Wyrosnąć z DDA: Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików

Dorastanie w rodzinie alkoholowej pozostawia niezatarte ślady w psychice dziecka. By jakoś poradzić sobie w dzieciństwie, musiałaś zapewne wypracować sztywne schematy reagowania. Dzięki nim stałaś się ,,mistrzynią przetrwania", ale dziś, choć te mechanizmy są już niepotrzebne, trudno ci się od nich uwolnić i wciąż odgrywasz dawną rolę... ,,Idealne córki" takie jak ty często rezygnują z własnych potrzeb, byle tylko uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i zadowolić innych, łatwo wchodzą w trudne związki i mają problem z własną tożsamością.
Doktor Robert J. Ackerman, współzałożyciel amerykańskiego National Association for Children of Alcoholics, pomaga dorosłym córkom alkoholików zrozumieć siebie i swoje zachowania, zaakceptować skomplikowaną przeszłość i rozpocząć proces zdrowienia. Przekonuje, że kobiety te mają wystarczająco dużo siły, zdolności i wytrwałości, by poradzić sobie z dawnymi zranieniami i prowadzić satysfakcjonujące życie.
Ogromną wartością tej książki są bezpośrednie relacje jego pacjentek. ,,Idealne córki" dzielą się z czytelnikami swoimi trudnymi przeżyciami i na własnym przykładzie dowodzą, że choć niełatwo jest ,,na nowo poskładać wartości, zaufanie i miłość", to można nauczyć się akceptować i rozumieć własne emocje oraz odzyskać wiarę w siebie i świat.

Informacje dodatkowe o Wyrosnąć z DDA: Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików:

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2020-10-28
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Perfect Daughters: Adult Daughters of Alcoholics
Tłumaczenie: Dariusz Rossowski

Kup książkę Wyrosnąć z DDA: Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików

Wyrosnąć z DDA: Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików - opinie o książce

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2023-11-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2023,

Jeżeli ktoś faktycznie poszukuje pomocy, ścieżki,  odpowiedzi na pytania to to nie jest najlepsza pozycja. Książka jest bardzo ogólnikowa.  Porusza szereg wątków,  ale bardzo pobierznie. Bez szerszego wyjaśnienia tematu. Zdecydowanie bardziej skupia się na definicji i rodzajach rodzin alkoholowych,  niż na drodze do wyzdrowienia.

Książka o funkcjonowaniu w rodzinie w której z jedno lub oboje rodziców byli alkoholikami. Tłumaczy trudy dorastania, opowieści dorosłych ludzi, wyjaśnia zachowania DDA. Przeprowadza przez proces uświadomienia po uzdrowienie, które może trwać latami.  Życzę wszystkim, którzy sięgnęli po ksiazke ze swojego własnego powodu i zrozumienia siebie, aby to uzdrowienie przyszło jak najszybciej, byście mogli cieszyć się każdym dniem bez piętna DDA.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Alkohol dla jednych napitek od święta, na specjalne okazje, dla innych staje się śmiertelną pułapką, nałogiem, który trzyma w szponach i powoli niszczy. Niszczy nie tylko samego uzależnionego, ale także jego bliskich, jego żonę, jak dzieci. Choroba alkoholowa to zmora dręcząca ludzi chyba od zawsze. A co jeśli prócz alkoholu dochodzi w rodzinie do przemocy, czy to fizycznej czy psychicznej, do wykorzystywania seksualnego, zaniedbania emocjonalnego, jakie piętno takie dzieciństwo odciska na dzieciach dorastających w rodzinach dotkniętych takimi dysfunkcjami. Jak odnaleźć się w dorosłym życiu, jak zadbać o siebie, jak nauczyć się ufać, mniej kontrolować wszystko dokoła, jak nie popełnić czy nie powtórzyć błędów swoich rodziców w wychowywaniu własnych pociech, jak pokochać siebie, jak wyzdrowieć, jak przestać być DDA, dorosłym dzieckiem alkoholika?

Na pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania przychodzi Robert J. Ackerman, współzałożyciel amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Dzieci Alkoholików, emerytowany profesor socjologii Indiana Univeristy of Pennsylvania, były dyrektor Mid-Atlantic Addiction Research and Training Institute, który od wielu lat pomaga dorosłym córkom alkoholików, w swojej książce "Wyrosnąć z DDA. Wsparcie dla dorosłych córek alkoholików".

Pozycja ta składa się z pięciu części, w pierwszej autor porusza temat dzieciństwa dorosłych córek, omawia wiele kwestii związanych z wychowywaniem przez pijącego nałogowo rodzica, tu znajdziemy listy, które autor otrzymał od "idealnych" córek, po publikacji pierwszego wydania recenzowanej dziś książki, które stanowią swoiste wprowadzenie do tematyki publikacji, a także zaznajamiają nas z dorosłymi córkami i ich problemami. W drugiej części przeczytamy o odmiennej dynamice relacji oraz skutkach, które pojawiają się, gdy córka mieszka z matką alkoholiczką bądź gdy w rodzinie to ojciec pije nałogowo. Odnajdziemy tu rozdział o przemocy, zaburzeniach jedzenia, rozwodach, które także w jakimś stopniu wpływają na życie dorosłych córek. Trzecią część autor poświęca współuzależnieniu, przeczytamy tu jak dorosłe córki powinny rozumieć siebie i swoje zachowania, autor omawia tu źródła wielu zachowań dorosłych córek oraz przyjmowane przez nie specyficzne schematy postępowania w życiu, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.
Czwarta część tej publikacji skupia się na nauce dorosłych córek akceptacji przeszłości, obecnych zachowań, a przede wszystkim samych siebie. Znajdziemy tu opinie dorosłych córek o związkach międzyludzkich, poruszone zostaną tu również kwestie rodzicielstwa, problemy z własnymi rodzicami, a także dowiemy się jak pracować z ewentualnymi uzależnieniami u siebie.
Piąta część natomiast stanowi ostatni a zarazem najważniejszy etap tej trudnej podróży, bowiem ta część dotyczy odkrywania siebie i procesu zdrowienia w przypadku dorosłych córek.

Należy wspomnieć, że jest to drugie wydanie, zaktualizowane, wzbogacone o pewne nowe informacje. Autor dodał podrozdziały o odporności psychicznej w dzieciństwie i dorosłości, a także o ryzykownych relacjach. Każdy rozdział wieńczą refleksje, czyli cytaty z wypowiedzi słynnych kobiet, które skłaniają do własnych przemyśleń. Wspominane tu już listy "idealnych" córek umieszczone są także w nowym rozdziale, którego poprzednie wydanie nie posiada. Nowy, dodany rozdział znajdziecie także w drugiej części, pod tytułem "Sekrety, sekrety i jeszcze raz sekrety", a traktuje o najpowszechniejszych problemach wielu dorosłych córek, które występowały w ich domach obok alkoholizmu( rozwody, przemoc, zaburzenia jedzenia) i komplikowały już i tak trudne życie.

Książka jest bardzo solidnie wydana, napisana przystępnym językiem, który pozwala na szybką i zrozumiałą lekturę, a układ książki jest bardzo przejrzysty. Bardzo podoba mi się podział na poszczególne części, a tych części na rozdziały, bo pozwala to na stopniowe zapoznawanie się z tematem, i ilość informacji nie przytłacza czytelnika.

Była to bardzo ciekawa pozycja, dużo dowiedziałam się z niej o DDA, i jak trudne jest ich życie, a także jak skomplikowany i wymagający jest proces ich zdrowienia.
Nie jestem psychologiem, nie mam wykształcenia psychologicznego, więc trudno jest mi ocenić czy pod tym względem pozycja ta spełnia wszystkie wymogi poradnika psychologicznego i naprawdę może pomóc. Treść tej pozycji jest na pewno bardzo interesująca i w pewnym stopniu może stanowić impuls dla kobiet zmagających się ze współuzależnieniem i jego konsekwencjami do pracy nad sobą, do uzdrawiania swoich relacji z otoczeniem, a także uzdrawiania siebie i swoich emocji.

Myślę, że to bardzo ciekawa pozycja dla tych, którzy interesują się DDA, zjawiskiem współuzależnienia, psychologią, a także pozycja potrzebna dla tych, którzy zmagają się z demonami dzieciństwa, przeszłości, skutkami wspóuzależnienia. Polecam, nie jest to lektura łatwa, ale ciekawa i ważna. Jeśli lubicie taką literaturę - literaturę naukową, to odnajdziecie się w tej książce. :)

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Feeria.

Zanim będzie za późno: Przemoc i kontrola w rodzinie
Robert J. Ackerman 0
Okładka ksiązki - Zanim będzie za późno: Przemoc i kontrola w rodzinie

Świadomość, że pora wyzwolić się ze związku opartego na przemocy jest zdrową reakcją. Wiele kobiet płaci wysoką cenę za zwłokę. Możliwość skorzystania...

Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska