Z biografii Diego Baldassara

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Data wydania: 2000-08-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-227-1542-0
Liczba stron: 56

Ocena: 6 (1 głosów)

Swego czasu, pracujący wówczas dla paryskiej „Kultury” Gustaw Herling-Grudziński, popełnił literacki żart, któremu nadał formę szkicu powieści komicznej pt. „Z biografii Diego Baldassara”, gdzie opisuje przypadki twórcy współczesnego, wynalazcy oryginalnego prądu sztuki zwanego „merd-artem”. W wydaniu prekursora polegał on na tym, że Mistrz Diego robił do szklanych słoików barwne kupy, w surowiec (do przetrawienia) zaopatrując się na obfitych i kolorowych włoskich rynkach i straganach sąsiadującymi z bazylikami i zabytkami Campo di Fiori.

Tekst ów jest zaskakujący z dwu powodów. Po pierwsze jest poświęcony sztuce współczesnej i sposobom jej interpretacji, przy czym do obu zjawisk autor odnosi się co najmniej z dużym dystansem, po drugie właśnie to zupełnie niepolityczne opowiadanie stało się przyczyną wyraźnego sporu między Grudzińskim, a Jerzym Giedroyciem, który nie chciał go początkowo wydrukować w "Kulturze".

Kup książkę Z biografii Diego Baldassara

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Z biografii Diego Baldassara

Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2016-10-23, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki w 2016, Mam,
,,Nędza sztuki współczesnej. Abstrakcyjne nic pomnożone przez abstrakcję nicości. Nie do wiary prawie jest ta absolutna, nieuleczalna już chyba atrofia wyobraźni, wrażliwości, inteligencji. Szarlataneria, błazeństwo, w najlepszym wypadku zręczne kuglarstwo techniczne, jak gdyby temat nie miał żadnego znaczenia" Osobliwa to publikacja, która wyszła spod pióra mistrza Herlinga-Grudzińskiego i na chwilę skłóciła go z legendarnym Giedroyciem, twórcą paryskiej ,,Kultury". Ów esej, stylizowany na starodawny apokryf, jest rodzajem żartu literackiego, w którym zakpił autor ze sztuki współczesnej. Zakpił bardzo dosadnie, opisuje bowiem przypadki Diego Baldassara, wyimaginowanego twórcy i wynalazcy oryginalnego prądu sztuki zwanego ,,merd-artem". Polegał on na tym, że Mistrz Diego robił do szklanych słoików barwne kupy, w surowiec (do przetrawienia) zaopatrując się na obfitych i kolorowych włoskich rynkach i straganach sąsiadującymi z bazylikami i zabytkami Campo di Fiori. Giedroyć początkowo nie chciał wydrukować tekstu, bynajmniej nie z uwagi na dosadność wizji przedstawionej w tej opowiastce, ale uważając, że niesprawiedliwym jest wrzucanie całej sztuki współczesnej do jednego gara. Ostatecznie tekst znalazł się w druku i dzisiaj można spierać się, czy Grudziński, który wszak kojarzony jest w ważkimi tematami, unikający błahostek, popełnił ten żart, by wyrazić swój gniew na hochsztaplerów podszywających się pod twórców, a nie mających w gruncie rzeczy nic do zaproponowania światu, czy po prostu miał ochotę podrażnić się w czytelnikiem. Wyborna to rzecz, intelektualna szpila w formie fraszki, której nie znać nie wypada każdemu miłośnikowi twórczości mistrza Herlinga.
Link do opinii
Inne książki autora
Dzieła zebrane tom 10. Eseje
Gustaw Herling-Grudziński0
Okładka ksiązki - Dzieła zebrane tom 10. Eseje

Wydanie krytyczne Dzieł zebranych jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, współzałożyciela i wieloletniego członka redakcji ,,Kultury" paryskiej...

Dzieła zebrane tom 5. Opowiadania wszystkie vol. 1
Gustaw Herling-Grudziński0
Okładka ksiązki - Dzieła zebrane tom 5. Opowiadania wszystkie vol. 1

Wydanie krytyczne Dzieł zebranych jednego z największych pisarzy polskich XX wieku, współzałożyciela i wieloletniego członka redakcji ,,Kultury" paryskiej...

Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Pokaż wszystkie recenzje