Z miłości. Portrety polskich domów

Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2020-10-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366630093
Liczba stron: 280

Ocena: 0 (0 głosów)

,,Z miłości. Portrety domów polskich" to zbiór 14 reportaży Kacpera Sulowskiego - dziennikarza prasowego i reportera, który na co dzień pracuje w warszawskim oddziale ,,Gazety Wyborczej" i współpracuje z magazynem ,,Duży Format". W swoich reportażach porusza tematy, o których inni milczą. Pisze o nadużyciach władzy, łamaniu praw człowieka i zderzeniu jednostki z machiną państwa. W 2019 r. dwukrotnie nominowany (w kategorii wywiad i reportaż prasowy) do najbardziej prestiżowej nagrody dziennikarskiej w kraju - Grand Press. ,,Każdy ma swoją drogę do miłości, a Kacper Sulowski staje na tych drogach i krzyżuje swoje świetne pióro z ludzkimi namiętnościami. Nie ma tu banalnych i prostych odpowiedzi. Sulowski z wytrawnością, ciekawością i zrozumieniem potrafi portretować codzienną miłość małżeńską, ale i taką, w której czai się gotowy do uderzenia w serce nóż.,, Książkę uzupełniają ilustracje Matyldy Damięckiej.

"Iza poleciała na koniec świata, choć boi się samolotów. Na południu Meksyku, tuż przy granicy z Gwatemalą, przy krętej górskiej drodze nr 199 stoi słup energetyczny. A na jego szczycie miejscowy przymocowali rower z polską flagą i pamiątkową tablicą.

Bo tam, gdzie dziś stoi słup, pół roku wcześniej leżało ciało jej brata. Bez głowy, stopy i z wyciętym sercem. Iza przytuliła się do słupa, tak jak kiedyś do Krisa, kiedy oboje uciekali przed pijanym ojczymem.

W latach 90. Jacek zarobił fortunę, sprzedając markowe zegarki. Jeździł luksusowym autem i zbudował dom pod Warszawą za gotówkę. Ale kiedy urodził się Kuba, rzucił wszystko. Sekretarkę, gabinet z własnym barkiem i służbowego mercedesa. Przestał być prezesem. Mianował się głównym organizatorem czasu wolnego synowi. Dziś na jego działce powstaje najnowocześniejszy w Polsce ośrodek dla osób z niepełnosprawnościami.

,,Z żoną sobie pan nie radzi? Co z pana za facet?". Słyszał Sławek podczas interwencji policji. Znosił docinki sąsiadów i wymyślał kolejne historie o tym, jak się przewrócił, uderzył w półkę czy skaleczył przy obieraniu ziemniaków. Znosił też wyzwiska, groźby i ciosy zadawane przez żonę rurą od odkurzacza. Matka spytała go kiedyś, skąd ma tyle siły. Odpowiedział: ,,Miłość wymaga poświęceń".

Pięcioletni Pawełek bawi się zdalnie sterowaną czerwoną wyścigówką. Kiedy miał półtora roku, tata pchnął mamę na szklane drzwi. Potem zabrał telefon i zamknął ich w pokoju. Szkło wbiło się w ciało mamy na kilka centymetrów. Gdyby nie to, że Magda jest farmaceutką, pewnie by się wykrwawiła. Do szpitala pojechała następnego dnia. Wtedy Pawełek zamilkł na półtora roku. Zaczął mówić po długiej terapii."

Tagi:

Kup książkę Z miłości. Portrety polskich domów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Rodzina to najmniejsza wspólnota, cechująca się współdziałaniem oraz uczuciem i odpowiedzialnością. Ważne jest, by wszyscy jej członkowie dbali o wzmacnianie wewnętrznych więzi, wzajemnie się rozumieli i pomagali jeden drugiemu. Czy jednak rzeczywistość jest właśnie taka? W książce Z miłości. Portrety polskich domów czytelnik dostrzeże odbicie zwykłej, szarej codzienności. Odbicie prawdziwego życia. Przedstawione w lekturze historie są autentyczne i wzruszające. Wszystkie opowiedziane zostały w sposób zmuszający do refleksji. Niektóre zdarzenia Kacper Sulowski przedstawił tylko w zarysie, innym natomiast poświęcił znacznie więcej uwagi. Obok narracji znalazła się analiza przyczyn sytuacji przeżywanych przez bohaterów: echa dzieciństwa, niewłaściwi ludzie, niesprzyjające okoliczności czy nawet własny wybór. Z treści przebija prawdziwe życie: radości i smutki, uśmiech oraz łzy. Są marzenia spełnione, ale i takie, które nadal czekają na realizację. Jest wymagająca poświęceń miłość, a także żal wywołany chorobą i śmiercią, strach na skutek domowej przemocy oraz trauma, będąca następstwem seksualnego wykorzystywania. Jest nawet morderstwo. Różnorodność miejsc i sytuacji (meksykańska przestępczość, atmosfera polskich wsi, urokliwe dworki, zgiełk miast), dialogi oraz opisy czynią lekturę interesującą. Na kartach Portretów polskich domów pojawia się Maria, zmuszona ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Z miłości. Portrety polskich domów