Z ogniem we krwi

Tom 1 cyklu Skeleton Keepers

Wyjątkowy, trzymający w napięciu romans paranormalny! Wejdź w labirynt tajemniczych uliczek włoskiego Castello, miasta, w którym zasady ustalają skłócone klany, atmosfera aż wibruje od mrocznej magii, a grzechy przeszłości rzucają złowieszczy cień na teraźniejszość…

W Castello od pokoleń trwa brutalna wojna klanów. Jedność podzielonemu miastu zapewnia tajemniczy przywódca, zdeterminowany, by utrzymać w nim porządek i… „czystość”. Bez względu na koszty.

Lilly jest zmuszona przeprowadzić się do Castello. Szybko poznaje tam zbuntowaną Lizę, ponurego Nica i wrażliwego Christiana – i od razu czuje, że łączy ją z nimi coś więcej. Lilly wie jednak, że w mieście, w którym miłość prowadzi do zguby, nie można nikomu ufać. Nawet sobie.

A kiedy co miesiąc przychodzą zrobić ci test krwi, lepiej być tylko i wyłącznie człowiekiem…

Lektura obowiązkowa dla fanów „These Violent Delights”, „Mrocznych umysłów” i książek V.E. Schwab!

Informacje dodatkowe o Z ogniem we krwi :

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2022-10-26
Tytuł oryginału: With Fire In Their Blood
Tłumaczenie: Dominika Repeczko

Kup książkę Z ogniem we krwi

Z ogniem we krwi - opinie o książce

„Z ogniem we krwi” reklamowana jest jako płomienny paranormal romance. Czy słusznie? Nie do końca. Bo wątek romantyczny w powieści jest, owszem, do tego mocno poplątany, bo ciężko odnaleźć się w tym kto, z kim, kiedy i dlaczego, ale nie na nim skupia się fabuła książki. To całkiem zgrabnie napisane, porywające YA fantasy z wątkami dystopijnym i romantycznym, w którym skupiamy się na prawach rządzących tajemniczym miasteczkiem Castello, na jego sekretach (a ma ich mnóstwo) i na dwóch walczących ze sobą klanach, nad którymi w pewien sposób zapanował Generał, wskazując im wspólnego wroga – osoby obdarzone mocą – tak zwanych Świętych.

Książka mnie zaskoczyła na plus. Głównie tym, że to nie jest młodzieżowy romans, jakiego się spodziewałam. Ale też pomysłem na fabułę i konstrukcją świata. Miasteczko Castello, w którym od czasu przeprowadzki ma mieszkać Lilly, jest nieco surrealistyczne, odizolowane od świata. Nie działa tu dobrze żadna sieć komórkowa, a za podejrzenie o posiadanie mocy można spłonąć na stosie. Mieszkańcy Castello zachowują się dziwnie. Wydaje się, że ich umysły opanowała religia, której są aż za bardzo posłuszni. A właściwie Generałowi, bardzo ciekawie zarysowanej postaci, która sprawuje pieczę nad miastem od ponad dwudziestu lat i pilnuje, aby panował w nim pokój. Generał potrafi manipulować ludźmi i sprawić, aby jedli mu z ręki. Ludzie czczą go, jakby był jakimś Bogiem, a jego polecenia wykonują bez mrugnięcia okiem i nie zadając zbyt wielu pytań. Powieść świetnie pokazuje, jak władza i religia potrafią zawładnąć ludzkimi umysłami i przejąć nad nimi całkowitą kontrolę. Nieco to przerażające, jednak bardzo prawdziwe i aktualne.

Podoba mi się klimat powieści, mroczny, nieco gotycki. Świetnie oddana została atmosfera tego zamkniętego, odgrodzonego od cywilizacji, dziwacznego i tajemniczego miasteczka. Od pierwszych stron można poczuć niepokój, wokół roztacza się atmosfera strachu, co utrzymuje się do samego końca. Przez co podczas lektury stale towarzyszy nam pewne napięcie. Trochę inne wrażenie robią zapowiadane plot twisty. Bo one faktycznie w książce są i są liczne. Wiele rzeczy jednak udaje się w powieści przewidzieć z wyprzedzeniem, co odbiera nieco przyjemności z lektury. Jest jedna rzecz, do której muszę się przyczepić. Bohaterowie (poza Generałem, bo ta postać potrafi przykuć uwagę). Brakuje w nich jakiejś głębi, refleksji. Są trochę schematyczni. Nawet główna bohaterka to taka trochę Mary Sue, która nie zastanawia się zbytnio nad tym, co robi, tylko prze do przodu na złamanie karku. To typowa, nieco naiwna nastolatka, w której buzują młodzieńcze hormony i której głównym zmartwieniem są sercowe rozterki. Trudno się dziwić, w końcu to nastolatka i zachowuje się odpowiednio do swojego wieku. I właściwie ten aspekt jakoś można przełknąć. Gorzej jest jednak z budowaniem relacji między poszczególnymi postaciami, szczególnie tymi uwikłanymi w romans. Niby bohaterowie coś tam próbują tworzyć, ale jakoś tak chaotycznie i po łebkach. Relacje między nimi nie zostały w ogóle rozbudowane, można nawet rzec, że zostały spłycone, a szkoda, bo to nadałoby trochę wiarygodności im samym i w ogóle powieści. Liczę jednak na to, że w kolejnym tomie się to zmieni i do genialnie wykreowanego świata, w którym już tutaj się zakochałam, dołączą równie dobrze skonstruowane postacie i relacje między nimi. Książkę czyta się błyskawicznie i wciąga. Skutecznie też trzyma czytelnika przy lekturze. Nie brakuje tu tajemnic, intryg i przede wszystkim magii. Duży plus dla autorki również za wypadającą bardzo naturalnie reprezentację queer.

Jako fantastyka broni się ta powieść bardzo dobrze. Jest świetnie skonstruowany świat, do tego ciekawy, który chce się poznawać dalej. Jako romans nie sprawdziła się w moim odczuciu w ogóle. To jakiś dziwny czworokąt, w którym ciężko się odnaleźć, bo autorka nie buduje wystarczająco relacji między bohaterami, a oni sami nie zostali zbyt dobrze nakreśleni i przede wszystkim rozwinięci. Mimo to bawiłam się świetnie podczas lektury, bo ten aspekt, na który najbardziej w książce liczyłam, wyszedł autorce bardzo dobrze. Dlatego polecam jako wstęp do świetnie zapowiadającej się serii.

Avatar użytkownika - dosia1709
dosia1709
Przeczytane:2022-12-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Po śmierci mamy Lily wraz z ojcem przeprowadza się do tajemniczego miasta we Włoszech - Castello.
Ludzie tu nie posiadają mediów społecznościowych, nie używają komórek a ludność podzielona jest na grupy.
Nie dziwne że dziewczyna nie jest zadowolona z przeprowadzki.
A znalezienie znajomych sprawia jej trudności. (Ale to chyba nie tylko w książkach bo w życiu codziennym młodzież też coraz więcej znajomości zawiera przez internet).
Na dodatek miastem rządzi dyktator który pała nienawiścią do świętych.
Dziwnym zachowaniem w mieście jest również to że każdy poddawany jest badaniom krwi.
Czy realnie dziwne sny które nawiedzają dziewczynę, mają coś wspólnego z miastem?
Kim są ci ludzie?

Biorąc książkę do ręki byłam bardzo ciekawa czy treść będzie tak interesująca jak okładka książki. Z początku myślałam że będzie to romans. I fakt jakieś wątki romansu są( trochę pogmatwane ale są).Autorka bardziej kładzie nacisk na elementy magii i tajemnicy która owiana jest książka. Bohaterowie są bardzo fajnie wykreowani, chodź główną bohaterkę nie każdy polubi. Jest dość specyficzna.
Autorka fajnie wprowadza nas od początku w świat Lily, choć na początku może się to trochę ciągnąć, warto przetrwać te kilka chwil. Jeżeli szukacie fajnej książki fantasy trochę podsycanej średniowiecznym motywem to ta książka jest dla Was idealna.

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2022-12-05, Przeczytałam, 52 książki 2022,
,,Wszyscy tu jesteśmy strażnikami szkieletów tajemnic. Dźwigamy kości przeszłości, przeklęci przez ich pamięć, desperacko próbując to przekleństwo przezwyciężyć. Ale przeszłość jest podła. Nie umiera łatwo. Trzeba ją zabić samemu." Zapraszam do zapoznania się z moją recenzją powieści "Z ogniem we krwi" autorstwa Kat Delacorte od wydawnictwa Insignis ? https://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-z-ogniem-we-krwi-kat-delacorte/