reklama

Wszystkie jesteście niewierne

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2006-06-07
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-247-1506-0
Liczba stron: 224

Ocena: 4.64 (11 głosów)

Wstrząsająca historia Zoi, której dzieciństwo przypadło na okres rosyjskiej okupacji Afganistanu. Dojście do władzy mudżahedinów, terror i tajemnicza śmierć rodziców spowodowały, że Zoja uciekła z babką do Pakistanu. Idąc w ślady matki, rozpoczęła działalność w RAW-ie - Rewolucyjnym Stowarzyszeniu Kobiet Afganistanu. Walczyła o prawa afgańskich kobiet i wspomagała swych rodaków w obozach dla uchodźców. Jej historia, spisana przy udziale Johna Follaina i Rity Cristofari, to wstrząsająca opowieść.

Kup książkę Wszystkie jesteście niewierne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Wszystkie jesteście niewierne

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Historia afgańskich kobiet pokazana z perspektywy jednej, której szczęśliwe dzieciństwo w pewnym momencie się kończy. Zmiany polityczne, zmiany władzy, zmuszanie kobiet do noszenia burek, zakazywanie dziewczynkom pobierania nauki w szkołach, słowem religijny terror skierowany głównie przeciwko kobietom, ale także przeciwko wszystkim, którzy się nie zgadzają. Najpierw z mudżahedinami, a potem z talibami. W tle pojawia się RAWA - organizacja, która organizuje pomoc dla kobiet i prowadzi akcje edukacyjne. Całość opowiada ona - uczestniczka wydarzeń, dziewczynka, której historia zabrała dzieciństwo, a potem dorosła kobieta, odpowiedzialna za własne wybory. I aż szkoda, że jest to historia opowiedziana tylko do 2001 roku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dzięki takim książkom jak ta, człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę, że mimo iż może nie ma wszystkiego, to tak naprawdę ma bardzo wiele. Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, gdzie panuje pokój, mamy wolność zarówno wypowiedzi jak i wyznania. A Afgankom pozostaje albo się podporządkować albo walczyć (tak jak to zrobiła Zoi, która nie przyglądała się biernie cierpieniu swoich pobratymców)
Link do opinii
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2003-02-15, Ocena: 2, Przeczytałam, 2012 i wcześniej, Mam,
Moja niezbyt wysoka opinia o "Wszystkie jesteście niewierne!" wynika z nisko przeze mnie ocenianego sposobu narracji, który nie wciąga, nie przyciąga, z trudnością zaciekawia formą wypowiedzi. Broni się tematyką, która jest jak nabardziej istotna i straszna, jednak znana już z przekazów medialnych i innych pozycji książkowych.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2018-11-06, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, przeczytane, 12 książek 2018,

Książka bardzo dobra, zwłaszcza biorąc pod uwagę trudną tematykę. Historia kobiety, prawie mojej rówieśniczki, wychowywanej najpierw w Afganistanie pod okupacją radziecką, następnie po panowaniem jeszcze gorszych mudżahedinów, a następnie - o ile to możliwe- jeszcze gorszych talibów. Dwóm ostatnim frakcjom władzę, jak zapewne większość wie, zapewniło wsparcie USA. Akcję tego reportażu kończy atak na WTC.
Książka pokazuje, jak strasznie urodzić się w takim kraju. Na świecie nawet nie mówi się o ludobójstwie dokonywanym na różnych plemionach, np. Hazarów. Trudno Europejczykowi wyobrazić sobie życie w XXI wieku w w kraju, gdzie ludzi zabija się dla zabawy w wymyślny sposób, gdzie dzieci bawią się odciętymi kończynami, gdzie zakazany jest śmiech na ulicy, muzyka, filmy, wolność słowa, jakiekolwiek oznaki życia i radości, gdzie panuje terror, bezkarność, bo do władzy dostali się ludzie bez sumień, zwyczajnie źli i opętani swoją chorą ideologią. Na przestrzeni lat, o których opowiada Zoja, widać degradację kraju z możliwie rozwiniętego do takiego z epoki kamienia, jak sama to nazwała. Smutny wyłania się z jej opisu obraz, gdzie żyjące niegdyś miasto ze sklepami, uczelniami, szpitalami, przemieniło się jedynie w martwe skorupy po tych wszystkich miejscach. Obraz ten pokazuje, jak bardzo można zniszczyć kraj i naród.
Tym bardziej podziw budzi sama Zoja i jej rodzice, którzy angażowali się w działalność RAW-y, organizacji tak naprawdę niepolitycznej, która na względzie miała prawa kobiet i to żeby w ich własnych domach i na ulicach nie działa się im krzywda. Ogromny podziw budzi praca włożona w edukację kobiet i dziewczynek, walka z analfabetyzmem, oraz szeroko pojęta pomoc, przy jednoczesnym ryzyku jakie groziło członkiniom organizacji. Ciekawa jestem, gdzie jest i co aktualnie porabia Zoja. Czy żyje?

Link do opinii
Avatar użytkownika - szczurzyca
szczurzyca
Przeczytane:2018-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2016-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 w 2016,
Avatar użytkownika - ninlinka
ninlinka
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 3, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje