Wstrzymaj oddech

Alex się stacza. Powoli, ale nieuchronnie odcina się od wszystkiego oprócz swojej jedynej prawdziwej miłości –alkoholu, do chwili, kiedy musi napisać reportaż z oddziału pacjentów w śpiączce, gdzie spotyka Amy. Amy jest stracona dla świata. W wieku piętnastu lat została napadnięta i porzucona na śmierć w parku niedaleko własnego domu. Napastnika nigdy nie znaleziono. Od tamtego czasu Amy dryfuje w bezczasowej pustce, nawet lekarze nie wiedzą, na ile jest świadoma. Alex i Amy dorastały na tym samym przedmieściu, słuchały tej samej muzyki, flirtowały z tymi samymi chłopcami. I gdy Alex zaczyna badać sprawę napadu, otwiera drzwi do tego samego niebezpieczeństwa, które sprawiło, że Amy zapadła w śpiączkę...

Pikantna intryga, szybka akcja i cudownie skomplikowane postacie. Od czasu Dziewczyny w pociągu żaden thriller tak mnie nie wciągnął Tess Gerritsen

Nie próbuj oddychać, nie próbuj niczego planować, właściwie nie próbuj się niczym zajmować, dopóki nie skończysz debiutanckiej powieści Holly Seddon, bo muszę cię ostrzec –wciągnie cię od pierwszej strony... Błyskotliwa, porywająca, musisz to przeczytać . „Glamour”

Pierwszorzędna psychodrama. „Independent”

Psychologiczny thriller roku 2016... nie można się oderwać. „Irish News”

Macie ochotę na coś mocniejszego niż kolejny romans z gatunku literatury kobiecej? Nie szukajcie dalej, oto wciągający psychologiczny thriller. „New Magazine”

Holly Seddon jest niezależną dziennikarką i redaktorką. Jako matka czwórki dzieci, dzieli czas między pisanie, wyprowadzanie miniaturowego sznaucera i bieganie za utrapieńcami, którzy nie chcą odrabiać lekcji. A potem jeszcze trochę pisze, kiedy noc zapada.

Informacje dodatkowe o Wstrzymaj oddech:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2017-01-11
ISBN: 978-83-8031-533-4
Tytuł oryginału: Try Not to Breathe
Tłumaczenie: Danuta Górska

Kup książkę Wstrzymaj oddech

Wstrzymaj oddech - opinie o książce

Avatar użytkownika - wmoichkregach
wmoichkregach
Przeczytane:2018-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018, Mam,

Główną bohaterką jest młoda kobieta Alex. Alkoholiczka, po rozwodzie, po utracie dziecka, pracy, rodziny i przyjaciół. Trochę nieciekawie, prawda? Alex zdaje sobie sprawę ze swojej beznadziejności i próbuje jakoś się ogarnąć. Różnie jej to jednak wychodzi. Kiedyś była zawodową dziennikarką, a teraz jest wolnym strzelcem. Pewnego dnia trafia na oddział dla osób przebywających w przewlekłej śpiączce. Tam poznaje swoją rówieśniczkę Amy. Amy wiele lat temu została porwana i skatowana prawie na śmierć. Jej oprawcy do tej pory nie odnaleziono i tylko ona sama wie co się jej przytrafiło. Zaczyna odwiedzać Amy, która zawieszona w czasie nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się dookoła niej. Zaciekawiona jej historią Alex postanawia przyjrzeć się jej bliżej i stworzyć z tego dobry artykuł. Stawia sobie za cel odnalezienie sprawcy tragedii Amy.

W trakcie co chwilę pojawiają się nowe wątki, które z jednej strony naprowadzają czytelnika na rozwiązanie zagadki, a z drugiej trochę utrudniają dotarcie do prawdy. Narracja jest tu w trzeciej osobie, co nie do końca lubię, jednak autorce udało się tak ją poprowadzić, że nie jest irytująca. Opisane są tu punkty widzenia kilku osób, nawet samej poszkodowanej przebywającej w śpiączce, co w sumie tworzy fajną, ciekawą perspektywę. Postaci są skomplikowane i nieoczywiste. W tej historii nie znajdziemy niespodziewanych zwrotów akcji, ale i bez nich jest wciągająca i czyta się ją jednym tchem. Rozwiązanie zagadki nie jest przewidywalne, chociaż w trakcie możemy nad nim gdybać. Przychodzi ono dopiero na końcu, za co należy się duży plus autorce.
Podsumowując całość stwierdzam, że nie zawiodłam się na tej książce. Co prawda nie spodziewałam się po niej zbyt wiele, ale pozytywnie mnie zaskoczyła. Więc polecam.

Avatar użytkownika - Anula303
Anula303
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Naprawdę wciągająca książka. Polecam z czystym sumieniem.
Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2019-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Studium upadku kobiety. Niewiarygodnie opisany stan alkoholizmu, stan świadomości alkoholika, jego działań i zachowań. Wszystko to, co można utracić. Wszystko to, co przestaje być ważne. Wszystko to, co jest mniej ważne niż alkohol. Opis organizmu, który odmawia posłuszeństwa, a lekarz twierdzi, że Alex pozostał rok życia. Miała męża, miała pracę, miała dziecko, miała alkohol. Teraz pozostał jej jedynie ten ostatni, i mglista obietnica reportażu jeśli tym razem nie zawali pracy.
Kobieta z zaplanowanym dniem, z eleganckimi kieliszkami do których wlewa codziennie wieczorem odpowiednią dawkę białego schłodzonego wina. Z łóżkiem wyścielony pieluchami, bo organizm odmawia współpracy, ze szklankami wody, które wypite przed alkoholem mają zapewnić nawodnienie organizmu. Kodeks alkoholika walczącego o każdy dzień dzielący go od momentu kiedy organizm powie DOŚĆ.
W tym świecie pojawia się dziewczyna. Porwana, po kilkunastu dniach odnaleziona, ale w stanie bez kontaktu ze światem. Od kilkunastu lat samotna, bez rodziny, opiekunów na sali osób równie oddalonych od życia jak ona, uporczywie wpatrująca się w jeden punkt. Dlaczego tak się stało? Kto uczynił to młodziutkiej dziewczynie, której jedynym przewinieniem był fakt, że mocniej biło jej serce na widok pewnego starszego mężczyzny. Gdzie powinna kończyć się miłość, zaczynać odpowiedzialność?
Alex gonią demony, miłość do byłego męża, który ułożył sobie nowe życie, historia, która nie chce ułożyć się w całość, ludzie, którzy milczą zamiast zacząć mówić.
Wstrzymaj oddech to doskonała opowieść o ludziach, o tym co dzieje się kiedy nagle świat staje na głowie, a my tracimy wszelkie oparcie. Kiedy to co poukładane, pewne i stałe staje się z dnia na dzień, na tyle niestabilne, że ciężko sobie z tym poradzić. To opowieść o ludziach, których tragedia Amy dotknęła bezpośrednio. O tym jak poradzili sobie, albo jak nie potrafią sobie poradzić mimo upływających lat.
To nie jest zwykły kryminał czy sensacja, to również opowieść o ludziach, którym świat wywrócił się do góry nogami. O odpowiedzialności i nieuchronności kary i odpowiedzialności.
Bardzo, bardzo polecam.

Przeczytane:2017-06-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nie zamykaj oczu
Holly Seddon0
Okładka ksiązki - Nie zamykaj oczu

Robin i Sarah nie były sobie tak bliskie jak zazwyczaj są bliźniaczki, ale bardzo się kochały. Dopóki nie zostały rozdzielone z powodu bolesnych...

Czarna lista
Holly Seddon0
Okładka ksiązki - Czarna lista

Gratulacje, ktoś chce, abyś umarł. Gdy Greg, mąż Marianne, ginie w wypadku, kiedy jedzie rowerem do pracy, musi ona uporządkować pozostawiony przez niego...