Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek

Czy w dzieciństwie miałaś wrażenie, że niczego nie robisz wystarczająco dobrze? Czy mama wciąż punktowała twoje niedoskonałości, a ty bezskutecznie starałaś się zasłużyć na jej miłość? Czy poczucie winy wobec niej nigdy cię nie opuszczało …? Jeśli tak, prawdopodobnie wychowywałaś się z matką przejawiającą cechy narcystyczne i do dziś zmagasz się z tym niechcianym dziedzictwem.
Córki narcystycznych matek, pozbawione w dzieciństwie bezwarunkowej miłości i krzywdzone nieustanną krytyką, jako dorosłe kobiety nie potrafią przezwyciężyć pustki emocjonalnej, rozczarowania i smutku. Silny strach przed odrzuceniem może prowadzić do tworzenia niezdrowych relacji, problemów z doborem partnera, kompulsywnego perfekcjonizmu i nieprzerwanej samokrytyki.
Ta książka uzmysłowi ci, jak narcyzm matki wpłynął na różne aspekty twojego życia, ale też – przede wszystkim! – wskaże sposoby przezwyciężenia trudności, a nawet pomoże odnaleźć drogę zrozumienia i przebaczenia.
Doświadczona terapeutka rodzinna, dr Karyl McBride, w wyjątkowo empatyczny sposób wyjaśnia córkom toksycznych matek, jak odzyskać kontakt z własnymi emocjami, stworzyć mechanizmy obronne i w pełni powrócić do zdrowia, nie powielając wyniszczających schematów z dzieciństwa, a także jak uzdrowić ich relacje zarówno z niezdolnym do empatii rodzicem, jak i z innymi ludźmi..

Informacje dodatkowe o Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek:

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Will I ever be good enough?
Tłumaczenie: Elżbieta Józefowicz

Kup książkę Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek

Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek - opinie o książce

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Mama, słowo i osoba które wiążą się z najwcześniejszymi wspomnieniami, wiążą się z dobrocią, czułością, miłością, troską i empatią, sercem na dłoni, morzem pozytywnych uczuć.

Ale co jeśli nigdy nie zaznaliśmy choćby ułamka pozytywnych rzeczy ze strony matki, co jeśli nasza mama cierpi na zaburzenie osobowości, zwane narcyzmem, co jeśli nasze życie kręci się wokół matki, wokół jej potrzeb, ambicji czy frustracji.

Życie córki z narcystyczną matką jest strasznie niszczące, nie nabywa ona naturalnego poczucia własnej wartości, nie potrafi budować odrębnej osobowości, odczuwa pustkę emocjonalną i smutek, ma problemy z rozumieniem własnych jak i cudzych emocji, nie umie przyjmować ani dawać miłości, bo nikt jej tego nie nauczył, ostatecznie niszczy siebie i całe swoje życie.

Z pomocą córkom narcystycznych matek przychodzi psychoterapeutka Karyl McBride, która od ponad siedemnastu lat prowadzi prywatne badania nad dziećmi narcystycznych rodziców, a zwłaszcza nad kobietami wychowywanymi przez narcystyczne matki. Sama także zmagała się z zaburzeniem matki i z tym narcystycznym dziedzictwem, więc najlepiej rozumie swoje pacjentki.

W swojej publikacji "Wsparcie dla dorosłych córek narcystycznych matek" pokazuje etapy osiągania zdrowia emocjonalnego. Książka składa się z trzech części, pierwsza identyfikuje i omawia zaburzenie narcyzmu, druga opisuje wpływ wychowania przez narcystyczną matkę na życie dorosłych córek, trzecia natomiast prezentuje trzy kroki procesu zdrowienia, jak i omawia cały proces, daje wskazówki jak stać się odrębną częścią, i jak ważne jest to dla naszego zdrowia psychicznego i sobą, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, jak zrozumieć i przebaczyć matce i jak otworzyć się na działanie naszej wewnętrznej matki i zaufać sobie.

Publikacja ta jest napisana bardzo przystępnym językiem i w bardzo interesujący sposób. Przejrzyste rozdziały zawarte w trzech niezbyt obszernych częściach nie nudzą, a wręcz odwrotnie, pozwalają wiele dowiedzieć się o narcystycznych matkach i ich córkach. Nie ukrywam, że nie słyszałam wcześniej o takim zaburzeniu, dlatego z wielką ciekawością zapoznałam się z tą publikacją. Nie zawodzi także wydanie, które kolorytem i formatem idealnie wkomponowuje się do pozostałych publikacji z tej serii, serii Nowy początek.
Czy polecam? Jak najbardziej, nie tylko dla osób dotkniętych osobiście, w rodzinie omawianym w tej publikacji zaburzeniem, ale także dla tych, którzy interesują się psychologią, psychiatrią, i są ciekawi publikacji o osobach dotkniętych narcyzmem. Bardzo intrygujący i przystępnie podany zbiór informacji o dorosłych córkach narcystycznych matek, o ich problemach, o tym z czym muszą mierzyć się na co dzień. Bardzo cieszy mnie, że autorka zachęca swoje pacjentki, jak i czytelniczki tej publikacji do tego by ozdrowienie osiągać poprzez zrozumienie, wybaczenie i miłość, a nie poprzez obwinianie, złość i nienawiść. Dzięki podkreślaniu tego aspektu autorka zyskała w moich oczach. Czytało mi się tę publikację bardzo dobrze, nie mam do niej żadnych zastrzeżeń. Polecam jak najbardziej !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Feeria.

Avatar użytkownika - MarishaTomaszown
MarishaTomaszown