Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych

Ocena: 0 (0 głosów)

Problem sensu życia stanowiący płaszczyznę porozumienia na historycznej arenie dziejów człowieka, wewnątrz której istnieje nieusuwalne miejsce dla określenia konstytutywnych racji istnienia osoby, wykraczających poza ramy determinizmu i psychologizmu, ze szczególną wyrazistością dochodzi do głosu w kolejnych pokoleniach młodej generacji predestynowanej do poszukiwania odpowiedzi na pytania i dylematy egzystencjalne. Wprzęgnięty w wybory drogi życiowej młodości, znaczonej tłem szeregu dyslokacji tożsamościowych, niezmiennie uobecnia on swoją postać w dyskursie filozoficznym, który z czasem - wraz z rozwojem nauk humanistycznych i społecznych - ewoluował na kolejne dyscypliny wiedzy, by znaleźć się w polu zainteresowania nauk o wychowaniu.

Pytania o sens życia konstruowane na intelektualnym poziomie ukonstytuowania własnej egzystencji w świecie, odnoszone do pozaintelektualnej sfery bytu zakorzenione są zarówno w sferze praxis, jak i transcendentnej sferze wykraczającej poza empiryczne ramy doświadczenia, stąd należy je rozpatrywać w szerokim horyzoncie interdyscyplinarnym. Jeśli bowiem, jak to ujął H.-G. Gadamer, nowoczesna nauka odniosła niezaprzeczalny tryumf, a naukowe przesłanki kultury, w przekonaniu współczesnego człowieka, w sposób oczywisty przenikają jego świadomość istnienia, to ludzka myśl koncentruje się ciągle na pytaniach, na które szuka odpowiedzi, gdyż nie jest w stanie zagwarantować nośnego sensu życia, wartości i celów zatrzymujących napór pytań: ,,po co?", ,,dokąd?", ,,dlaczego?". W warunkach szerzącego się sceptycyzmu i nihilizmu, pustki wewnętrznej i bezradności, coraz trudniej odkrywać ponowoczesnemu człowiekowi sens własnej egzystencji i cel ludzkiej historii. Jak mówi M. Lurker, po oświeceniowych i pozytywistycznych prądach ostatnich dwóch stuleci, abstrahujących wokół wiedzy opartej na konkretach, wiedzy faktograficznej, coraz częściej uznanie znajduje wiedza dająca się zaklasyfikować w obrębie wiedzy semantycznej, nie zawsze pozwalającej się wymierzyć, przyporządkować kategoriom logicznym, a tym samym wskazać na sens ukryty za ideami. [...]

Informacje dodatkowe o Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2018-08-17
Kategoria: Pedagogika
ISBN: 9788380954816
Liczba stron: 296

więcej

Kup książkę Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wychowanie a sens życia. Człowiek w obliczu dylematów egzystencjalnych - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2019-11-10,

Każdy z nas szuka sensu swojego życia. Znajdujemy go w różnych dziedzinach. W wierze (po coś istnieję, skoro Bóg mnie stworzył), twórczości/dzieciach (coś po mnie zostanie), służbie innym ludziom czy zwierzętom. Szukamy, często błądząc, własnej ścieżki. Tutaj z pomocą mogą przyjść wychowanie i edukacja, rozumiane w szerokim kontekście. Edukacja często bowiem kojarzy się ze wkuwaniem gotowych formuł i wzorów, a wychowanie - z narzucaniem z góry ustalonych reguł. Tymczasem chodzi o uwzględnienie indywidualnego potencjału każdego z nas i pomoc w dostrzeżeniu właściwej drogi życiowej. Takiej, na której czujemy, że nasze życie ma wartość i sens.

Książka pełna mądrości, ale skierowana do dość wąskiego grona odbiorców. Zrozumieją ją osoby, które mają pojęcie o filozofii. Innych terminologia naukowa może łatwo niestety zniechęcić do lektury.

dr Kalina Beluch

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy