Wszystko o Dyńku

Tom 3 cyklu Pamiętnik Bluebell Gadsby

Trwają wakacje. Rodzinka Gatsbych powiększyła się o nowego członka - maleńkiego Dyńka. Aby zapewnić mamie chwile spokoju z noworodkiem, Flora wyjeżdża z tatą na egzotyczny plan jego nowego filmu, a Bluebell, Twig i Jas zostają wysłani do babci na wieś. Ta, jak zawsze, robi, co może, by wnuczęta jak najczęściej przebywały na łonie przyrody. Przy tak dużej swobodzie trudno im jednak powstrzymać się przed wpadnięciem w kłopoty...Trzeci tom pełnego humoru i dramatów cyklu o wyjątkowej rodzince.

Informacje dodatkowe o Wszystko o Dyńku:

Wydawnictwo: Dwukropek
Data wydania: 2023-04-26
Tytuł oryginału: Bluebell Gatsby Diary. All about pumpkin

Tagi: Opowieści obyczajowe i rodzinne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Wszystko o Dyńku

Wszystko o Dyńku - opinie o książce

Avatar użytkownika - zkotemczytane
zkotemczytane
Przeczytane:2023-07-09,

Wszystko o dyńku to III część serii Pamiętników Bluebell Gadsby Natashy Farrant, która pokazuje, że nie ma idealnej rodziny. Czasami trzeba się pokłócić, później pośmiać, przytulić i powspominać stare czasy. To właśnie ekipa Gadsbych przyjmuje każdego czytelnika do swojej rodziny, otula ciepłem i szepcze do ucha: razem damy radę! Jeśli właśnie tego potrzebujecie, to zacznijcie od I tomu: Czas po Iris.

Dlaczego warto poznać serię Pamiętniki Bluebell Gadsby?
Ta obyczajowa historia swoim klimatem może nam starszym czytelnikom przypominać kultową już Jeżycjadę Małgorzaty Musierowicz. Rodzina Gadsbych nie boi się mówić o ich bolączkach. Natasha Farrant zabiera nas do domostwa, w którym nikt ani nic nie jest idealne. Razem z bohaterami mierzymy się ze stratą członka rodziny, budujemy z nimi poczucie własnej wartości oraz rodzinną wieź. Ciepły klimat powieści okrywa czytelnika kocykiem, bo choć wiele razy dzielimy smutki, przeżywamy ciężkie chwile z Bluebell, to nie brakuje również momentów radości. Farrant zachęca do rozmowy i dyskusji na tematy trudne (żałoba, niedogadywanie się rodziców czy rodzeństwa). Pokazuje nam, że rodzina może być naszą ostoją, a przysłowie „z rodziną dobrze tylko na zdjęciu” powinno odejść do lamusa.

I o to kolejna rzecz, która charakteryzuje pięknych ludzi. Kiedy się z tobą droczą, nie przeszkadza ci to. Cieszysz się po prostu, że cię zauważają. Sprawiają, że sam także czujesz się piękny.”
Wszystko o Dyńku
To trzecia część serii, która jest cudownie wakacyjna i nie zabraknie w niej humoru. Najmłodsza latorośl Gadsbych w końcu przychodzi na świat, a zaakceptowanie nowego członka rodziny nie jest łatwym zadaniem. Małe dziecko to nie lada wyzwanie zarówno dla rodziców jak i rodzeństwa, które zapomniało już, jak to jest, gdy malec je, śpi i… płacze. Wakacje u babci okazują się zupełnie inne niż zapamiętali. Babcia ma coraz mniej siły, ogród warzywny sam się nie oporządzi, a szarą codziennością zaczyna rządzić nuda. W tej rodzinie nie brakuje jednak chaosu, nieporozumień i ciągłych prób komunikacji. Dziecko razem z Gadsbymi może uczyć się wartości, ale przede wszystkim wyrażania swoich opinii, dzielenia się z kimś bolączkami i problemami. Relacja między rodzeństwem się nieustannie rozwija, a motyw dojrzewania jest bardzo ważny.

„Kiedyś miałam siostrę bliźniaczkę, ale umarła. Mam maleńkiego brata, który żyje. Gdzieś między nimi zionie głęboka, ciemna wyrwa i nie mam pojęcia, jak ją wypełnić.”
To poruszająca historia dla całej rodziny, bo i dziecko, i dorosły znajdzie w niej coś dla siebie. Jest doskonale wyważona, a bohaterowie są wiarygodni i pełni… niedoskonałości. Zupełnie tak jak my. Płaczą, śmieją się, wymagają opieki, a czasami przytulenia oraz wsparcia. Jesteśmy świadkami cudownego rozwoju relacji w rodzinie, odkrywania samych siebie i pasji. Jasmine coraz śmielej pisze wiersze, a Bluebell wciąż patrzy na świat przez obiektyw kamery. Niezwykła jest forma samego pamiętnika głównej bohaterki. Oprócz wpisów z danego dnia czytelnik może przeczytać transkrypcję nagrań, co pozwala nam ujrzeć rodzinę Gadsbych w zupełnie innym świetle. Choć niewątpliwie Natasha Farrant wiele razy porusza wątki, które są bolączkami życia codziennego, w każdej książce z serii pokazuje, że rodzina może być naszą opoką.

Zatraćcie się w tej opowieści!
„W ogóle nie byłam piękna.
Zupełnie inaczej odbieram samą siebie. W mojej głowie jestem milcząca, nieco tajemnicza – wręcz mistyczna, jak dziewczyna z opowieści. Składam się z wielu warstw, które czekają na odkrycie. Zależy mi, aby właśnie te tajemnicze warstwy widzieli we mnie inni. Nie chcę wyglądać zwyczajnie.”

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2023-06-29, Ocena: 6, Przeczytałem,

??

,,Wszystko o Dyńku" to kontynuacja losów rodziny Gadsbych, która na swój sposób próbuje na nowo ułożyć sobie życie po bolesnej stracie. Główna bohaterka, Bluebell, podobnie jak w poprzednich tomach, dokumentuje codzienne rodzinne życie w pamiętniku i za pomocą kamery.

Tym razem akcja powieści rozgrywa się latem w uroczym, malowniczym miejscu, gdzie Bluebell razem z rodzeństwem spędza wakacje u babci. Jest to czas na odkrywanie siebie, na nowe przyjaźnie, a nawet... pierwsze zauroczenia

??

Uwielbiam serię o Bluebell i trzeci tom również znalazł specjalne miejsce w moim sercu. Pokochałam wykreowanych przez autorkę bohaterów oraz to, jak pięknie są opisane relacje między nimi.

Książka ,,Wszystko o Dyńku" urzekła mnie też świetnie odmalowanym klimatem beztroskich wakacji. Czytając tę historię, czułam się jak dziecko, które przeżywa niesamowite przygody na łonie natury.

Natasha Farrant trafnie uchwyciła poszczególne etapy żałoby i jej naturalny przebieg. Choć w tym tomie imię Iris nie jest już przywoływane tak często, dziewczynka wciąż jest obecna we wspomnieniach swoich bliskich.

Jestem pewna, że pamiętniki Bluebell Gadsby rozgrzeją niejedno serce, wywołają wiele uśmiechów, a może nawet wzruszą do łez.

Polecam Wam tę serię z całego serduszka ?

Czas bez Iris. Pamiętniki Bluebell Gadsby
Natasha Farrant0
Okładka ksiązki - Czas bez Iris. Pamiętniki Bluebell Gadsby

Minęły trzy lata, odkąd siostra bliźniaczka 12-letniej Blue, Iris, zginęła w strasznym wypadku. Blue czuje, że tylko ona wciąż pamięta Iris. Ma wrażenie...

Dzieci z Zamkowej Skały
Natasha Farrant0
Okładka ksiązki - Dzieci z Zamkowej Skały

Alice została wysłana do niezwykłej szkoły z internatem w Szkocji! Wszyscy wciąż tylko mówią o wielkim wyzwaniu, jakim jest bieg na orientację, podczas...