podróż, którą zapowiedziała przepowiednia. Teraz muszą powrócić do domu i przynieść wieści z dalekich stron. Jednak na drodze staje im plemię dzikich kotów, które ma własną przepowiednię do wyjaśnienia.

Tymczasem w lesie czterech klanów Ognista Gwiazda i Liściasta Łapa bezradnie przyglądają się, jak świat wokół nich ginie, rozrywany szponami bestii kierowanych przez Dwunożnych. Czy szóstka kotów zdąży wrócić na czas i uratować swoich pobratymców?

Informacje dodatkowe o Wschód księżyca:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2018-06-30
Tytuł oryginału: Moonrise
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk

Kup książkę Wschód księżyca

Wschód księżyca - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2018-12-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Pod pseudonimem Erin Hunter kryją się aż cztery autorki Kate Cary, Cherith Baldry Victoria Holmes oraz Tui Sutherland. Wciągnęły one swoich czytelników niezwykłymi seriami, których bohaterami są zwierzęta. Cała seria „Wojownicy” poświęcona jest dzielnym kotom żyjącym w klanach, gdzie każdy pełni wyznaczoną funkcję, troszczą się o siebie wzajemnie czasem toczą wojny z innymi klanami a przede wszystkim przeżywają niezwykłe przygody. Ich losy chwytają za serca, trzymają w napięciu i nie pozwalają się oderwać od książki nie tylko młodym ale także dorosłym czytelnikom.

Seria zawiera bardzo dużą ilość książek podzielonych na cykle. Nie wszystkie jeszcze zostały przetłumaczone na język polski ale wydawnictwo Nowa Baśń stara się szybko zaspokajać głód niecierpliwych fanów.

Pierwszy cykl opowiadał o przygodach Rdzawego, młodego domowego kociaka, który zapragnął być dzikiem kotem. W „Nowej przepowiedni” dorosły już tenże kot przyjmuje imię Ognistej Gwiazdy i zostaje przywódcą klanu Pioruna. Jednak to nie on jest głównym bohaterem drugiego cyklu.

Klan Gwiazd wyznaczył po jednym kocie z każdego klanu i wyznaczył im misję do spełnienia. Wszystkim kotom grozi bowiem niebezpieczeństwo. Ludzie (nazywani dwunożnymi) wkraczają na tereny klanów niszcząc wszystko na swej drodze. Wybrańcy w warzeniach opisanych w „Północy” dowiedzieli się jak ocalić wszystkie koty. Teraz wyruszają do domów by przekazać swoim klanom zdobytą wiedzę. Niestety po drodze spotykają na swej drodze spore niebezpieczeństwo. Dowiadują się także, że prócz znanych im klanom są jeszcze koty żyjące w plemionach.

W poprzedniej części fabuła była pokazana od strony Jeżynowego Pazura. Jednego z czwórki wybranych przez Klan Gwiazd. W Klanie Pioruna na początku nie był zbytnio akceptowany jako syn Tygrysiej Gwiazdy okrutnego kota, który zdradził wszystkich. W trudnej wyprawie postanawia towarzyszyć mu niesforna przyjaciółka, córka samego przywódcy Wiewiórcza Łapa.

Tym razem głównym bohaterem opisywanych zdarzeń jest Burzowe Futro. Kot ten nie został wybrany lecz postanowił wyruszyć w podróż razem ze swoją siostrą Pierzastym Ogonem. Są członkami Klanu Rzeki chociaż ich ojciec jest w Klanie Pioruna. Można powiedzieć, że każdy z wybranych miał trudną przeszłość i w jakiś sposób jest połączony również z innymi klanami. Brunatna Skóra bowiem odeszła z Klanu Pioruna do Klanu Cienia. Nie wiemy za dużo o Wroniej Łapie a z uwagi na jego trudny charakter mimo młodego wieku również jest to możliwe.

Bohater „Wschodu Księżyca” musi zmierzyć się z jeszcze inną przepowiednią. Okazuje się, że nie tylko Klan Gwiazd sprawuje piecze nad wszystkimi kotami. Inne duchy mogły go wybrać do osobnej misji, a przynajmniej tak wierzy plemię na które trafiają nasi podróżnicy.

Pięknie opisane są w książce różnice kulturowe między kotami żyjącymi w klanach, a przynależnymi do plemion. Przypomina to trochę poznawanie innego kraju gdzie różni się język, religia, zwyczaje. Jednak można zaleźć bardzo wiele podobieństw. Można dość do wniosku, że tak samo pomimo różnic w różnych zakątkach świata wszyscy ludzie są ludźmi to wszystkie koty są kotami. Chociaż nowe zwyczaje zaskakują, można stopniowo zmieniać do nich nastawienie.

Fabula książki przeskakuje dwa miejsca, oprócz śledzenia losów wybrańców pokazuje nam również co dzieje się w Klanie Pioruna. Koty narażone są na ludzkie okrucieństwo. Dwunożni są bezwzględni i według kotów wszytko co robią powstaje z czystego okrucieństwa by odebrać im ich treny. Zwierzyna zostaje zatruta, koty cierpią z głodu. Ognista Gwiazda dostrzega poziom niebezpieczeństwa i czuje, że klany powinny się zjednoczyć, ale nie wszyscy podzielają jego zdanie.

Książkę czyta się dosłownie jednym tchem. Dużo się dzieje jednocześnie opisy są pięknie i barwne. Doskonale pobudzają wyobraźnię i pozwalają się przenieść do kociego świata. Czytelnicy mogą się zdziwić jak szybko zaczną traktować zwierzęta niczym ludzkie postacie, których charaktery są bardzo oryginalne i dobrze określone. Ich losy łapią za serca i wzruszają do łez. Tak w tej części też się poleją. Mimo dużej ilości napisanych książek autorkom nie brakuje zaskakujących pomysłów. Z całą pewnością mogę polecić całą serię młodzieży jak i dorosłym.

Ostrzegam tylko po przeczytaniu zakończenia „Wschodu Księżyca” nie powstrzymacie się przed natychmiastowym sięgnięciem po kolejna część.

Przeznaczenie Klanu Nieba
Erin Hunter0
Okładka ksiązki - Przeznaczenie Klanu Nieba

Klan Nieba został odbudowany i tętni życiem pod czujnym okiem Liściastej Gwiazdy. Jednak niepokojące wizje katastrofy i rosnące konflikty między członkami...

Szara Pręga. Zagubiony wojownik
Erin Hunter0
Okładka ksiązki - Szara Pręga. Zagubiony wojownik

Dwunożni zniszczyli las, dom wszystkich klanów. Szarej Prędze - zastępcy przywódcy Klanu Pioruna - udało się uratować wielu współplemieńców, ale sam trafił...