Wyrosn望 z DDA: Wsparcie dla doros造ch c鏎ek alkoholik闚

Ocena: 4.67 (3 g這s闚)

Dorastanie w rodzinie alkoholowej pozostawia niezatarte 郵ady w psychice dziecka. By jako poradzi sobie w dzieci雟twie, musia豉 zapewne wypracowa sztywne schematy reagowania. Dzi瘯i nim sta豉 si ,,mistrzyni przetrwania", ale dzi, cho te mechanizmy s ju niepotrzebne, trudno ci si od nich uwolni i wci捫 odgrywasz dawn rol... ,,Idealne c鏎ki" takie jak ty cz瘰to rezygnuj z w豉snych potrzeb, byle tylko unikn望 nieprzyjemnych sytuacji i zadowoli innych, 豉two wchodz w trudne zwi您ki i maj problem z w豉sn to窺amo軼i.
Doktor Robert J. Ackerman, wsp馧za這篡ciel ameryka雟kiego National Association for Children of Alcoholics, pomaga doros造m c鏎kom alkoholik闚 zrozumie siebie i swoje zachowania, zaakceptowa skomplikowan przesz這嗆 i rozpocz望 proces zdrowienia. Przekonuje, 瞠 kobiety te maj wystarczaj帷o du穎 si造, zdolno軼i i wytrwa這軼i, by poradzi sobie z dawnymi zranieniami i prowadzi satysfakcjonuj帷e 篡cie.
Ogromn warto軼i tej ksi捫ki s bezpo鈔ednie relacje jego pacjentek. ,,Idealne c鏎ki" dziel si z czytelnikami swoimi trudnymi prze篡ciami i na w豉snym przyk豉dzie dowodz, 瞠 cho nie豉two jest ,,na nowo posk豉da warto軼i, zaufanie i mi這嗆", to mo積a nauczy si akceptowa i rozumie w豉sne emocje oraz odzyska wiar w siebie i 鈍iat.

Informacje dodatkowe o Wyrosn望 z DDA: Wsparcie dla doros造ch c鏎ek alkoholik闚:

Tagi: b鏬

wi璚ej

Kup ksi捫k Wyrosn望 z DDA: Wsparcie dla doros造ch c鏎ek alkoholik闚

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Wyrosn望 z DDA: Wsparcie dla doros造ch c鏎ek alkoholik闚 - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2023-11-14, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2023,

Je瞠li kto faktycznie poszukuje pomocy, 軼ie磬i, odpowiedzi na pytania to to nie jest najlepsza pozycja. Ksi捫ka jest bardzo og鏊nikowa. Porusza szereg w徠k闚, ale bardzo pobierznie. Bez szerszego wyja郾ienia tematu. Zdecydowanie bardziej skupia si na definicji i rodzajach rodzin alkoholowych, ni na drodze do wyzdrowienia.

Avatar u篡tkownika - paulinagraczyk
paulinagraczyk
Przeczytane:2021-12-31, Ocena: 6, Przeczyta貫m, 12 ksi捫ek 2021, 26 ksi捫ek 2021,

Ksi捫ka o funkcjonowaniu w rodzinie w kt鏎ej z jedno lub oboje rodzic闚 byli alkoholikami. T逝maczy trudy dorastania, opowie軼i doros造ch ludzi, wyja郾ia zachowania DDA. Przeprowadza przez proces u鈍iadomienia po uzdrowienie, kt鏎e mo瞠 trwa latami. 砰cz wszystkim, kt鏎zy si璕n瘭i po ksiazke ze swojego w豉snego powodu i zrozumienia siebie, aby to uzdrowienie przysz這 jak najszybciej, by軼ie mogli cieszy si ka盥ym dniem bez pi皻na DDA.

Avatar u篡tkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-02-23, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2021,

Alkohol dla jednych napitek od 鈍i皻a, na specjalne okazje, dla innych staje si 鄉ierteln pu豉pk, na這giem, który trzyma w szponach i powoli niszczy. Niszczy nie tylko samego uzale積ionego, ale tak瞠 jego bliskich, jego 穎n, jak dzieci. Choroba alkoholowa to zmora dr璚z帷a ludzi chyba od zawsze. A co je郵i prócz alkoholu dochodzi w rodzinie do przemocy, czy to fizycznej czy psychicznej, do wykorzystywania seksualnego, zaniedbania emocjonalnego, jakie pi皻no takie dzieci雟two odciska na dzieciach dorastaj帷ych w rodzinach dotkni皻ych takimi dysfunkcjami. Jak odnale潭 si w doros造m 篡ciu, jak zadba o siebie, jak nauczy si ufa, mniej kontrolowa wszystko doko豉, jak nie pope軟i czy nie powtórzy b喚dów swoich rodziców w wychowywaniu w豉snych pociech, jak pokocha siebie, jak wyzdrowie, jak przesta by DDA, doros造m dzieckiem alkoholika?

Na pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania przychodzi Robert J. Ackerman, wspó透a這篡ciel ameryka雟kiego Towarzystwa na rzecz Dzieci Alkoholików, emerytowany profesor socjologii Indiana Univeristy of Pennsylvania, by造 dyrektor Mid-Atlantic Addiction Research and Training Institute, który od wielu lat pomaga doros造m córkom alkoholików, w swojej ksi捫ce "Wyrosn望 z DDA. Wsparcie dla doros造ch córek alkoholików".

Pozycja ta sk豉da si z pi璚iu cz窷ci, w pierwszej autor porusza temat dzieci雟twa doros造ch córek, omawia wiele kwestii zwi您anych z wychowywaniem przez pij帷ego na這gowo rodzica, tu znajdziemy listy, które autor otrzyma od "idealnych" córek, po publikacji pierwszego wydania recenzowanej dzi ksi捫ki, które stanowi swoiste wprowadzenie do tematyki publikacji, a tak瞠 zaznajamiaj nas z doros造mi córkami i ich problemami. W drugiej cz窷ci przeczytamy o odmiennej dynamice relacji oraz skutkach, które pojawiaj si, gdy córka mieszka z matk alkoholiczk b康 gdy w rodzinie to ojciec pije na這gowo. Odnajdziemy tu rozdzia o przemocy, zaburzeniach jedzenia, rozwodach, które tak瞠 w jakim stopniu wp造waj na 篡cie doros造ch córek. Trzeci cz窷 autor po鈍i璚a wspó逝zale積ieniu, przeczytamy tu jak doros貫 córki powinny rozumie siebie i swoje zachowania, autor omawia tu 廝ód豉 wielu zachowa doros造ch córek oraz przyjmowane przez nie specyficzne schematy post瘼owania w 篡ciu, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Czwarta cz窷 tej publikacji skupia si na nauce doros造ch córek akceptacji przesz這軼i, obecnych zachowa, a przede wszystkim samych siebie. Znajdziemy tu opinie doros造ch córek o zwi您kach mi璠zyludzkich, poruszone zostan tu równie kwestie rodzicielstwa, problemy z w豉snymi rodzicami, a tak瞠 dowiemy si jak pracowa z ewentualnymi uzale積ieniami u siebie.
Pi徠a cz窷 natomiast stanowi ostatni a zarazem najwa積iejszy etap tej trudnej podró篡, bowiem ta cz窷 dotyczy odkrywania siebie i procesu zdrowienia w przypadku doros造ch córek.

Nale篡 wspomnie, 瞠 jest to drugie wydanie, zaktualizowane, wzbogacone o pewne nowe informacje. Autor doda podrozdzia造 o odporno軼i psychicznej w dzieci雟twie i doros這軼i, a tak瞠 o ryzykownych relacjach. Ka盥y rozdzia wie鎍z refleksje, czyli cytaty z wypowiedzi s造nnych kobiet, które sk豉niaj do w豉snych przemy郵e. Wspominane tu ju listy "idealnych" córek umieszczone s tak瞠 w nowym rozdziale, którego poprzednie wydanie nie posiada. Nowy, dodany rozdzia znajdziecie tak瞠 w drugiej cz窷ci, pod tytu貫m "Sekrety, sekrety i jeszcze raz sekrety", a traktuje o najpowszechniejszych problemach wielu doros造ch córek, które wyst瘼owa造 w ich domach obok alkoholizmu( rozwody, przemoc, zaburzenia jedzenia) i komplikowa造 ju i tak trudne 篡cie.

Ksi捫ka jest bardzo solidnie wydana, napisana przyst瘼nym j瞛ykiem, który pozwala na szybk i zrozumia陰 lektur, a uk豉d ksi捫ki jest bardzo przejrzysty. Bardzo podoba mi si podzia na poszczególne cz窷ci, a tych cz窷ci na rozdzia造, bo pozwala to na stopniowe zapoznawanie si z tematem, i ilo嗆 informacji nie przyt豉cza czytelnika.

By豉 to bardzo ciekawa pozycja, du穎 dowiedzia豉m si z niej o DDA, i jak trudne jest ich 篡cie, a tak瞠 jak skomplikowany i wymagaj帷y jest proces ich zdrowienia.
Nie jestem psychologiem, nie mam wykszta販enia psychologicznego, wi璚 trudno jest mi oceni czy pod tym wzgl璠em pozycja ta spe軟ia wszystkie wymogi poradnika psychologicznego i naprawd mo瞠 pomóc. Tre嗆 tej pozycji jest na pewno bardzo interesuj帷a i w pewnym stopniu mo瞠 stanowi impuls dla kobiet zmagaj帷ych si ze wspó逝zale積ieniem i jego konsekwencjami do pracy nad sob, do uzdrawiania swoich relacji z otoczeniem, a tak瞠 uzdrawiania siebie i swoich emocji.

My郵, 瞠 to bardzo ciekawa pozycja dla tych, którzy interesuj si DDA, zjawiskiem wspó逝zale積ienia, psychologi, a tak瞠 pozycja potrzebna dla tych, którzy zmagaj si z demonami dzieci雟twa, przesz這軼i, skutkami wspóuzale積ienia. Polecam, nie jest to lektura 豉twa, ale ciekawa i wa積a. Je郵i lubicie tak literatur - literatur naukow, to odnajdziecie si w tej ksi捫ce. :)

Za egzemplarz do recenzji dzi瘯uj wydawnictwu Feeria.

Inne ksi捫ki autora
Zanim b璠zie za p騧no: Przemoc i kontrola w rodzinie
Robert J. Ackerman 0
Ok豉dka ksi您ki - Zanim b璠zie za p騧no: Przemoc i kontrola w rodzinie

安iadomo嗆, 瞠 pora wyzwoli si ze zwi您ku opartego na przemocy jest zdrow reakcj. Wiele kobiet p豉ci wysok cen za zw這k. Mo磧iwo嗆 skorzystania...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Ksi璕a zakl耩