Okładka książki - Za ścianą

Za ścianą

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-02-24
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379611652
Liczba stron: 656
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 3.67 (6 głosów)

Sarah Waters powraca do motywów, za które ją pokochaliśmy: jest tu miłość - namiętność gwałtowna i czasami niszcząca, jest zwrot akcji i tajemnica. ,,Za ścianą" to opowieść, która trzyma w napięciu aż do ostatniej strony.

Londyn, 1922 rok. Świat jeszcze się nie otrząsnął z wojennej zawieruchy, a już zbierają się nad nim kolejne ciemne chmury. Ludzie stracili złudzenia i domagają się zmian. Tymczasem na południu miasta, w eleganckiej dzielnicy Champion Hill, w domu, gdzie wspomnienia wojny są wciąż żywe, życie z dnia na dzień ma się zmienić nie do poznania.

Owdowiała pani Wray i jej dwudziestosześcioletnia córka Frances - niezamężna, o intrygującej przeszłości i widokach na staropanieństwo - są zmuszone przyjąć lokatorów. Przybycie Lilian i Leonarda Barberów, młodego, nowoczesnego małżeństwa z ,,klasy urzędniczej", wnosi niespodziewany chaos w ich szarą rzeczywistość: hałaśliwą gramofonową muzykę, atmosferę nieustannej zabawy i koloryt. Zaintrygowana Frances zagląda do ich życia przez uchylone drzwi i nasłuchuje odgłosów zza ściany. Kiedy nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z Lilian, ich lojalność wobec bliskich staje pod znakiem zapytania. Rodzi się wiele pytań, jedna strona wraca do przeszłości, druga otwiera zupełnie nowy rozdział. I nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki to wszystko znajdzie finał.

Właśnie skończyłem czytać ,,ZA ŚCIANĄ" Sarah Waters. Cóż za doskonała i mocna powieść! Sarah zdaje się grać nam na nosie, mówiąc  ,,hej, panowie i panie, tak to się robi".
Stephen King

Kup książkę Za ścianą

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie o książce - Za ścianą

Avatar użytkownika - czytatnik
czytatnik
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
,,Za ścianą" to prosta historia o prostych ludziach. Jest przypadek, który styka ze sobą dwoje ludzi. Są okoliczności, dzięki którym te osoby mogą się do siebie zbliżyć. Jest i miłość, zakazana, potępiana, niechciana. Jest i strach przed odrzuceniem, kłótnie i rozstania. Jednak nie jest to zwykła książka o miłości, w której on i ona walczą przeciwko sobie i światu o to, by móc być razem. To nie klasyczny romans, w którym wiemy od początku, jak się wszystko potoczy i że zakończenie będzie szczęśliwe. Ta książka to literackie zmaganie się z trudnymi tematami. To powieść o ludziach i ich słabościach, o ludzkiej naturze, która nieraz sprawia, że czyjeś życie wali się w gruzy. Ale jednocześnie to ona, sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. I o tym właśnie jest ,,Za ścianą". O byciu po prostu człowiekiem. Całość recenzji dostępna pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/za-sciana/
Link do opinii
Avatar użytkownika - katibe
katibe
Przeczytane:2015-05-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek w 2015 r., Mam,
Właśnie zakończyłam lekturę "Za ścianą" i zdecydowałam się zamieścić mój komentarz do tej lektury przede wszystkim dlatego, że tak "na gorąco" nie wiem jak mam się ustosunkować do tej powieści. Książkę czyta się bardzo szybko, mimo że jest to opasłe tomisko liczące 650 stron. Lekturze towarzyszyły mieszane uczucia. Przyznam, że sięgając po książkę nie znałam szczegółów fabuły, nie zapoznałam się również z biogramem autorki. Miałam nadzieję na "typowo" angielską powieść, troszkę może w stylu wiktoriańskim, trącającą siostrami Bronte, z niewinnym romansem w tle. Początek bardzo mnie zniechęcił, nie mogłam się przyzwyczaić do stylu, w którym napisana jest powieść, drażniła mnie szczegółowość opisów czynności, które wykonywali bohaterowie, wytrącało z równowagi słownictwo oraz powtórzenia. Jednocześnie - na przekór temu, co właśnie napisałam - powieść coraz bardziej mnie wciągała, a gdy oczywisty stał się główny wątek powieści - problem miłości lesbijskiej (co podświadomie narzucało mi się od początku lektury), miałam raz chęć zarzucenia czytania, to znowu jak najszybszego odkrycia zakończenia. Trzeba również zaznaczyć, że wraz z rozwojem fabuły, atmosfera zaczyna gęstnieć, czytelnik czuje się przytłoczony sytuacją, ma wrażenie, że z każdą kolejną stroną bohaterowie zmierzają ku nieodwracalnej katastrofie. W tym tygodniu ukazało się nakładem wydawnictwa "Prószyński i S-ka" wznowienie kolejnej powieści Sarah Waters - "Pod osłoną nocy". I tu znowu mam mieszane uczucia - chcę mieć tę książkę, przeczytać ją, a jednocześnie boję się, że tak jak w przypadku "Za ścianą" będę się męczyć i z niecierpliwością oczekiwać końca lektury. Może ktoś jeszcze zechce się podzielić swoimi odczuciami, jakie towarzyszyły mu przy lekturze tej powieści? :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2017-06-29, Przeczytałam, Z biblioteki,
Avatar użytkownika - mapi
mapi
Przeczytane:2016-05-31, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - renia0310
renia0310
Przeczytane:2015-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2015-09-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Avatar użytkownika - Pinkberry
Pinkberry
Przeczytane:2015-06-26, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Inne książki autora
Złodziejka
Sarah Waters0
Okładka ksiązki - Złodziejka

Niezwykła i zaskakująca historia, utrzymana w duchu powieści Dickensa i Wilkiego Collinsa. Wiktoriańska Anglia, 1862 rok. Susan Trinder i Maud Lilly...

Niebanalna więź
Sarah Waters0
Okładka ksiązki - Niebanalna więź

Londyn, 1874. Panna Margaret Prior, inteligentna młoda dama z towarzystwa, przeżywa trudne chwile po śmierci ojca. Aby odzyskać równowagę psychiczną, postanawia...

Recenzje miesiąca
Dobry pies
Rafał Witek
Okładka książki - Dobry pies
Na gigancie
Peter May
Okładka książki - Na gigancie
Lata powyżej zera
Anna Cieplak
Okładka książki - Lata powyżej zera
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy