Wyścig z czasem

Nowa, trzymająca w napięciu powieść szwedzkiej autorki kryminałów.

Boeing 747 z kompletem pasażerów na pokładzie wylatuje ze Sztokholmu i bierze kurs na Nowy Jork. Krótko po starcie załoga znajduje list, który zawiera groźby skierowane pod adresem rządów Szwecji i USA. Terroryści chcą zmusić rząd Szwecji do anulowania decyzji o wydaleniu z kraju człowieka, który według szwedzkiej policji – Säpo – stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Rząd staje wobec alternatywy: albo uratuje życie czterystu pasażerów, którzy stali się zakładnikami terrorystów, albo utrzyma decyzję w sprawie wydalenia.
Komisarz policji kryminalnej, Alex Recht, udaje się do siedziby Säpo , gdzie wraz z Eden Lundell bierze udział w śledztwie. Fredrika Bergman, która od pewnego czasu pracuje w ministerstwie sprawiedliwości, uczestniczyła w rozpatrywaniu sprawy dotyczącej wydalenia, a teraz jest łącznikiem między policją a rządem. Obie strony dość szybko dochodzą do wniosku, że porwanie samolotu może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje, niż ktokolwiek może sobie wyobrazić.
Mijają kolejne godziny, a Fredrika i Alex z rosnącym niepokojem obserwują, jak z każdą chwilą maleje szansa na uratowanie samolotu i pasażerów. Walce z czasem towarzyszy spór z władzami USA, które obawiają się kolejnego ataku terrorystycznego.
Czas mija, już wkrótce w samolocie skończy się paliwo…

Jeśli chodzi o szwedzkie kryminały, Kristina Ohlsson jest obecnie absolutnie najlepsza.

Åsa Brolin

Informacje dodatkowe o Wyścig z czasem:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-03-25
ISBN: 978-83-7839-726-7

Kup książkę Wyścig z czasem

Wyścig z czasem - opinie o książce

Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2015-02-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
To moje pierwsze spotkanie z Alexem i Frederiką. Owszem, dobry thriller, ale po lekturze trylogii Severskiego znacznie podniosłam temu gatunkowi poprzeczkę. A na jej tle "Wyścig z czasem" szczególnego wrażenia nie robi.
Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2014-07-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Recepta na powieść trzymającą w napięciu? Opisać zamach terrorystyczny w bardzo wąskich ramach czasowych. 10 października 2011 roku szwedzka policja kryminalna dostaje informacje o podłożeniu czterech bomb w różnych miejscach Sztokholmu. Dzień później Boeing 747 lecący do Nowego Jorku ze Sztokholmu staje się narzędziem w rękach terrorystów, którzy swoje żądania kierują do rządów Stanów Zjednoczonych i Szwecji, jeśli nie zostaną one spełnione, to samolot wyleci w powietrze. Czy te dwie sprawy są ze sobą powiązane? Na to pytanie będzie starał się odpowiedzieć komisarz Alex Recht, była policjantka, a obecnie pracownica Ministerstwa Sprawiedliwości, Fredrika Bergman oraz Eden Lundell - szefowa wydziału walki z terroryzmem szwedzkiej policji bezpieczeństwa Sapo. Powszechnie wiadomo, że rząd USA nie negocjuje z terrorystami i woli wybrać mniejsze złe, czyli w tym wypadku życie 400 pasażerów, więc kiedy zabraknie paliwa w samolocie, życie tych ludzi dobiegnie końca. Akcja książki to zapis 24 godzin dramatycznej walki policji i służb bezpieczeństwa ze strony szwedzkiej, amerykańskiej CIA i FBA oraz wydarzeń, które rozgrywają się w Boeingu 747. Czas, który nieubłaganie upływa, tajemnice, jakie wychodzą na światło dzienne zbyt późno powodują, że tempo książki jest nieprawdopodobne. Nie ma czasu na sentymenty, choć Ohlsson wprowadza oboczne wątki, które mają złagodzić ten szaleńczy pęd. Zapoznaje nas między innymi z postacią Eden Lundell, w której zawarła odniesienie do własnej osoby sprzed kilku laty, kiedy pracowała w służbach bezpieczeństwa Szwecji. Bezkompromisowa, ostra, skupiona wyłącznie tylko na pracy, wydaje się być pozbawiona uczuć nawet w stosunku do własnych dzieci. Pod koniec książki na skorupie Eden na chwilę pojawia się rysa, która ukazuje bardziej ludzkie oblicze kobiety, ale dość szybko zostaje wyparte przez profesjonalizm i wewnętrzną dyscyplinę. Dreszczu emocji dodaje fakt, że jednym z pilotów w zagrożonym samolocie jest syn Alexa Rechta - Erik. Autorka, politolog i analityk policyjny, doskonale przygotowała się do napisania wielowątkowej powieści, której głównym tematem są metody działania różnych służb w przypadku zagrożenia terroryzmem. Choć autorka w posłowiu pisze, że ,,Wyścig z czasem" jest historią wymyśloną, nie mniej jednak wprowadza nas w świat sobie dobrze znany i rzeczywisty. Sposoby działania Sapo stają otworem przed czytelnikiem, tajemnicą nie jest również utrzymywanie przez Stany Zjednoczone więzień na terenie różnych krajów. Kristina Ohlsson zamykając fabułę w bardzo wąskich ramach czasowych stworzyła złudzenie namacalnego uczestniczenia w nich. Zadbała o zaskakujące zakończenie, które mnie osobiście nie napawa optymistycznie i choć tak naprawdę chwilami w powieści nie dzieje się zupełnie nic, niektóre kwestie są naciągane lub zwyczajnie sztucznie podtrzymują napięcie, to jest to świetny szwedzki kryminał, do jakich nas już zdążyli przyzwyczaić skandynawscy pisarze.
Avatar użytkownika - wika9
wika9
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam, Zakupione od marca 2014,
To moje czwarte spotkanie z Alexem i Frederiką. Wiedziałam czego mogę się spodziewać po Kristnie Ohlsson i nie zawiodłam się. Pozycja wciągająca, nie da się tej książki odłożyć na później, nie można przerwać lektury przed poznaniem odpowiedzi na pytanie jak zakończy się lot Boeinga 747. Bohaterowie ciekawie scharakteryzowania, akcja mknie jak torpeda i taki temat na czasie, czegóż chcieć więcej. Podsumowując - polecam serdecznie.
Niechciane
Kristina Ohlsson0
Okładka ksiązki - Niechciane

Trzymający w napięciu skandynawski kryminał następczyni Henninga Mankella! Największym koszmarem rodziców jest myśl, że ich dziecko mogłoby zniknąć...

Szklane dzieci
Kristina Ohlsson0
Okładka ksiązki - Szklane dzieci

Nastoletnia Billie nie wierzy w duchy. Ale z jej domem naprawdę jest coś nie tak! Czasem słychać dziwne odgłosy, stukanie w okno, a lampa w salonie buja...