Wypędzone

Trzy kobiety, trzy bolesne doświadczenia końca II wojny światowej

Dzienniki Helene Pluschke i Ursuli Pless-Damm oraz opowieść Esther von Schwerin to świadectwa przemilczanej krzywdy kobiet na tzw. Ziemiach Odzyskanych. W ich relacjach splatają się szokujące obrazy, niejednoznaczne postawy i skrajne emocje. Współczucie miesza się z chęcią odwetu, a świadomość utraty wielopokoleniowego dziedzictwa przeradza się w dążenie do zbudowania nowego życia. Jednak pierwszoplanowa jest nieustanna walka o przeżycie, w której wrogami stają się sowieccy wyzwoliciele i polscy sąsiedzi. Z przejmujących historii Niemek wyłania się prawda zapomniana na lata, przed którą jednak nie można uciec.

Czy to wszystko ma w ogóle jakiś sens? My, kobiety, mamy odpokutować za to, co Niemcy wyrządzili innym?

Potem gasimy świece i kładziemy się na podłodze. Jednak wkrótce zacznie się nocny koszmar, którego obawiałyśmy się w myślach, nic o tym nie mówiąc. Otwierają się drzwi i trzy?cztery męskie postacie wślizgują się do środka. Swe nocne ofiary wybrali już za dnia.

Książka przygotowana przez Ośrodek Karta we współpracy z Domem Wydawniczym PWN.

Informacje dodatkowe o Wypędzone:

Wypędzone - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-12-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Pochodzę z Dolnego Śląska, jedna z relacji dotyczy Strzegomia - mojego rodzinnego miasta, a bohaterka podobnie jak ja urodziła się w Jaworze. Trudno było mi podchodzić bez emocji do tej lektury, zwłaszcza, że wspomnienia są bez dwóch zdań wstrząsające i bywają bardzo drastyczne (opisy gwałtów). Straszne czasy. Warto sobie uświadomić, że niemieccy cywile także wiele przeszli i że nie wszyscy byli zwolennikami nazistowskiej ideologii.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-03-09, 52 książki w 2016 roku, Mam,
Historie trzech niemieckich kobiet ze Śląska, które po wojnie musiały opuścić swoje domy, ponieważ znajdowały się one na ziemiach odzyskanych przez Polskę. Naprawdę warto sięgnąć po tę książkę, często o wojnie czytamy tylko z polskiej perspektywy, naszych cierpień, naszych wspomnień. Tymczasem wojna była dramatem wielu zwykłych ludzi różnych narodowości. Nie tylko nas mordowali i wypędzali z domów. Te kobiety miały swoje rodziny, dzieci, starszych rodziców, musiały się nimi opiekować. Przeszły piekło po wejściu Rosjan na ich tereny, gwałty, pobicia, troska, by dzieciom się nic nie stało. Musiały po zakończeniu wojny na nowo zorganizować swoje życie, tak jak wielu innych ludzi. Dostrzegajmy w każdym człowieka, a nie tylko wroga lub przyjaciela, nie generalizujmy, nie każdy Niemiec szedł z karabinem i zabijał, tak jak nie każdy Polak był bohaterem i męczennikiem.
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2014-11-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Wytrząsające historie niemieckich kobiet na ziemiach odzyskanych u schyłku przegranej przez Niemcy II wojny i bezpośrednio po niej. Zapada w pamięć na długo.
Słownik 3 w 1 niemiecko-polski, polsko-niemiecki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Słownik 3 w 1 niemiecko-polski, polsko-niemiecki

SŁOWNIK 3 w 1. niemiecko - polski, polsko - niemiecki - najnowszy słownik łączący bogaty zasób leksykalny, gramatykę i rozmówki języka niemieckiego...

Kim są Polacy
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kim są Polacy

Po ponad dwudziestu latach niepodległości, tworzenia nowego ustroju i wolnego rynku potrzebujemy namysłu nad tym, jacy jesteśmy i co dalej. Polacy - często...