Consilio

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2022-03-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788367084420
Liczba stron: 304

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Kraków, lata dwudzieste XX wieku. W Szpitalu Uniwersyteckim grupa osób skupionych wokół lekarza Juliana Zagajewskiego prowadzi tajne badania naukowe, eksperymentując z pionierskimi przeszczepami organów. Nieszczęśliwy wypadek kobiety bliskiej sercu jednego z medyków powoduje, że ambitni badacze posuwają się o krok za daleko...

Krakowska policja kryminalna zaczyna odnotowywać liczne przypadki okrutnego traktowania ludzi i zwierząt, a podejrzenia padają na środowisko medyczne.

Czy początkiem mrocznych zajść mogła być samobójcza śmierć pewnego sowieckiego zbiega i dokumenty, które razem z nim trafiły do Polski?

„Consilio” to opowieść o tajemniczych zbrodniach, szalonych ambicjach ludzi nauki oraz o początkach transplantologii, która odkrywa swoje ponure oblicze.

Tagi: obyczajowe

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Consilio

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Consilio

Avatar użytkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2022-04-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Na ulicach Krakowa, policja odnajduje kolejne zmasakrowane truchła zwierząt oraz zbezczeszczone zwłoki ludzkie. Na mieszkańców pada blady strach i wizja seryjnego morderca. Komisarz Antoni i jego przodownik Mieczysław, biorą się za rozwiązanie tajemniczych morderstw. Do czego doprowadzi ich ta sprawa?

CONSILIO to powieść o początku transplantacji z wątkiem kryminalnym obsadzona w dwudziestych latach, którą warto przeczytać!

Zaskoczyła mnie ta historia! Okładka i klasyfikacja jako powieść historyczna, bardzo mnie zmyliły i nie wiedziałam czego się spodziewać. Powiedziałabym, że to subtelny kryminał, który czytałam z przyjemnością za sprawą świetnego stylu i języka pisarki. Aż szkoda, że tak szybko ją skończyłam, mimo tych 300 stron autorka świetnie ujęła to co chciała przekazać w swojej powieść: Do czego jest zdolny człowiek, gdy w grę wchodzi miłość rodziny?

Autorka bardzo umiejętnie prowadziła mnie przez całą fabułę, którą śledziłam z ogromnym zaciekawieniem. Za sprawą krótkich rozdziałów i pędzącej akcji ta powieść przeczytała się wręcz sama! Poruszony wątek medyczny, nie co, że zaskakujący to przedstawiony w taktowny sposób, bowiem nie znajdziemy tu litrów krwi wylewających się ze stron.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Czytamtu
Czytamtu
Przeczytane:2022-03-28, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Consilio" to moje pierwsze spotkanie z  połączeniem kryminału medycznego z retro kryminałem. Przyznam, że już sam pomysł na thriller, z początkami transplantologii w tle działa na wyobraźnię i nasuwa na myśl duże możliwości popełnienia zbrodni 😉. Uważam, że w swojej książce Autorka wykorzystała te możliwości bardzo dobrze!

Rzecz się dzieje w latach 20 XX wieku. Poznajemy tu grono lekarzy oraz profesorów i asystentów z Katedry Anatomii Wydziału Lekarskiego, wśród nich są również kobiety. Kiedy jednej z pań przydarzył się wypadek, całe uczone towarzystwo, w którym była i jej rodzina i narzeczony stara się ze wszystkich sił pomóc, choć stan zdrowia kobiety wydaje się być beznadziejnym. Jednocześnie dwóch policjantów zaczyna zbierać zgłoszenia o zaginięciach psów, a te, które się odnajdują są martwe i niekompletne. Gorzej gdy zaczynają się trafiać również niekompletne ludzkie zwłoki...
Nasi profesorowie prowadzą w międzyczasie różne tajne badania, niektóre legalne, inne mniej. W pewnym momencie znika żona pewnego z doktorów. Czy ma to związek ze zwłokami odnajdowanymi w mieście? Czy znajdzie się "w całości"?

Bardzo przypadł mi do gustu styl Autorki jeśli chodzi o opisy! Język jest kwiecisty i bogaty. Opisy przyrody wypadają pięknie, a opisy zimnego, ciemnego prosektorium - złowieszczo, ale jedne i drugie naprawdę są przekonujące i tak jest w całej książce. Mimo wstrzelenia się stylem wypowiedzi w epokę, trochę nienaturalnie wychodzą dialogi, brzmią trochę hmm naiwnie, a może brak im płynności. Ale to bardzo drobny zgrzyt. 
Jeśli chodzi o pomysł na zbrodnie - wow! Myślę, że można stwierdzić, że mamy naszą, rodzimą Mary Shelley, szkoda tylko, że tak mało czasu spędziliśmy na sali tortur, jednak nawet po tych paru chwilach miałam dreszcze 😉. 

Szkoda tylko, że okładka jest mało mroczna. Kiedy przeglądałam zapowiedzi wydawnictwa na marzec pominęłam ją, ponieważ szukałam czegoś krwawego. Na szczęście staram się nie oceniać książki po okładce, więc jeszcze wróciłam do opisów i już opis "Consilio" wzbudził moją ciekawość.

Podsumowując mimo drobnych zgrzytów w dialogach "Consilio" to bardzo przyjemna, napisana w pomysłem i w dobrym stylu książka, która w niejednym czytelniku wzbudzi niepokój.

Link do opinii
Inne książki autora
Wyniosła i przyjaciele
Danuta Marć0
Okładka ksiązki - Wyniosła i przyjaciele

Dowcipne i pełne humoru, a jednocześnie niosące dużą dawkę wiedzy opowiadania o owadach. Śledzimy przygody nieco zarozumiałej wszędobylskiej muchy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy