Wszyscy kłamią

Znakomitymi kryminałami Camilli Grebe możemy cieszyć się na naszym rynku już niemal dziesięć lat. Autorka przyzwyczaiła nas, że prócz zagadki kryminalnej porusza zawsze istotne problemy społeczne. Nie inaczej jest w jej najnowszej powieści „Wszyscy kłamią”, a dramatyczna historia rodzinna, którą opowiada budzi olbrzymie emocje i porusza do głębi.

Patchworkowa rodzina, którą tworzy Maria ze swym synem z zespołem Downa i Samir z nastoletnią córką, mimo bolesnej przeszłości potrafiła odnaleźć szczęście i równowagę. Gdy jednak Yasmin, córka Samira znika już nic nie jest takie samo. Gdy początkowa hipoteza o popełnieniu przez dziewczynę samobójstwa zmienia się w podejrzenie, że zabił ją ojciec obserwujemy dramatyczny rozpad rodziny, w której brak szczerości i zaufania tworzą wyrwę nie do wypełnienia.

Po dwudziestu latach zostaje odnalezione ciało kobiety, a detektyw prowadzący śledztwo nie spocznie nim nie wyjaśni tej zagmatwanej sprawy. Okazuje się, że prawda mogła wyglądać zupełnie inaczej niż to się pierwotnie wydawało, a każda z osób zaangażowanych w sprawę skrywa istotne dla śledztwa informacje.

Autorka nie epatuje przemocą, nie próbuje zaangażować czytelnika gnającą na łeb na szyję akcją, ale potrafi genialnie trafić w jego emocje rozgrywającym się dramatem, budując stopniowo napięcie i wzbudzając chęć poznania prawdy. Związane z zagadką zniknięcia dziewczyny tło społeczne sięgające braku tolerancji wobec imigrantów, rasizmu i wręcz samosądu budzi wiele pytań o stereotypy, którym ulegamy.

Spojrzenie na wydarzenia sprzed lat i te bieżące z kilku różnych perspektyw ukazuje jak różnie postrzegamy rzeczywistość, jak odmienne wnioski wyciągamy z tych samych zdarzeń. A już narracja Vincenta, który urodził się z zespołem Downa i samej Yasmin rozczula niewinnością i przeraża bezmiarem bezsilności, z którą muszą się mierzyć. Szokujące zakończenie, ujawniające prawdę jest jedynie zwieńczeniem tej znakomitej, choć tragicznej historii. Jeśli nie mieliście okazji poznać twórczości autorki, to gorąco Was do tego zachęcam.

Informacje dodatkowe o Wszyscy kłamią:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-06-29
Tytuł oryginału: Alla ljuger
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Tagi: Thrillery i suspens

Zobacz opinie o książce Wszyscy kłamią

Kup książkę Wszyscy kłamią

Uśpienie
Camilla Grebe0
Okładka ksiązki - Uśpienie

Trzymająca w ogromnym napięciu opowieść o naszej współczesności naznaczonej narcyzmem i brakiem ograniczeń, a także historia miłości zdolnej przezwyciężyć...

Witajcie w Wieczności
Camilla Grebe0
Okładka ksiązki - Witajcie w Wieczności

Ekscytująca i nieprzewidywalna powieść o tajemnicach, kłamstwach i osobistej tragedii. Osiem lat temu Lykke Andersen miała wszystko. Odnosiła sukcesy...