Z Kraju i Ze świata (#6). apokalipsa ludzi pracy

Powieść apokalipsa ludzi pracy opowiada tragiczną historię dwóch sprzątaczek, które najmują się na pogrzebach jako zawodowe płaczki. Choć wyczerpane i rozczarowane codziennym życiem, kobiety nie ustają w wynajdywaniu kolejnych powodów do szczęścia. W ten sposób każda z nich stara się uwierzyć w przyszły dobrobyt Portugalii. Wybrane przez nie ścieżki są nieoczywiste, opierają się raczej na nadziei i emocjach niż zdrowym rozsądku. Wszystko to sprawia, że powieść jest jednocześnie najzabawniejszą i najbardziej tragiczną spośród książek valtera hugo mae.

Apokalipsa... to oryginalne i precyzyjne studium ubóstwa zarówno materialnego, jak i mentalnego. Mimo związku z problemami społecznymi Portugalii bliska jest środkowoeuropejskiej wizji świata ze względu na wątek ukraińskich imigrantów oraz wspomnienie Wielkiego Głodu na Ukrainie. Mae kieruje ironiczne spojrzenie w stronę nadziei na ,,koniec historii" znajdującej ujście w wizji bezklasowego społeczeństwa.

W sposób charakterystyczny dla współczesnej literatury portugalskiej autor gra językiem i formą powieści. Nie wyszczególnia dialogów i nie stosuje wielkich liter, zachęcając tym samym do głośnego czytania i słuchania książki. Dzięki temu apokalipsa... nabiera cech nowoczesnej gawędy literackiej.

Informacje dodatkowe o Z Kraju i Ze świata (#6). apokalipsa ludzi pracy:

Wydawnictwo: Ossolineum
Data wydania: 2020-11-30
Tytuł oryginału: o apocalipse dos trabalhadores

Kup książkę Z Kraju i Ze świata (#6). apokalipsa ludzi pracy

Z Kraju i Ze świata (#6). apokalipsa ludzi pracy - opinie o książce