Wszystkie ścieżki Rose

Każda kobieta czasem zastanawia się, co by było, gdyby...

Rose Napolitano nie chce mieć dzieci. Jest odnoszącą sukcesy wykładowczynią i badaczką, która już dawno zdecydowała, że zamierza skupić się na karierze. Jej partner Luke przed ślubem zarzekał się, że podziela jej zdanie... jednak lata mijają, a on coraz częściej wspomina o założeniu rodziny. Kolejne kłótnie między małżonkami dobiegają końca - podobnie jak ich związek.

Problem w tym, że to tylko w jednym życiu.

Donna Freitas nie zamyka bowiem historii na jednej możliwości: decyduje się pokazać aż dziewięć wersji tego, jak mogą się potoczyć losy Rose. W jaki sposób zmieniłoby się jej życie, gdyby zrezygnowała z dotychczasowych postanowień i stała się kimś zupełnie innym? A gdyby zdecydowała się pozostać przy swoim? Jak mogłaby odpowiedzieć na pytanie: kiedy zamierzasz założyć rodzinę? Teraz? Za kilka miesięcy, lat? A może nigdy?

"Wszystkie ścieżki Rose" to przede wszystkim historia o szukaniu własnej drogi, tworzeniu planów i ich skreślaniu, a także o tym, w jaki sposób los krzyżuje nam plany akurat wtedy, gdy najmniej się tego spodziewamy. To opowieść o ścieżce, jaką przeszło wiele kobiet, które w różnych wersjach życia Rose mogą odnaleźć swoją przyjaciółkę, powierniczkę, a przede wszystkim lustro dla samej siebie.

Szczególnie warta przeczytania - prowokująca lektura.

Kirkus Reviews

Donna Freitas - urodzona na Rhode Island w Stanach Zjednoczonych badaczka, wykładowczyni i dziennikarka, a także autorka powieści dla dzieci i młodzieży oraz literatury pięknej. Obecnie dzieli swój czas między Nowy Jork a Barcelonę. "Wszystkie ścieżki Rose" to jej pierwsza książka adresowana do dorosłych czytelników.

Informacje dodatkowe o Wszystkie ścieżki Rose:

Wszystkie ścieżki Rose - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ksiazkolandia
Ksiazkolandia
Przeczytane:2021-09-24, Przeczytałem,

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby Wasze życie, gdybyście w pewnym momencie podjęli inną decyzję, niż faktycznie podjęliście? A gdybyście skręcili w inną ulicę, na oświadczyny powiedzieli nie, wybrali inny kierunek studiów? Ja parę razy zastanawiałam się co by było gdyby... Czy byłoby lepiej, czy gorzej?
Na przykładzie bohaterki książki, Rose Neapolitano, mamy okazję obserwować aż dziewięć różnych wariantów życia, zależnych od podjętej decyzji. Rose to młoda mężatka, a jednocześnie poważna pani profesor, robiąca karierę w socjologii. Prowadzi szczęśliwe życie u boku swego męża Luka. Od dawien dawna ma ustawione priorytety i wie czego chce, a przede wszystkim czego nie chce. A tym czego nie chce, jest dziecko. Nigdy nie czuła instynktu macierzyńskiego, od najmłodszych lat wiedziała, że to nie jej bajka. Jej mąż również wiedział o tym od samego początku i podzielał jej zdanie. Do czasu. Upływ lat, naciski rodziny, wizyty u znajomych mających dzieci i Luke zaczyna wywierać presję na żonę. Wydawałyby się, że wybór jest zero-jedynkowy, albo Rose ulegnie albo nie, więc skąd aż dziewięć żyć? Ano stąd, że liczy się nie tylko sama decyzja, ale też moment w którym zostanie podjęta i sposób w jaki bohaterka to robi.
Książka w bardzo ciekawy sposób przedstawia ten problem i pokazuje jaki wpływ na nas samych mogą mieć nasze życiowe wybory. Czy warto czasem ulec innym i postąpić wbrew sobie, czy jednak słuchać swojego instynktu i nie dać się zmanipulować?
Jedyne co mogę zarzucić książce, to to, że czułam się nieco przytłoczona zbytnim przemieszaniem poszczególnych wersji życia Rose. To że nie były podane po kolei, tylko zmiksowane powodowało, że nieco się gubiłam. Poza tym szczegółem książka jest zdecydowanie warta przeczytania.

Cud pocałunku czyli jak nie zostałam świętą
Donna Freitas0
Okładka ksiązki - Cud pocałunku czyli jak nie zostałam świętą

Antonia jest z pochodzenia Włoszką, ale mieszka w Ameryce. Wychowuje ją silnie wierzącą matka prowadząca sklep z włoskimi produktami, z których wyrobu...