reklama

Wspaniała Gilly

Ocena: 5 (1 głosów)

Gilly to zadziorna nastolatka o trudnym charakterze - chodzi własnymi drogami i nie słucha nikogo, a już w szczególności dorosłych, którzy zupełnie nie mogą sobie z nią poradzić. Dziewczynka nie zagrzewa zbyt długo miejsca w kolejnych rodzinach zastępczych - przybrani "rodzice" pozbywają się jej, gdy tylko wyjdzie na jaw, że mocno odbiega od ich wyobrażeń. Kiedy Gilly trafia do domu pani Trotter, nie ma nawet ochoty się rozpakować - przecież wiadomo, że już wkrótce ktoś będzie miał jej dosyć. Postanawia opracować plan, dzięki któremu będzie wreszcie mogła się spotkać ze swoją prawdziwą mamą. Niebawem okazuje się, że spełnienie marzeń nie przynosi szczęścia, ale pewnych słów i decyzji nie można już cofnąć. Jak Gilly odnajdzie się w zupełnie nowej sytuacji?

Informacje dodatkowe o Wspaniała Gilly:

Wydawnictwo: Polityka
Data wydania: 2017-06-21
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 978-83-64076-65-7
Liczba stron: 143
Tytuł oryginału: The Great Gilly Hopkins
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Alicja Skarbińska-Zielińska

więcej

Kup książkę Wspaniała Gilly

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wspaniała Gilly - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2019-03-10,

WSPANIAŁA KSIĄŻKA O OKROPNEJ GILLY

Chociaż Kattherine Paterson to jedna z najlepszych i najciekawszych autorek literatury dziecięcej i młodzieżowej, jej prace nie są zbyt dobrze znane na naszym rynku. Jeśli liczyć „Wspaniałą Gilly”, dotychczas na polskim rynku ukazały się ledwie dwie powieści z liczącego blisko 40 tytułów dorobku. Drugą, najsłynniejszą (głównie za sprawą całkiem udanych filmowych adaptacji) jest znakomity „Most do Terabithii”. Ważne jednak, że możemy cieszyć się choć tymi tytułami, bo twórczość amerykańskiej pisarki, uhonorowana kilkudziesięcioma najróżniejszymi nagrodami, to nie tylko znakomita lektura dla młodych, ale także dzieła poruszające ważkie tematy, aktualne nawet dzisiaj, co doskonale widać po „Gilly”, choć od jej wydania mija właśnie czterdzieści lat.

Poznajcie jedenastoletnią Gilly. A właściwie Galadriel Hopkins, dziewczynkę nazwaną tak na cześć postaci z powieści J.R.R Tolkiena, choć nikt jej tego dotychczas nie powiedział, która wiedzie żywot sieroty. W ciągu niespełna trzech lat zmieniła już dwa domy i w chwili, w której zaczyna się akcja powieści, wieziona jest przez pannę Ellis, pracownicę sierocińca, do kolejnej rodziny, która chce ją przygarnąć. Zostawiona we wczesnym dzieciństwie przez matkę, którą wciąż idealizuje, marzy, że ta w końcu zabierze ją do siebie i ukarze wszystkich tych, przez jedenastolatkę uważanych za złych, ale na marzeniach wszystko się kończy. Dlatego też Gilly jest inteligentna, zbuntowana i zuchwała, a całą swoją energię poświęca na zniechęcanie do siebie kolejnych rodzin zastępczych.
Dokładnie to samo robi, kiedy trafia pod opiekę pani Trotter, zajmującej się już upośledzonym, siedmioletnim chłopcem przeraźliwie bojącym się Gilly. Nastolatka nie zamierza spędzić tu zbyt wiele czasu, klnie, w nowej szkole, w której nie potrafi się odnaleźć, angażuje się w bójki i snuje plany dokuczenia całemu otoczeniu – w końcu już zdarzało się jej wykańczać nerwowo opiekunów. Nie może znieść, że na posiłki przychodzi do Trotterów starszy, czarnoskóry, niewidomy mężczyzna. Tak samo, jak nie potrafi przejść do porządku dziennego nad tym, że uczy ją kolorowa nauczycielka, a klasa pełna jest czarnych dzieci. Swojego przybranego brata też nie lubi, ale przynajmniej dzięki jego lękowi ma narzędzie do kontroli nowej, tymczasowej „matki”. I nawet jeśli otoczenie ulega jej dość opornie, nie zamierza się poddawać. Czy jednak tak bliski kontakt z tym, co dla niej jest inne, pozwoli Gilly się zmienić i zaakceptować swój los?

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/02/wspaniaa-gilly-katherine-paterson.html

Link do opinii
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017, liceum,

Kolejna z trochę dziwniejszych. Fajny materiał o duchowym dojrzewaniu zagubionej nastolatki. Tylko pytanie, dlaczego takie a nie inne zakończenie? Jak dla mnie Gilly zasługuje na więcej.

Link do opinii
Inne książki autora
Most do Terabithii
Katherine Paterson0
Okładka ksiązki - Most do Terabithii

Terabithia to sekretna kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy