Quantcast

Data wydania: 2022-04-25
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat

Tom 1 cyklu Wszyscy mamy źle w głowach

Uczniowie drugiej klasy jednego z krakowskich liceów wracają do szkoły po wakacjach. Choć znają się już od roku, nie stanowią zgranej grupy. To się zmienia, gdy do klasy dołącza nowa uczennica Kaśka, która z łatwością nawiązuje znajomości. Mimo to nikt, nawet jej najlepsza przyjaciółka, nie wie, dlaczego Kaśka zmieniła szkołę. Jaką tajemnicę skrywa ta sympatyczna dziewczyna?

Tymczasem w szkolnym światku muzycznym zawrzało: zwycięzca tegorocznego konkursu kapel zagra na wielkiej gali z okazji jubileuszu szkoły. Jakub jest zdeterminowany, żeby wygrać, zakłada więc zespół z Markiem i Filipem. Łączy ich wspólny cel, lecz czy wystarczy im czasu, by przygotować się do rywalizacji? Wzajemna nieufność, częste różnice zdań i wrogie nastawienie konkurencyjnych kapel nie uławiają zadania.

,,Wszyscy mamy źle w głowach" to opowieść o sekretach, które najbardziej bolą wtedy, gdy nie można się nimi z nikim podzielić, i o tym, że każdy potrzebuje przyjaciół, nawet jeśli wydaje mu się, że poradzi sobie sam.

Tagi: młodzież muzyka szkoła

Kup książkę Wszyscy mamy źle w głowach. Nic z tego nie zrozumiecie. Tom 1

Opinie o książce - Wszyscy mamy źle w głowach. Nic z tego nie zrozumiecie. Tom 1

„Nic z tego nie zrozumiecie” to pierwszy tom cyklu autorstwa Martyny Pawłowskiej-Dymek „Wszyscy mamy źle w głowach” o licealistach z klasy 2B. Jest to dość specyficzna ekipa. Już drugi rok chodzą razem do szkoły, a bardzo słabo się znają. Na pierwszym miejscu są ich ambicje, zainteresowania, a nie przyjaźń. Krótko mówiąc są bardzo słabo – jeżeli nie w ogóle – zgrani. Aż w ich klasie pojawia się Kaśka. Otwarta, charyzmatyczna osobowość rozrusza „kujonów” z 2B.

Już w pierwszym rozdziale może wyczuć, iż autorka wspaniale dopracowała bohaterów. W poprzednim akapicie wyróżniłam Kasię, jednak nie można nazwać jej pierwszoplanową postacią. Jest ich kilka – zarówno męskich jak i żeńskich – co przekłada się na kilka wiodących epizodów takich jak strach przed samotnością, samoocena, nieśmiałość, pierwsze zauroczenia, ścieżka kariery, rywalizacja itp. Każda z postaci ma swoją historię, problemy, radości. Martyna Pawłowska-Dymek w kolejnych fragmentach oddaje głos innym bohaterom dzięki czemu dobrze ich poznajemy i z różnych perspektyw możemy ocenić klasę 2B. Dodam, że pisarka ostrożnie zdradza ich sekrety, więc umiejętnie utrzymuje zainteresowanie czytelników.

Nasuwa się pytanie, czy bohaterowie są realistyczni. Wydali mi się nazbyt dojrzali jak na licealistów. Tak ambitni, tak inteligentni, jak elokwentni, że wspominając swoje licealne lata poczułam się jak straszna gówniara (czy też „siubździu” jak mawia moja mama). Zabrakło mi gdzieś młodzieńczej beztroski. Ta dojrzałość towarzyszy im do końca książki, chociaż autorka stara się wpleść i te młodzieżowe zachowania. Pomimo tego pewne reakcje, sposób formułowania myśli są pozbawione słynnej „burzy hormonów”.

Pewnie teraz kręcicie nosem i czekacie na falę krytyki. Niespodzianka, będzie chwalenie Martyny Pawłowskiej-Dymek. Uważam, że to rewelacyjna sprawa, iż autorka pokazuje, że można być fajnym będąc sobą. Fantastycznym przykładem może być Zuza. Dziewczyna jest uważana za klasową piękność. Na wszelkich imprezach jasno oświadcza, że nie pije alkoholu. Czy z tego powodu spada z piedestału? Nie. Dalej jest popularna. Świetne jest też to, że bohaterowie książki mają różne pasje i dzięki temu coś wnoszą do grupy. I grający na gitarze Jakub, i dynamiczna, wysportowana Kasia, i przepysznie gotujący Piotr, i świetny organizator Bartek, i kronikarka Róża – każdy z ma się czym (podkreślę „czym innym”) – popisać, a patrząc na 2B jako całość pięknie widać, jak to spaja i dopełnia grupę.

Zaczynając czytać „Nic z tego nie zrozumiecie” nie przypuszczałam, że aż tak zaprzyjaźnię się z bohaterami tej książki, ale już po pierwszym rozdziale wiedziałam, że spodoba mi się styl Martyny Pawłowskiej-Dymek. Pisarka zadbała, żeby dopracować to co w tej powieści najważniejsze, czyli postacie. Każda z nich jest inna, ale każda ważna – dla książki i dla klasy z książki. I dzięki tym cudownym bohaterom my, czytelnicy, również stajemy się częścią grupy. Kiedy powieść dobiega końca towarzyszy nam dziwne uczucie: „Jak to, już nie spotkam się z 2B?”. Spokojnie. Z tego co wiem autorka „zatrzymała się” w ogólniaku na dłużej.

Avatar użytkownika - BetiCzyta
BetiCzyta
Przeczytane:2022-10-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Audiobook Empik Go
Lektor Dorota Jarząbek-Rogaczyk

Wielkie brawa dla lektorki książki, za świetnie przeczytaną książkę, za modulację głosu i za śpiewanie piosenek a nie ich tylko czytanie.
Brawo,brawo,brawo.
Taki lektor to skarb.

A teraz przejdźmy do książki .

"Wszyscy mamy źle w głowach" to literatura młodzieżowa, ale moim zdaniem każdy powinien sięgnąć po tę książkę.
Uczniowie drugiej klasy krakowskiego liceum, niby druga klasa, a jednak prawie nic o sobie nie wiedzą.
Ale wszystko zaczyna się zmieniać gdy do klasy trafia nowa uczennica Kaśka.

Jakie tajemnice ukrywa Kaśka, dlaczego nie chce się przyznać dlaczego zmieniła szkołę?
Poznajemy też kolejne osoby, jedne są przebojowe, inne bardziej wyciszone.
Ale jednak pomału zaczynają się wszyscy wzajemnie poznawać, i dowiadywać się więcej o sobie nawzajem.
Jakie są ich troski, jakie traumy są udziałem niektórych z nich. Czy każdy może liczyć na wsparcie rodziców, a może jest wręcz odwrotnie? Rodzice mają zbyt wysokie wymagania i nie umieją wesprzeć swojego dziecka?
Myślę że dlatego też po książkę powinni sięgnąć rodzice.
Naprawdę warto.

Ja spędziłam miłe chwile z bohaterami tej książki i z chęcią sięgnę po kontynuację, żeby dowiedzieć się o nich więcej :-)

Książkę polecam młodzieży i dorosłym( może odnajdziecie też cząstkę siebie z lat szkolnych ;-) )

Opowieść Północna
Szymon Krug