Wyzwanie z innego świata

Twórczość H. P. Lovecrafta jest dobrze znana polskiemu czytelnikowi, jednak zebrane w tej książce utwory  w większości nie były publikowane lub miało to miejsce w niedostępnych już wydawnictwach. Większość z nich to opowiadania pisane wspólnie z innymi autorami. W Wyzwaniu z Innego Świata po raz pierwszy również prezentujemy wszystkie humorystyczne utwory Mistrza.

Informacje dodatkowe o Wyzwanie z innego świata:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2018-09-21
Kategoria: Horror
Tłumaczenie: Mateusz Kopacz, Radosław Jarosiński

Kup książkę Wyzwanie z innego świata

Wyzwanie z innego świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - ratowniklektur
ratowniklektur
Przeczytane:2020-12-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Dotarliśmy chyba do takiego momentu w historii literatury kiedy mamy już opublikowane wszystkie dzieła Lovecrafta w języku polskim. Włączmy w to opowiadania, eseje i chyba nawet część listów, których ilość przekracza dorobek powiastkowy. Jednak bardzo ważnym, wręcz istotnym elementem w twórczości ojca Cthulhu była więź z innymi literatami jego okresu. Mowa o przyjaciołach od pióra, z rzeczonych listów, którzy stali się współtwórcami cyklu Arkham i kontynuatorami spuścizny Lovecrafta. To właśnie na tą cześć Wydawnictwo IX odgrzebało i wydało zbiór opowiadań "Wyzwanie z Innego Świata". Jest to zbiór najlepszych opowiadań (chyba), jakie Lovecraft współpisał ze swymi korespondencyjnymi przyjaciółmi. Co więcej, te opowiadania nie opierają się ani trochę na znanych nam przez Howarda mitach. W tym zbiorze porzucono ten element, ale również skupiono się na czymś z innego świata - jak zresztą sam tytuł wskazuje.
   Mamy tu więcej współautorów niż by się zdawało, niemniej powtarzają się, co wcale nie zawęża śmietanki. Wśród współautorów siedemnastu opowiadań są między innymi C.L. Moore, Robert E. Howard, Frank Belknap Long, Robert H. Barlow, Winifred Virginia Jackson i kilka innych nazwisk. Zbiór podzielony jest na dwa rozdziały:
- Opowieści niesamowite
- Opowieści humorystyczne
   Jeśli chodzi o opowieści niesamowite to opisują one typowe dla Lovecrafta rozważania - gierki ze świadomością, podświadomości i nadświadomością, motywy światów równoległych i innych wymiarów, przeplatane ze snem i nadnaturalne istoty z kosmosu - charakterystyczne dla weird fiction. Z kolei opowieści humorystyczne zaskoczą tych, którzy wciąż wierzą, że Lovecraft był ponurakiem niepotrafiącym się uśmiechnąć. Jak się okazuje, dysponował ogromnym poczuciem humoru. Możemy to poznać w gierkach słownych, jakimi nas raczono właśnie w humorystycznych opowiadaniach. Ten rozdział nie jest charakterystyczny dla mistrza grozy, ale wciąż ukazuje kunszt pisarski, który, mimo że lekko archaiczny, pobudza wyobraźnię. Opowieści humorystyczne opierają się na rozterkach obyczajowych życia codziennego nizin społecznych, ale ukazują je w krzywym zwierciadle. Cały sens dowcipu jest dla nas jasny dopiero na końcu - typowa puenta, ale z przytupem. Początkowo czytamy o zwykłym życiu, często z zabawnymi opisami, lecz autorom wystarczy jedno zdanie na końcu opowiadania, po którym tarzamy się ze śmiechu, albo zastanawiamy się, co tu się stało, co to za zwrot?
   Ten nieprzeciętny zbiór opowiadań jest doskonałym suplementem dla fanów twórczości Lovecrafta, którzy znają już wszystko. Kolekcjonerzy także będą zachwyceni, ale trzeba zaznaczyć jedno - to nie jest pozycja dla kogoś, kto rozpoczyna przygodę z prozą Lovecrafta. Taki "świeżak" łapiący za tę pozycję na początek może się zrazić do autorów, a żeby poczuć klimat typowy dla opowiadań weird fiction autorstwa H.P. Lovecrafta, należy zacząć od jego solowych zbiorów gdzie pochłoniemy to czym charakteryzuje się "strach przed nieznanym". Tym samym nie ma co demonizować tego zbioru infantylnym "nie chcę tego, bo tu nie ma Cthulhu!"... Otóż weird, jako gatunek nie polega tylko na Cthulhu, to po pierwsze. Po drugie Lovecraft, jak wspomniałem, jest znakomitym pisarzem i nawet kiedy nie ma mowy o jego mitach, czytamy o istotach robakopodobnych, a sam styl urzeka nas za każdym razem. Powyższy foch okazuje się więc kategorycznym błędem czytelnika. "Wyzwanie z Innego Świata" to rewelacyjny zbiór fantastycznie ukazujący grozę - Lovecraftowską i nieznaną nam wcześniej - A tytułowe opowiadanie pochłonie nas do reszty!

~ http://ratowniklektur.blogspot.com/

To jest zbiór mniej znanych opowiadań co wcale nie oznacza, że są gorsze, których współautorem jest H. P. Lovecraft. Opowiadania są napisane między innymi wraz z Abrahamem Merrittem, Robertem E. Howardem czy Robertem H. Barlowem. Podzielony jest na dwie części, pierwsza to jedenaście opowiadań niesamowitych a druga to sześć opowiadań humorystycznych.
Pierwsza część to opowiadania grozy, z elementami science-fiction czy postapo. Znajdziemy tutaj ohydne eksperymenty przedłużające życie, podróże do innych wymiarów, nieznane byty, pradawne ludy, wizje rozpadu świata jakiego znamy. Odczujemy samotność człowieka w kosmicznym świecie, jego kruchość i lęk przed śmiercią. Opowiadania są nierówne, niektóre bardzo klimatyczne inne mniej. Podobały mi się tu: Pułapka, Drzewo na wzgórzu, tytułowe Wyzwanie z innego świata, Aż wyschną głębie mórz.
Druga część to prześmiewcze anegdotki z czarnym humorem, dosyć specyficznie napisane, które mi nie przypadły do gustu.
Uważam ten zbiór za wart uwagi, opowiadania niesamowite mogę śmiało polecić fanom grozy a humorystyczne traktowałabym jako ciekawostkę dotyczącą twórczości Lovecrafta. Ta pozycja stanowi ciekawe uzupełnienie znajomości dorobku twórczego Samotnika z Providence. Dla fanów pozycja obowiązkowa!

Sny o terrorze i śmierci
H.P. Lovecraft0
Okładka ksiązki - Sny o terrorze i śmierci

H.P. Lovecraft często konstruował światy niepojęte dla zwykłego śmiertelnika, wykorzystując poetykę snu. W niniejszym tomie po raz pierwszy zebrano najlepsze...

Droga do szaleństwa
H.P. Lovecraft0
Okładka ksiązki - Droga do szaleństwa

Howard Lovecraft jest powszechnie uważany za XX - wiecznego klasyka literatury grozy. W swych utworach łączył znajomość realiów kulturowych i geograficznych...