Wyprawa do lasu

Niezwykła książka edukacyjna dla najmłodszych w duchu mindfulness.

Wyrusz z nami na niezapomnianą wyprawę do lasu! Podążaj tropem zwierząt, obserwuj życie pod kamieniem, posłuchaj szmeru wody w strumyku, poczuj słońce na twarzy.

Ta pięknie zilustrowana książka pokaże dzieciom, jak planować krótkie wycieczki do lasu, jak się w nim zachowywać i odkrywać cuda natury.

Podczas wycieczki do lasu przyroda otacza nas ze wszystkich stron. Możemy zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, chociaż nie wszystkie da się dostrzec gołym okiem. Bez względu na to, czy jesteś dzieckiem, czy dorosłym, wytęż zmysły i skoncentruj całą uwagę na wrażeniach i bodźcach, które odbierasz. Podczas spaceru nie musisz wszystkiego wiedzieć. Nigdzie się nie spiesz. Poczuj, że jesteś częścią natury i ciesz się jej bliskością.

Informacje dodatkowe o Wyprawa do lasu:

Wydawnictwo: Debit
Data wydania: 2022-08-17
Tytuł oryginału: Un passeig pel bosc

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Wyprawa do lasu

Wyprawa do lasu - opinie o książce

Znakiem rozpoznawczym dzisiejszych czasów jest pośpiech, nieustanna gonitwa za tym, co istotne, oraz za tym, co mniej ważne. Ludziom brakuje siły i czasu, by cieszyć się chwilą, by celebrować codzienność. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych. Coraz częściej tego pędu życia doświadczają również dzieci. A przecież dobrze jest się od czasu do czasu zatrzymać, odetchnąć. Pomocny może się okazać trening uważności, którego celem jest osiągnięcie równowagi emocjonalnej, zmniejszenie napięcia nerwowego, opanowanie sztuki koncentracji i relaksu. Praktyka uważności oznacza skupienie się na tym, co tu i teraz, dostrzeganie własnych myśli, uczuć i doznań bez ich oceniania. W tym właśnie duchu powstała "Wyprawa do lasu". Autorką książki jest Mariona Tolosa Sistere, katalońska artystka, dla której rysunek jest sposobem na opowiedzenie historii, które rodzą się w jej głowie.

Pewnego deszczowego popołudnia mama wraz z trójką swoich pociech sprawdza prognozę pogody na następny dzień. Pada propozycja rodzinnej wycieczki do lasu, na którą dzieci reagują z dużym entuzjazmem. Rozpoczynają się radosne przygotowania: oglądanie mapy, planowanie poszczególnych etapów wyprawy, pakowanie potrzebnych rzeczy. Następnego ranka wszyscy wsiadają na rowery i ruszają w drogę. Na miejscu zostawiają dwuślady w specjalnie wyznaczonej strefie i dziarskim krokiem wkraczają na leśny szlak. Ta wyprawa to prawdziwa uczta dla wszystkich pięciu zmysłów. Zaangażowane są wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Uczestnicy wycieczki mogą cieszyć się bliskością natury, nasłuchiwać, obserwować i eksplorować otoczenie. Oczywiście każdy robi to po swojemu, we własnym rytmie, tak jak potrafi. Wszystko odbywa się w atmosferze życzliwości, rodzinnego ciepła, szacunku do siebie nawzajem, a także odpowiedzialności i troski o cenne dobro, jakim jest przyroda.

"Wyprawa do lasu" to książka zdecydowanie niezwykła! Stanowi nie tylko źródło wiedzy, ale również pewnego rodzaju drogowskaz dla małych i dużych. Podpowiada, jak czerpać przyjemność i siłę z pobytu w lesie, obcowania z naturą. Pomaga stać się bardziej świadomym obserwatorem przyrody. Uświadamia, jak ważne jest bycie tu i teraz, doświadczanie chwili obecnej. A także przypomina, że czas spędzany w gronie najbliższych nie tylko daje radość, ale też sprzyja umacnianiu więzi.

Niesamowite jest to, jak dużo mogą powiedzieć same obrazy. To właśnie one odgrywają w tej publikacji największą rolę. Są bogate w szczegóły i same w sobie stanowią ciekawą opowieść. Idealnie odzwierciedlają nie tylko przebieg wycieczki, ale też atmosferę panującą w lesie oraz niespodzianki, które się tam kryją. Rysunki zachwycają bogatą pastelową kolorystyką. Specyficzna, nieco kanciasta kreska autorki bez wątpienia przyciąga wzrok. Miałam okazję zapoznać się z nią w "Sekretnym życiu strupków" i już wtedy przypadła mi do gustu. Idealnym uzupełnieniem ilustracji jest odpowiednio dobrana ilość tekstu. Razem tworzą naprawdę zgrany duet.

Podsumowując, jest to niezwykle wartościowa, ciekawa pozycja, którą warto mieć w domowej biblioteczce. Żeby ją wspólnie czytać, inspirować się, a przede wszystkim pamiętać, że nadmierny pośpiech nie jest wskazany. Zwłaszcza gdy chcemy w pełni czerpać z dobrodziejstw natury. Książkę polecam dzieciom od 4 roku życia oraz ich rodzicom.

Sekretne życie wirusów
Mariona Tolosa Sistere0
Okładka ksiązki - Sekretne życie wirusów

Wszystko, co dzieci powinny wiedzieć o wirusach! Co to jest wirus? Gdzie żyje? Jak dużo jest rodzajów wirusów? Czy wszystkie są złe? Jak...

Sekretne życie smarków
Mariona Tolosa Sistere0
Okładka ksiązki - Sekretne życie smarków

Zła wiadomość: smarki to nie choroba, więc możesz spokojnie iść z nimi do szkoły! Pojawiają się najczęściej, gdy jest zimno. Uwielbiają chodzić do...