Wybranka nauczyciela

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-02-23
Tytuł oryginału: The Teacher's Bride
Tłumaczenie: Xenia Wiśniewska

Pierwsza część uroczej serii o mieszkańcach Birch Creek - malowniczej osady amiszów.

Christian Ropp przeprowadza się do Birch Creek, urokliwej osady amiszów, aby objąć posadę nauczyciela w tamtejszej szkole. To człowiek, którego największym wrogiem jest chaos. Christian jest zdecydowany zaprowadzić porządek w klasie, należycie zdyscyplinować swych niesfornych uczniów oraz... znaleźć w końcu w Birch Creek żonę. Co oczywiście byłoby o wiele łatwiejsze, gdyby kobiety były niczym podręczniki: uporządkowane i przewidywalne.

Kiedy nagły wypadek uniemożliwia Christianowi pracę, jego klasę przejmuje nowa w tamtejszej społeczności Ruby Glick. Jej żywiołowy temperament i niestandardowy styl uczenia kłócą się z zachowawczymi metodami Christiana, który obawia się, że po jego powrocie do szkoły, uczniowie będę nie do opanowania.

Ruby, roztargniona i nieco niezdarna dziewczyna, desperacko pragnie udowodnić, że potrafi coś więcej niż tylko popełniać gafy, wobec czego wkłada całe serce w nową pracę. Jednak gdziekolwiek się pojawia, tam wywołuje niemałe zamieszanie. Na szczęście urok i wielka charyzma są jej sprzymierzeńcami.
Konflikt między tym dwojgiem wydaje się nieunikniony, ale kiedy Christian wydaje się wciąż stawać na jej drodze, Ruby zaczyna tracić orientację i sama nie wie, o co tutaj może chodzić... Wkrótce oboje będą musieli zdecydować, czy pójść za głosem rozumu, czy jednak posłuchać serca?

Ciepła, urocza i zabawna opowieść o przyciągających się przeciwieństwach i losie, który lubi płatać rozmaite figle.

"Wybranka nauczyciela" przedstawia bohaterów, którzy wiedzą, co to znaczy być innym, nie pasować. Nie wiedzą jednak, że właśnie dzięki owej inności są tak uroczy. Kathleen Fuller napisała czarujący, przepełniony humorem romans, który przypomina czytelnikom, że często druga połówka znajduje się tuż pod naszym nosem.
Kelly Irvin, autorka bestsellerowej serii "W krainie amiszów"

"Wybranka nauczyciela" Kathleen Fuller jest ciepłą opowieścią o niespodziewanej miłości, pełną humoru i ujmujących bohaterów, którzy ożywają na każdej stronie. Kiedy już otworzysz tę książkę, nie odłożysz jej, dopóki nie przeczytasz do końca.

Amy Clipston, autorka bestselleru "A Seat by the Hearth"

Kathleen Fuller jest autorką kilkunastu bestsellerowych powieści, między innymi cyklu "Panny młode z Birch Creek" oraz serii dla młodzieży "Mysteries of Middlefield". Fuller jest żoną, matką, miłośniczką piłki nożnej, kawy oraz czekolady. Uwielbia rękodzieło.

Kup książkę Wybranka nauczyciela

Opinie o książce - Wybranka nauczyciela

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Od momentu, gdy ujrzałam tytuł Wybranka nauczyciela i przeczytałam opis, kryjący się na okładce, nie mogłam przestać myśleć o tej książce. Coś w niej sprawiało, że miałam coraz mocniej rosnącą ochotę na jej przeczytanie. Nie potrafię wytłumaczyć, cóż to takiego było - po prostu ten tytuł przyciągał mnie do siebie. Czy lektura była warta mojej uwagi? O tym opowiem w tej recenzji. Christian przeprowadza się do Birch Creek, osady amiszów, by objąć tam posadę nauczyciela w miejscowej szkole. Jego największym wrogiem jest chaos i musi mieć on wszystko dokładnie zaplanowane - co do minuty. Oprócz zdyscyplinowania uczniów jego celem jest też znalezienie kandydatki na żonę. Byłoby to o wiele łatwiejsze, gdyby kobiety były uporządkowane i przewidywalne niczym szkolne podręczniki. Kiedy wypadek staje Christianowi na przeszkodzie, jego posadę obejmuje również nowa mieszkanka osady, Ruby. Jej temperament, spontaniczność i niezwykła zdolność do wpędzania się w kłopoty sprawiają, że mężczyzna z przerażeniem myśli o swoim powrocie do szkoły. Kiedy tych dwoje staje na swojej drodze, nie wiedzą, co mają zrobić. Z czasem przyjdzie im również zmierzyć się z wyborem między głosem serca a głosem rozsądku. Główna bohaterka powieści, czyli Ruby, całkowicie zawróciła mi w głowie i jestem nią całkowicie zauroczona. Wiem, że raczej nie powinnam się aż tak zachwycać książkową postacią ...

Opinie o książce - Wybranka nauczyciela

Avatar użytkownika - elamatusiak
elamatusiak
Przeczytane:2021-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Życie amerykańskich Amiszów interesowało mnie zawsze. Jest w ich kulturze coś niezwykłego i przyciągającego jak magnes. Pomimo wielu ograniczeń, życia na co dzień z określoną grupą ludzi, braku możliwości rozwoju, braku dostępu do nowinek technologicznych i mediów, ludzie ci wydają się szczęśliwi i oderwani od rzeczywistości. Z przyjemnością więc zabrałam się do lektury książki, której fabułę osadzono w jednej z amiskich wiosek.

Opowieść koncentruje się na dwojgu ludzi z niewielkiej osady. On – Christian jest nauczycielem w pobliskiej placówce szkolnej. Poukładany, niemal pedantyczny mężczyzna, który żyje wobec utartych i określonych ściśle zasad, okropnie nieśmiały w stosunku do kobiet. Ona – Ruby, niezwykle żywiołowa, pełna ekspresji i pasji dziewczyna, która przez swoje roztargnienie i nieuwagę często popada w kłopoty, przybywa do domu brata i bratowej by znaleźć odpowiedniego kandydata na męża. Tych dwoje, mimo ogromnych różnic i pozornie braku porozumienia, uratuje się od samotności.

Wprawdzie fabuła rozwija się w konkretnej i dość ortodoksyjnej społeczności, to nie jest nią na wskroś przesycona. Autorka umiejętnie wyważyła zależność pomiędzy światem współczesnym a kulturą Amiszów, tworząc udaną obyczajówkę. Czytelnik zapoznaje się z zasadami panującymi w osadzie, wie na czym polega zależność pomiędzy kobietą a mężczyzną. Orientuje się, że religia jest trzonem i solidnym wsparciem społeczności i, że brak dostępu do zbytków współczesności może dać ludziom ogromne szczęście.

Mamy tu ładną powieść obyczajową, napisaną z olbrzymią kulturą i humorem. Próżno szukać w niej wyuzdanych scen czy pyskówek rodem z ulicy. Wszystko w tej książce ma swoją kolej, jest przemyślane i inteligentne, ale pozbawione zbędnego patosu i idiotycznych przesłań. Na wszystko znaleziono tu czas, każdy element został skrupulatnie wyjaśniony, a budzące się pomiędzy Chrisem i Ruby uczucie opisano tak uroczo i niewinnie, że sceny te wywoływały uśmiech na mojej twarzy.

To bardzo uspokajająca książka. Miła w odbiorze i wyciszająca. Wystarczy kilka godzin i pochłoniecie ją w całości. Jestem przekonana, że po zakończeniu lektury uśmiechniecie się serdecznie, bo ta książka naprawdę potrafi poprawić humor. Polecam z czystym sumieniem.

mniej

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-03-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Christian Ropp przeprowadza się do Birch Creek, aby przejąć stanowisko nauczyciela w szybko rozwijającej się społeczności Amiszów. Jest zdeterminowany, by zaprowadzić w szkole ład i porządek, a na jego liście widnieje jeszcze jedna rzecz do zrobienia: znalezienie żony. Nie będzie to takie proste, ponieważ mężczyzna totalnie nie rozumie kobiet.

Skręcona kostka uniemożliwia Christianowi dalszą pracę w szkole, a jego klasę przejmuje nowy członek społeczności, Ruby Glick. Spontaniczny i żywiołowy sposób prowadzenia zajęć koliduje z rozpisanymi, zaplanowanymi metodami Christiana. Mężczyzna martwi się, że uczniom zaszkodzi taki sposób prowadzenia lekcji.

Ruby sprowadza na siebie katastrofę, gdziekolwiek się znajduje. Desperacko próbując udowodnić światu, że jest odpowiedzialna i zaradna, rzuca się na posadę nauczyciela. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z założeniami…

Nie spodziewa się na pewno, że nagle jej serce będzie fikać koziołki na samą myśl o Christianie… Trzeba zdecydować, czy podążać za sercem czy rozumem.

Kathleen Fuller stworzyła ciepły i pełen miłości świat Amiszów, odchodząc nieco od stereotypów i przedstawiając nauczyciela w postaci mężczyzny. W tej kulturze jest to zdecydowanie nietradycyjne. Zbudowała także drugorzędową historię z siostrą Christiana, Selah, która błądzi, próbując zrozumieć życie. Możemy obserwować jej przemianę i sposób radzenia sobie z emocjami. Wszyscy czasami próbujemy uciec od problemów, podobnie jak młodsza siostra Chrisa.

To powieść pozytywna i urocza. Nie brakuje zabawnych elementów, których bohaterką zazwyczaj jest sama Ruby, a ta ściąga na siebie same kłopoty. Birch Creek także ma w sobie nieodparty urok. Polecam!

www.zabookowana.pl