Wybitne dzieci sławnych Polaków

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-03-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Czy dzieci sławnych Polaków są równie znane jak ich ojcowie? Pokoleniowe dziedziczenie talentów - oto myśl przewodnia kolejnej książki Marka Boruckiego. Jest wiele takich rodzin, w których synowie czy córki odziedziczyły wyjątkowe uzdolnienia po swoich rodzicach, a nawet dziadkach.

Czasami sławny ojciec przyćmiewa swoją wielkością syna czy córkę, również wybitnych w pewnej dziedzinie, ale znanych tylko w gronie specjalistów. Poznanie ich może być ciekawym odkryciem dla Czytelnika. Bo któż wie, że córki Jana Brzechwy, Aleksandra Fredry, Józefa Chełmońskiego to wybitne malarki. Malarzem był też najmłodszy syn Stanisława Moniuszki Jan Czesław.

Oczywiście, są też sytuacje odwrotne, kiedy dzieci zdominowały swoich sławnych rodziców. Trzeba tu wymienić choćby Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zofię i Hannę Nałkowskie, Mieczysławę Ćwiklińską, Stanisława Wyspiańskiego czy Jacka Kaczmarskiego.

To tylko niektóre przykłady, autor przybliża historie 30 wybitnych polskich rodzin.

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Wybitne dzieci sławnych Polaków

Opinie o książce - Wybitne dzieci sławnych Polaków

Często się zdarza, że dzieci idą w ślady rodziców. Czasami też ,,dziedziczą'' od nich talenty. Czasami dzieci są bardziej znane niż swoi rodzice. Czasami jest odwrotnie. Czasami w zbiorowej świadomości pozostaje kilka pokoleń konkretnej rodziny, które wniosły wkład w rozwój naszego kraju, Europy lub świata. Tym razem autor postanowił opowiedzieć m.in. o: Baczyńskich (Stanisławie i Krzysztofie Kamilu), Bogusławskich (Wojciechu, Stanisławie i Władysławie), Chełmońskich (Józefie i Wandzie), Fredrach (Aleksandrze i Zofii), Malczewskich (Jacku Michale i Rafale), Moniuszkach (Stanisławie i Janie Czesławie), Nałkowskich ( Wacławie, Zofii oraz Hannie), Roztworowskich (Karolu Hubercie, Janie, Marku, Emanuelu), Wyspiańskich (Franciszku i Stanisławie). Oczywiście rodzin, które mamy szansę poznać dzięki tej książce jest o wiele więcej. Te reprezentują różnorakie dziedziny np. sztukę i literaturę.
Po rodzicach dziedziczy się m.in. temperament, cechy osobowości, wygląd, ale czy można odziedziczyć talent? Odpowiedz na to pytanie wcale nie jest tak oczywiste jakby się wydawało. Owszem, w jakiś sposób w tej kwestii geny także nas motywują, ale geny to nie wszystko... Przekonali się o tym bohaterowie niniejszej książki. Jednym udało się osiągną sukces i wyjść z cienia własnych rodziców. Inni nigdy im nie dorównali. Jeszcze inni przewyższyli swoich rodziców talentem i to oni są bardziej rozpoznawani przez potomnych.
Wybitne dzieci sławnych Polaków to książka dość obszerna, ale generalnie czyta się ją z ciekawością. Co prawda z początku trudno było mi się przyzwyczaić do stylu pisarskiego autorka, bo był troszeczkę toporny, ale nie żałuję, że przemogłam się i przeczytałam książkę od deski do deski. Dzięki niej zapoznałam się z wieloma ciekawymi historiami i anegdotami, które dotyczyły znanych Polaków i Polek. Za dodatkowy walor niniejszej lektur uważam liczne zdjęcia archiwalne, które pozwoliły mi lepiej poznać opisywane osoby. Komu mogę ją polecić? Myślę, że to idealna lektura dla osób, które lubią czytać biografie. Co oczywiście to nie znaczy, że inni nie będą po jej przeczytaniu usatysfakcjonowani.

Bohaterowie polskich powstań narodowych
Marek Borucki0
Okładka ksiązki - Bohaterowie polskich powstań narodowych

Wielka, sławna i szanowana w Europie Najjaśniejsza Rzeczpospolita przestała istnieć w końcu XVIII wieku. Znikła w dramatycznych okolicznościach. Naród...

Historia Polski do 2005 roku
Marek Borucki0
Okładka ksiązki - Historia Polski do 2005 roku

Książka przeznaczona dla młodzieży szkół średnich, maturzystów, osób ubiegających się o przyjęcie na wyższe uczelnie oraz zdających jakiekolwiek egzaminy...

Immunitet
Remigiusz Mróz