Wyniosła i przyjaciele

Data wydania: 2019-01-21
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN: 978-83-7551-596-1
Ilustracje: Aneta Krella-Moch

Dowcipne i pełne humoru, a jednocześnie niosące dużą dawkę wiedzy opowiadania o owadach. Śledzimy przygody nieco zarozumiałej wszędobylskiej muchy Wyniosłej, pająka skakuna Bajdorka, trzmiela Bombusa, pasikonika Oktawy, pięknych motyli, ważek i chrząszczy, a przy tym poznajemy ich charakterystyczne cechy, zwyczaje, upodobania oraz grożące im niebezpieczeństwa. Po lekturze tej książki innymi oczami spojrzymy na muchę czy pająka!

Kup książkę Wyniosła i przyjaciele

Książka Wyniosła i przyjaciele Danuty Marć to zaproszenie młodych czytelników do świata najmniejszych mieszkańców lasu (szczególnie - owadów) i do bliższego przyjrzenia się tym z pozoru niezbyt przyjaznym stworzonkom. Pewnego dnia w lesie pojawia się dziwne, białe zjawisko. Pachnie miętą, sprawia więc wrażenie, jakby pochodziło „stąd”. Skakun Bajdorek, trzmiel Bombus i ślimak Forteca są wyraźnie zaintrygowani. Czy to zwierzę? Roślina? Czy można je dotknąć? Zjeść? Wątpliwości rozwiewa mucha Wyniosła, nazywana tak dlatego, że wyjątkowo lubi się wymądrzać – zwierzęta znalazły gumę do żucia. Smaczna, ale niebezpieczna – jeśli najmniejsze owady jej dotkną, mogą się do niej przykleić, a wtedy marny ich los. Gumy pozostawiają w lesie ludzie i jeśli ktoś nie uprzątnie tych śmieci, będą się rozkładały przez ponad pięć lat! Są więc znacznie gorsze niż na przykład również rozrzucane w lesie przez ludzi papierowe chusteczki. Taką właśnie historią zaczyna się Wyniosła i przyjaciele – kierowana do starszych przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej książka Danuty Marć. Jej głównymi bohaterami są owady, ślimaki i pajęczaki – najmniejsi mieszkańcy lasu. Jest pewna niezwykła ćma, jest pasikonik Oktawa, jest też szerszeń, są liczne motyle. Wszystkie personifikowane, wiele zwierząt ma wyraziste charaktery, dzięki czemu dziecko ...

Opinie o książce - Wyniosła i przyjaciele

Bohaterami opowieści są polne zwierzęta. Dokładnie mówiąc - owady. Pająk, mucha, konik polny. Tytułowa Wyniosła jest muchą. Jej imię nie pochodzi od tego, że wiatr i jej skrzydła wynoszą ją w górę hen daleko, hen daleko. Chociaż na upartego... Myślę jednak, że takie imię to raczej efekt jej stylu życia - koleżanka mucha uważa się za lepszą, mądrzejszą, doskonalszą...
Książeczka zawiera w sobie kilka historyjek, a wszystkie one, poruszają istotne i ciekawe tematy z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Są to typowe zdarzenia, z jakimi spotkał się każdy z nas. Dla dzieci to pobudzanie wyobraźni, poznanie związków przyczynowo skutkowych, lepsze zrozumienie świata przyrody i masa ciekawostek z nim związanych.
Czy zastanawiamy się jak wygląda "życie" małych zwierząt, kiedy w lesie wyplujemy gumę do żucia? Nie...

Guma to przecież pożywienie, rozłoży się. Kiedyś... Ale co wcześniej? Kto zginie od sklejenia? Kto nie może uciec przed wrogiem? Na szczęście często "karma wraca". Guma również ;)
Młodzi czytelnicy poza zdobywaniem nowej wiedzy i odpowiedzi na nurtujące ich pytania, mogą rozwiązać swoją pierwszą w życiu zagadkę kryminalną! Jej odpowiedź nawiązuje oczywiście do całości książki "Wyniosła i przyjaciele" i jest niezwykle interesująca.
Okropnie nie lubię pająków... Brrr boję się, ale ten poniżej - sami przyznacie - słodziak :)

Ilustracji w książce jest dosyć mało - w końcu to dla starszaków, a te które są stworzyła Aneta Krella-Moch. Są piękne! Każdy bohater jest odzwierciedleniem swojego realnego odpowiednika.

Dla starszych dzieci - rewelacja! Młodsze przyznaję, troszkę się nudziły. Widać jeszcze nie jest ich czas na poznawanie tajemnic przyrody.

Manhattan Babilon
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów