Recenzja książki: Consilio

Recenzuje: Barbara Garczyńska

Consilio to opowieść o prawdziwej próbie miłości i o miłości do nauki, a także o próbach pogodzenia ich ze sobą. Młoda dziewczyna – naukowczyni, będąca jedyną asystentką na wydziale studiów medycznych – zaczyna chorować. Częste zmęczenie zmusza Matyldę do przeprowadzenia badań, które kończą się diagnozą: „serce drażliwe”, czyli zespół zmęczenia. Rady takie jak „oszczędzać organizm” czy też „nie żyć tylko pracą” wydają jej się abstrakcyjne. Narzeczony, brat i rodzice pilnują jej, jednak pewien wypadek powoduje, że Matylda ponownie spróbuje pogodzić pracę z chorobą.

Tymczasem rodzina i znajomi starają się żyć dalej, a jednocześnie pomóc Matyldzie. Sytuacja zmienia życie wszystkich i zmusza ich do zadania sobie trudnych pytań i podjęcia decyzji, po których nic już nie będzie takie samo. Równocześnie krakowska policja próbuje rozwikłać zagadkę okrutnie potraktowanych ludzi i zwierząt. Niekompletne zwłoki, oprócz obrzydzenia, budzą wiele pytań i prowadzą do intrygującego śledztwa.

Czy policji uda się rozwiązać sprawę skatowanych? Czy badacze osiągną sukces? Czy Matylda poradzi sobie w nowej rzeczywistości? Jak z pozoru niepowiązane sprawy łączą się ze sobą?

Historia zaczyna się zdarzeniem, które znacznie wyprzedza fakty, a narracja obfituje w wytłumaczone w przypisach niełatwe medyczne pojęcia. Fabuła jest wielowątkowa i toczy się w Krakowie na przestrzeni kilku miesięcy, w czasie których liczni bohaterowie zmieniają się nie do poznania. Historia do ostatnich stron trzyma w napięciu.

Bohaterowie stają przed pytaniami, które i w dzisiejszym świecie czasem zadaje sobie każdy z nas:

Co się z nami stało?

Jak długo to jeszcze potrwa?

O czym to może świadczyć?

Trzysta stron powieści Danuty Marć to niezwykła podróż do Krakowa, do lat dwudziestych XX wieku. Z zainteresowaniem śledzi się losy bohaterów, ich ambicje, pragnienia i czyny, do których popchnąć ich mogła ich miłość albo szaleństwo. Całości dopełniają refleksje dotyczące granic ludzkiego myślenia, rozumowania i nauki.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Consilio

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Consilio
Książka
Consilio
Danuta Marć
Inne książki autora
Wyniosła i przyjaciele
Danuta Marć0
Okładka ksiązki - Wyniosła i przyjaciele

Dowcipne i pełne humoru, a jednocześnie niosące dużą dawkę wiedzy opowiadania o owadach. Śledzimy przygody nieco zarozumiałej wszędobylskiej muchy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy