Wszyscy kłamią

Maria jest szczęściarą. Ma dobrą pracę i wspaniałą rodzinę. Kocha swojego syna, świeżo upieczonego męża Samira i, przez większość czasu, swoje ,,bonusowe dziecko" Yasmin. Jednak kiedy Yasmin znika, a jej ojciec zostaje oskarżony o zamordowanie córki, życie Marii w jednej chwili się rozsypuje. Żaden rodzic nie mógłby zabić swojego dziecka... czy na pewno? Wszyscy kłamią opowiada o cienkiej granicy, która dzieli kłamstwo i prawdę.

Camilla Grebe utrzymuje napięcie przez całą książkę. Pojawiające się nowe elementy układanki opowiadają historię rozpadającej się rodziny. ,,Ölandsbladet"

Szwedzkiej mistrzyni powieści kryminalnej po raz kolejny udało się stworzyć opowieść, która jest czymś więcej niż tylko kryminałem. ,,Ilta-Sanomat"

Informacje dodatkowe o Wszyscy kłamią:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-06-29
Tytuł oryginału: Alla ljuger

Tagi: Thrillery i suspens

Kup książkę Wszyscy kłamią

Wszyscy kłamią - opinie o książce

Czy zdarza Wam się czasem kłamać? Przyznam się szczerze, że mi czasami tak, zresztą pewnie każdemu zdarzyło się kiedyś mówić nieprawdę. Kto i jakiej kwestii skłamał w książce "Wszyscy kłamią" Camilli Grebe? Zapraszam na recenzję!

Marii niczego w życiu nie brakuje. Ma dobrą pracę, którą lubi, syna, którego kocha i w dodatku niedawno wyszła za mąż za Samira, który jest miłością jej życia. Razem z Samirem i jego córką z pierwszego małżeństwa Yasmin oraz swoim synem, Maria tworzy z pozoru szczęśliwą rodzinę. Pewnego dnia Yasmin znika, a później zostaje uznana za zmarłą. Dowody jej zabójstwa wskazują na to, że zabił ją jej ojciec. Przez to zdarzenie życie Marii zaczyna przypominać dramat... Czemu zniknęła Yasmin? Co z tym wszystkim ma wspólnego Samir?

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Camilli Grebe i muszę przyznać, że jest ono udane, bo jej styl pisania bardzo przypadł mi do gustu. W książce ogólnie narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Występuje kilku narratorów, bo książka ta dzieli się na kilka części, które są napisane z punktu widzenia różnych bohaterów, są nimi: Maria, Yasmin, czyli jej zaginionej pasierbica, Vincent, czyli syn Marii i Gunnar, czyli śledczy policji kryminalnej badający sprawę zniknięcia Yasmin. Czytając te części, można dokładnie poznać każdego z tych bohaterów, ich punkt widzenia i postrzeganie przez nich innych osób. Występują przeskoki w czasie, czyli pojawiają się wątki, mające miejsce w teraźniejszości oraz te, które wydarzyły się dwadzieścia lat temu. W książce tej każdy ma jakiś sekret, wszyscy mają coś za uszami, nie każdy mówi do końca prawdę i zdarza się, że bohaterzy zatajają różne istotne fakty. Tak więc tytuł tej książki jest bardzo trafiony, ale mimo tych wszystkich kłamstw, potrafi ona wciągnąć, zaskoczyć oraz trzymać w napięciu, przez co momentami trudno mi się było od niej oderwać.

"Wszyscy kłamią" jest bardzo wciągającym kryminałem, w którym każdy z bohaterów ma swoje sekrety, co dodaje mu tajemniczości i sprawia, że potrafi nieźle wciągnąć. Polecam tę książkę fanom kryminałów oraz thrillerów detektywistycznych, które dotyczą trudnych do rozwiązania spraw. Jeśli tak jak ja lubicie, kiedy w podczas czytania zawsze coś się dzieje i nie ma czasu na nudę, to z pewnością przypadnie Wam ta książka do gustu.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2022-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Znakomitymi kryminałami Camilli Grebe możemy cieszyć się na naszym rynku już niemal dziesięć lat. Autorka przyzwyczaiła nas, że prócz zagadki kryminalnej porusza zawsze istotne problemy społeczne. Nie inaczej jest w jej najnowszej powieści „Wszyscy kłamią”, a dramatyczna historia rodzinna, którą opowiada budzi olbrzymie emocje i porusza do głębi.

Patchworkowa rodzina, którą tworzy Maria ze swym synem z zespołem Downa i Samir z nastoletnią córką, mimo bolesnej przeszłości potrafiła odnaleźć szczęście i równowagę. Gdy jednak Yasmin, córka Samira znika już nic nie jest takie samo. Gdy początkowa hipoteza o popełnieniu przez dziewczynę samobójstwa zmienia się w podejrzenie, że zabił ją ojciec obserwujemy dramatyczny rozpad rodziny, w której brak szczerości i zaufania tworzą wyrwę nie do wypełnienia.

Po dwudziestu latach zostaje odnalezione ciało kobiety, a detektyw prowadzący śledztwo nie spocznie nim nie wyjaśni tej zagmatwanej sprawy. Okazuje się, że prawda mogła wyglądać zupełnie inaczej niż to się pierwotnie wydawało, a każda z osób zaangażowanych w sprawę skrywa istotne dla śledztwa informacje.

Autorka nie epatuje przemocą, nie próbuje zaangażować czytelnika gnającą na łeb na szyję akcją, ale potrafi genialnie trafić w jego emocje rozgrywającym się dramatem, budując stopniowo napięcie i wzbudzając chęć poznania prawdy. Związane z zagadką zniknięcia dziewczyny tło społeczne sięgające braku tolerancji wobec imigrantów, rasizmu i wręcz samosądu budzi wiele pytań o stereotypy, którym ulegamy.

Spojrzenie na wydarzenia sprzed lat i te bieżące z kilku różnych perspektyw ukazuje jak różnie postrzegamy rzeczywistość, jak odmienne wnioski wyciągamy z tych samych zdarzeń. A już narracja Vincenta, który urodził się z zespołem Downa i samej Yasmin rozczula niewinnością i przeraża bezmiarem bezsilności, z którą muszą się mierzyć. Szokujące zakończenie, ujawniające prawdę jest jedynie zwieńczeniem tej znakomitej, choć tragicznej historii. Jeśli nie mieliście okazji poznać twórczości autorki, to gorąco Was do tego zachęcam.

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2022-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
,,Wszyscy kłamią" to trzymający w nieustannym napięciu kryminał, a także opowieść o konsekwencjach ukrywania prawdy i o rodzinnych tajemnicach, które prowadzą do tragedii. To również książka o problemach uchodźców i emigrantów we współczesnej Szwecji i innych europejskich krajach. Było to moje kolejne spotkanie z prozą Camilli Grebe, znów bardzo udane, gdyż autorka tworzy nie tylko mrożące krew w żyłach historie, ale zwraca również uwagę na ważkie zagadnienia społeczne i polityczne, dzięki czemu jej książki nie są jedynie kryminałami. Akcja jej nowej powieści zaczyna się w 2000 roku w Sztokholmie. Maria uważa się za szczęśliwą kobietę, mimo iż życie nie szczędziło jej ciężkich chwil. Teraz jednak ma kochającego męża, który świetnie dogaduje się z jej niepełnosprawnym synem. Nieco problemów sprawia pasierbica, ale to nic dziwnego w przypadku zbuntowanej nastolatki. Sytuacja zmienia się nagle, gdy dziewczyna znika. Najpierw wszystko wskazuje na samobójstwo, potem jednak policjanci aresztują Samira, ojca Yasminy, oskarżając go o ...zabójstwo. Nie tylko Maria nie wierzy, że jej małżonek, wrażliwy, słynący z postępowych poglądów lekarz mógłby skrzywdzić swoje dziecko. Szybko jednak w mediach pojawiają się domysły na temat tzw. honorowego morderstwa, ponieważ Samir pochodzi z Maroka, a więc islamskiego kraju. Plotki nie cichną nawet wówczas, gdy Maria rozpaczliwie stara się przekonać wszystkich, iż to niemożliwe. Przecież jej mąż nie jest żadnym fanatykiem religijnym, od wielu lat mieszka w Europie i jest ateistą... Poza tym wciąż nie odnaleziono ciała dziewczyny. Camilla Grebe niemal z chirurgiczną precyzją opisuje bolesny proces rozpadania się rodziny, co jest niezwykle przytłaczającym, ale i intrygującym wątkiem. Szybko czytelnik zaczyna zastanawiać się, czy na pewno bohaterowie są szczerzy, tym bardziej, że wydarzenia poznajemy z perspektywy kilku różnych postaci. Kto mówi prawdę, a kto kłamie? I czy po latach można naprawić błędy? Te i podobne pytania przewijają się niemal przez całą akcję. Ostateczne rozwiązanie zagadki okazuje się bardzo zaskakujące, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo dopiero ostatnie strony wyjaśniają wszystko. ,,Każdy kłamie" to nie tylko kryminał, ale i powieść obyczajowa, w której autorka dużo miejsca poświęciła nietolerancji, rasizmowi, różnym reakcjom na sytuację uchodźców i emigrantów w Szwecji. To wciąż ponadczasowy i teraz szczególnie ważny problem. Niewątpliwą zaletą są kreacje bohaterów. Każda postać ma tu swoją mniejszą lub większą historię oraz różne tajemnice. Na pewno nie sprzyja to szybkiemu poznaniu prawdy, ale na tym właśnie polega siła tej powieści. Interesującym pod względem psychologicznym bohaterem jest też Gunnar, policjant prowadzący śledztwo w sprawie zaginięcia Yasminy. Całość czyta się szybko i ze względu na pełną zwrotów akcję, i na barwny styl oraz kilku narratorów, z których każdy posługuje się nieco innym językiem. Przekonująco wypadają także dialogi. Polecam nie tylko miłośnikom mocnych wrażeń, kryminałów i thrillerów. To książka, która z różnych powodów zapisuje się w pamięci i skłania do różnych refleksji. Beata Igielska
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2022, Thriller,sensacja,kryminał,
Łowca cieni
Camilla Grebe0
Okładka ksiązki - Łowca cieni

Pierwszorzędny thriller psychologiczny poruszający problem dyskryminacji i przemocy wobec kobiet Powieść laureatki Szklanego Klucza 2020 za najlepszą...

Witajcie w Wieczności
Camilla Grebe0
Okładka ksiązki - Witajcie w Wieczności

Ekscytująca i nieprzewidywalna powieść o tajemnicach, kłamstwach i osobistej tragedii. Osiem lat temu Lykke Andersen miała wszystko. Odnosiła sukcesy...

Forget Me Not
Julie Soto