Wszystko co minęło

Opowieść o odważnej kobiecie, która postanowiła dać sobie jeszcze jedną szansę.

Justyna zaczyna wszystko od nowa. W starym życiu była porzuconą córką, starszą siostrą, gotową do poświęceń przyjaciółką i zdradzoną żoną. Teraz jest niezależna, samowystarczalna i bezkompromisowa. Nie szuka przyjaźni, ludzi trzyma na dystans. Obiecała sobie, że już nigdy nie pozwoli nikomu się do siebie zbliżyć. Nikt już jej nie zrani. Złe wspomnienia zostawiła za sobą. Odcięła się od poprzedniego życia. Zmieniła numer telefonu. Przeszłość jednak puka do jej drzwi. Niespodziewanie wraca ojciec Justyny. Dwadzieścia lat wcześniej zostawił rodzinę i zniknął. Czy Justyna mu wybaczy? Czy potrafi otworzyć się na miłość? Czy decyzja o emocjonalnej izolacji w nowym miejscu przyniesie jej szczęście?

Agata Kołakowska (ur. 1984) - wrocławianka z urodzenia i zamiłowania. Ukończyła dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. W trakcie studiów współpracowała z Polskim Radiem Wrocław. Od kiedy tylko pamięta, nosiła się z myślą napisania książki dla kobiet, która doda im otuchy i odwagi w wyrażaniu siebie. Lubi koty (szczególnie swojego), piątkowe wieczory i czerwone wytrawne wino. Autorka powieści obyczajowych, do tej pory ukazały się ,,Patrycja", ,,Przyjaciółki", ,,Siódmy rok", ,,Niechciana prawda" i ,,Płótno".

Informacje dodatkowe o Wszystko co minęło:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-01-09

Kup książkę Wszystko co minęło

Wszystko co minęło - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2015-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Wszystko co minęło” to wzruszająca powieść obyczajowa o tym, że najtrudniej jest pomóc samemu sobie i samodzielnie uporać się z własnymi problemami.
Jest to moje pierwsze, bardzo udane, spotkanie z literaturą Pani Agaty Kołakowskiej. Cieszę się, że wypadło ono tak dobrze, ponieważ mam jeszcze dwie książki tej autorki na półkach mojej biblioteczki.

Słów kilka o treści…

Justyna podjęła niezwykle poważną decyzję w swoim życiu po tym, jak doznała wielu rozczarowań od najbliższych jej osób – najpierw w dzieciństwie, a potem w dorosłym życiu. Zdesperowana kobieta nie mogąc poradzić sobie z własnym cierpieniem postanowiła nawet targnąć się na własne, według niej nic nie warte, życie. Opatrzność miała inne plany, Justyna przeżyła wypadek, wiele przemyślała i zdecydowała w inny sposób zerwać z przeszłością. Zostawiła za sobą wszystko, co mogło kojarzyć się z dawnym życiem: sprzedała mieszkanie, zrezygnowała z pracy, pozbyła się nawet swojej dawnej garderoby i nic nikomu nie mówiąc wyjechała, aby z czystą kartą rozpocząć życie w zupełnie innym miejscu.

Trauma z przeszłości i strach przed cierpieniem miały wpływ na jej szczególne zachowanie, izolację od otoczenia, niedostępność i anonimowość. W nowej pracy stwarzała wrażenie nieprzystępnej i zimnej, choć za maską obojętności skrywała się wrażliwa i dzielna kobieta. Paradoksalnie to właśnie u niej później szukali rady koledzy z pracy, to ona pomogła im spojrzeć na problemy od innej strony.

Kiedy zupełnie niespodziewanie przeszłość zapukała do jej drzwi w osobie umierającego ojca, którego odejście przed dwudziestu laty spowodowało lawinę nieszczęść, Justyna znów została narażona na cios. Odżyły przykre wspomnienia, blizny na duszy zostały rozdrapane, a wyrzuty sumienia nie pozwoliły wyprzeć ludzkich uczuć ze zranionego serca. Powrót ojca zmusił Justynę do odwiedzin w hospicjum, gdzie „…każdy ma jakąś przeszłość. Ale nie każdy ma to szczęście, żeby mieć przed sobą przyszłość.” Wizyty w tym niezwykłym miejscu zaowocowały niespodziewanymi zmianami w życiu bohaterki…

Autorka podjęła w powieści trudne tematy: porzucenie, alkoholizm, nieuleczana choroba, zdrada, a wszystkie one pokazane jako związki przyczynowo-skutkowe. Poznajemy więc pewne mechanizmy psychologiczne, reakcje na bodźce, które wywołują pewne określone zachowania. Odrzucenie przeszłości, próba jej wyparcia, asertywność w postępowaniu, izolacja przed kolejnym cierpieniem są dokładnie uzasadnione. Niesłabnąca nadzieja i siła do działania pozwalają pokonać zwątpienie i załamanie.

Jest to bardzo uczuciowa lektura, pobudza wrażliwość, wzrusza, dodaje odwagi i uczy wytrwałości w dążeniu do szczęścia. „Wszystko co minęło” to zdecydowanie literatura kobieca, idealna dla pań, które chciałyby wniknąć nieco w psychikę człowieka, poznać pewne mechanizmy postępowania i odnaleźć w nich być może cząstkę samej siebie.

Z przyjemnością przeczytałam tę powieść i cieszę się na następne, równie interesujące mam nadzieję, historie opowiedziane przez panią Agatę.

Polecam.

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Przepiękna opowieść o odważnej kobiecie,która po wielu rozczarowaniach w pewnym momencie swego życia postanawia odciąć się od przeszłości i zacząć życie z nową kartą. Samotna, lecz mądrzejsza życiowo postanawia nie ufać już nigdy nikomu. Lecz czy da się całkowicie zostawić przeszłość za sobą?
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki (2016),
Trochę przewidywalna i trochę przeslodzona-wplyw głównej bohaterki na współpracowników (wszystkich bez wyjątku) których przecież trzyma na dystans wydaje się mało realny. Niemniej czytało się dobrze, a przemiana samej Justyny oddana czytelnię.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Justyna jest całe życie odtrącana, brak jej wsparcia od najbliższych, nie czuje miłości rodzicielskiej, wiecznie poświęca się dla przyjaciół, oddaje się i nie otrzymuje nic w zamian, a w końcu zostaje zdradzoną żoną. To wszystko sprawia, że buduje wokół siebie mur, pancerz, ma dosyć ludzi, którzy nauczyli i zmusili ją do życia w samotności, do radzenia sobie samej w każdej sytuacji. Nie daje możliwości dotarcia do siebie, z obawy przed kolejnym odrzuceniem, bo ile można wytrzymać? Kiedy na horyzoncie staje człowiek, który zranił najmocniej i chce naprawić swoje winy, dziewczyna jest rozdarta, bo tak trudno wybaczyć, a jeszcze trudniej otworzyć się na nowego człowieka, by zaufać. "Chciałam zrzucić swoją tekstylną skórę jak wąż. Stać się zupełnie nową osobą. Innym człowiekiem. Zostawić wszystko, co minęło, i zacząć raz jeszcze. Na moich zasadach. Uciąć stare relacje, zapomnieć o pomyłkach, które wypaliły w moim sercu bolesne rany. Najważniejsze postanowienie brzmiało: nie zbliżać się już do nikogo i nikomu nie ufać. Nikomu nie pozwolić siebie zranić, obarczyć, upokorzyć, zdradzić, obwinić, opuścić. Zaczynając nowe życie, miałam mieć nad nim kontrolę. Wiedziałam już, co potrafią ludzie, jeśli pozwolę im się do siebie zbliżyć. Ta wiedza była kluczem do wolności i spokoju''.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2015-02-28, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Biblioteka,
Zazwyczaj książki o podobnej liczbie stron pochłaniam w ciągu dwóch wieczorów z tą jednak było inaczej. Czytając "Wszystko, co minęło" czułam nudę. Książka i owszem niesie ważne przesłanie że nie warto się zrażać gdy dostaniemy od losu w kość. Należy tak jak bohaterka dać życiu kolejną szansę. Akcja toczy się że tak to ujmę na jednej płaszczyźnie emocji. To co się dzieje pomiędzy Joanną-główną bohaterką a jej znajomymi w pracy jest bardzo przewidywalne.
Nie tak łatwo zacząć wszystko od nowa. Na nic zdają się tajemniczość i niedostępność, gdy za plecami snują się duchy przeszłości. Dobra książka, życiowa.
Nie sądziłam, że ta książka tak mnie zachwyci. Jest to literatura polska, więc troszkę miałam obawy. Na szczęście obawy były niepotrzebne, bo książka okazała się świetna. Pełna cudownych emocji, pokazująca jak ważna jest rodzina i miłość w naszym życiu. tych, którzy chcą się dowiedzieć więcej zapraszam serdecznie to odwiedzenia recenzji na naszym blogu : http://justbooks17.blogspot.com/2014/03/wszystko-co-mineo-agata-koakowska.html ;)) ~K ;*
Avatar użytkownika - zosia29
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane,
Kolejny rozdział
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Kolejny rozdział

Jak czuje się człowiek, który otrzymuje na skrzynkę mejlową powieść w odcinkach, która coraz bardziej przypomina jego życie? Maciej Tarski...

Lato jak w filmie
Agata Kołakowska0
Okładka ksiązki - Lato jak w filmie

To lato nie zaczęło się dla Ruby najlepiej. Gdyby było jej choć trochę do śmiechu, mogłaby uznać, że jest niczym stereotypowa bohaterka nielubianych przez...