Wuj Krasnolud i Brama Opowieści

Wydawnictwo: SOLIS Andrzej Koper
Data wydania: 2019-04-15
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 978-83-63550-27-1

Kopanie złota w piwnicy, latanie na smokach, poszukiwanie magicznej kostki – takie przygody spotykają dziesięcioletnią Emkę, gdy w jej domu pojawia się niespodziewanie jej wujek Karol. Okazuje się, że jest krasnoludem. Wspólnie przeżywają niesamowite przygody, z których jedna, najważniejsza – decydująca o losach rodziców dziewczynki – doprowadza ich do tajemniczej Bramy Opowieści.

„WUJ KRASNOLUD I BRAMA OPOWIEŚCI” Kuby Sosnowskiego opowiada o przyjaźni, pomocy innym i wzajemnej akceptacji; zachowaniu w szkole, ochronie przyrody, odróżnianiu dobra od zła. Dorosły czytelnik znajdzie w niej również bardzo ważny przekaz: „czas dzieciństwa to najpiękniejszy okres w naszym życiu, dlatego warto przeżyć go tak, by zachować jak najwięcej pozytywnych i pięknych wspomnień ”. Książka zachęca dzieci do spojrzenia na świat w inny sposób, niż promują go dziś media. Autor wskazuje, że odłożenie na bok komórki oraz pada do konsoli może być początkiem ciekawej zabawy. Wystarczy tylko uruchomić pokłady wyobraźni.

Kup książkę Wuj Krasnolud i Brama Opowieści

Wartka akcja, nietuzinkowi bohaterowie i niespodziewane zwroty akcji – to elementy, których nie może zabraknąć w książkach kierowanych do młodych czytelników. Doskonale wie o tym Kuba Sosnowski, serwując dzieciom wciągającą i zaskakującą, pełną przygód historię Wuj Krasnolud i Brama Opowieści. Emka to zwyczajna, dziesięcioletnia dziewczynka, która ma nietypowego wujka. Brat jej mamy jest... krasnoludem! Gdy pewnego dnia odwiedza rodzinę swojej siostry, w domu dochodzi do niespodziewanych sytuacji. Wuj Karol pod nieobecność rodziców dziewczynki przekopuje piwnicę, bo jego krasnoludzki zmysł wyczuwa tam klejnoty. To jednak dopiero początek zwariowanych przygód Emki i jej wuja. Dziewczynka przekonuje się, że chociaż rodzice nie zaprzeczają obecności wuja Karola w swoim domu, to zdają się zupełnie nie zauważać baśniowych zjawisk, jakie mu towarzyszą. Do tego stopnia, że pozwalają się porwać i znikają bez śladu. Uratować ich może tylko Emka. I wtedy do głosu dochodzi tytułowa Brama Opowieści... Książka Kuby Sosnowskiego to obfitująca w fantastyczne postaci historia, w której rzeczywistość miesza się ze zjawiskami nadprzyrodzonymi. Czytelnika nie powinna zatem zdziwić obecność w opowieści smoków, goblinów, Baby czy sfinksa. Wszak w baśni wszystko jest przecież możliwe. I właśnie w tym miejscu autor zwraca szczególną uwagę na to, co dzieli świat dorosłych od ...

Opinie o książce - Wuj Krasnolud i Brama Opowieści

"Musimy być dobrzy dla innych, kierować się sercem, a tym samym nie dopuścimy do wzmocnienia się zła. To dotyczy wszelkich dziedzin naszego życia".

Posiadam wielu wujków, ale takiego jak Wuj Krasnolud, niestety nie. A szkoda, bo z jego udziałem, mogłabym przeżyć wiele niezapomnianych przygód, które zapewniłyby mi nietuzinkowe przeżycia.

Kuba Sosnowski to trener biznesu, wykładowca na wyższych uczelniach oraz prowadzący zajęcia "Projektowanie gier planszowych i karcianych". Zajmuje się słowem pisanym, komunikacją interpersonalną i działaniami z zakresu PR. Jest także autorem trzech książek z zakresu komunikacji. Tworzy scenariusze komiksów i gry dla dzieci.

Pewnego dnia, w domu dziesięcioletniej Emki, pojawia się wujek Karol, który jak się okazuje, jest krasnoludem. Wuj posiada specyficzne poczucie humoru, spory apetyt oraz nosi ze sobą duży topór. Jego pojawienie się wywołuje niespodziewane wydarzenia, które pozwalają poznać Emce tajemniczy, podziemny świat.

Wujek Karol to wujek, przy którym nie sposób się nudzić. Jestem więc przekonana, że zarówno młodzi czytelnicy, którzy sięgną po tę książkę, jak i ci starsi, zostaną wciągnięci w wir przygody, jaką zapewnia ten nieokrzesany krasnolud. A w tej niespełna stupięćdzisięciostronicowej książce, dzieje się naprawdę wiele, co niewątpliwie pobudza wyobraźnię dziecka oraz zapewnia dobrze podaną rozrywkę, która przecież stanowi nieodzowny element prozy dla młodych odbiorców.

Kuba Sosnowski kreuje bardzo bogaty świat, pełen interesujących, magicznych istot. Emka poznaje bowiem syreny żyjące w kanałach, spalinowce, głupoliki i wredniaki. Ma do czynienia z Bezimienną Guślarką, smokami i subgoblinami. Ten urozmaicony świat przedstawiony dowodzi wyrobionej wyobraźni autora, który zdaje sobie sprawę z tego, że aby wzbudzić zainteresowanie dziecka, należy takowy stworzyć. Summa summarum fantastyczna płaszczyzna fabularna to wartość dodana tej książki.

Rozrywka, jaką autor zapewnia poprzez bogatą kreację świata przedstawionego nie byłaby jednak wartościowa, gdyby nie przemycono w książce pewnych ważnych myśli, które winno przyswoić sobie dziecko. I tak w istocie jest, gdyż Wuj Krasnolud tłumaczy Emce mechanizmy rządzące naszym światem. Dotyka tematu niszczenia przyrody, ekologii oraz tego, że zawsze warto wybierać dobro, a nie zło. Tłumaczy też, że ból i cierpienie są nieodzowne w życiu każdego człowieka. Warto także dodać, że autor umiejętnie, zależnie od kontekstu danego wydarzenia, wplata te mądrości w rozmowy głównej bohaterki z wujem.

Za sprawą Kuby Sosnowskiego przeniosłam się na chwilę w świat dzieciństwa, w którym niemal wszystko jest możliwe. Ta uniwersalna w swej wymowie opowieść to doskonały przykład tego, że mądra książka dla dzieci może zarówno uczyć, jak i bawić. Warto przekroczyć tytułową bramę i dać porwać się tej przygodzie!

Kult
Łukasz Orbitowski;