Wystarczy

Ocena: 6 (6 głosów)
Inne wydania:

Ostatni tom w twórczości poetki pod znamiennym tytułem ,,Wystarczy". Trzynaście ukończonych wierszy, ułożonych chronologicznie, od ,,Ktoś, kogo obserwuję od pewnego czasu"(październik 2010) do ,,Mapy"(listopad 2011). Noblistka wraca tu do charakterystycznych dla siebie motywów - niesłabnącego zaciekawienia światem, który stale się zmienia, towarzyszącym życiu tajemnicy i niepokoju, przede wszystkim zaś - zadziwienia człowiekiem jako jednostką, zagubioną, a jednocześnie nadającą wszystkiemu sens.

 

Edycja specjalna tomu ilustrowana jest skanami rękopisów i maszynopisów poetki.

Informacje dodatkowe o Wystarczy:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-05-17
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788324066735
Liczba stron: 48

Tagi: Literaturoznawstwo - poezja

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wystarczy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wystarczy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2015-01-01,
I po co ten tomik? I na co on komu? Nie wiem, jaki jest sens grzebania komuś po szufladach i wyciągania z nich na światło dzienne czegoś, co z rozmysłem i nie bez przyczyny w nich pozostawiono. Może ktoś nie zdążył sprzątnąć tego bałaganu? Został przyłapany, stało się, nie może już się ukryć, wypłynęło. Wiadomo, że nikt (lub bardzo niewielu) literackim mistrzem się nie rodzi, ale lata szlifierki i praca nad stylem sprawiają, że może się nim stać. Prace które powstały w ramach ćwiczeń, niedokończone, wyrzucone, uznane za niewystarczająco dobre nie powinny trafiać do czytelnika, chyba że Autor(ka) zadecydował(a) inaczej. W tym wypadku nie było luksusu decydowania. Wygrzebano, opublikowano i zarobiono na tym osobistym wprawianiu się w pisaniu, na niedoróbkach wierszy i pokreślonych kartkach. Chociaż do tego się przydały.
Link do opinii
Moja ulubiona na tą chwilę poetka.
Link do opinii
Wystarczy - to ostatni tomik poezji W. Szymborskiej. Jak zwykle zauważa ona oczywistą oczywistość. Pisze o różnych aspektach życia człowieka w sposób prosty, a zarazem wyszukany. Podkreśla rzeczy wydawałoby się, że nieistotne. Spostrzega więcej niż widzi zwykły człowiek. Poetka często używa JA lirycznego. Pisze od siebie i o sobie. Jak się przyznała w wierszu Wyznania maszyny czytającej, największy kłopot miała ze słowem "jestem", ale też posługuje się autoironią. W utworze Do własnego wiersza daje wierszowi 4 możliwości do wyboru, co się z nim stanie, a wiersz Dłoń to prawdziwy majstersztyk. Do ostatniego tomiku dodano faksymilia. Można się przekonać, jak powstawały wiersze i na czym, jaki charakter pisma miała noblistka. Nie wszystkie utwory poetki zostały przez nią dokończone. Szkoda. Mnie to nie wystarczy, ale cóż... musi.
Link do opinii
Avatar użytkownika - helmud
helmud
Przeczytane:2013-01-04,
Szkoda, że po śmierci pisarza a nie za jego życia ukazują się tak ciekawe i wartościowe publikacje jak ta... ale dobrze, że są :)
Link do opinii
Za Szymborską nigdy nie przepadałam,ale ten tomik z przyjemnością poczytam i przemedytuje ;o)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-12-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - oleczka31
oleczka31
Przeczytane:2012-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Wybór poezji
Wisława Szymborska0
Okładka ksiązki - Wybór poezji

Po dwudziestu latach od Nagrody Nobla popularność dzieła Wisławy Szymborskiej nie słabnie. Ta poezja powściągliwości uczuć, przewrotnego humoru, filozoficznej...

Milczenie roślin
Wisława Szymborska0
Okładka ksiązki - Milczenie roślin

Najnowszy wybór wierszy Noblistki oscylujący głównie wokół tematów związanych z naturą. Głębokie, mądre teksty niezwykle harmonijnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy