Zabłądziłam

Współczesna powieść obyczajowa  dla młodzieży, która spodoba się i przy której wzruszą się także matki nastolatek. ,,Wciągająca" jak filmowa historia, przejmująco napisana, psychologicznie przekonywująca opowieść o wchodzeniu w dorosłość, o dojrzewaniu, o dorastaniu do miłości, także fizycznej; o lękach i niepewności, o radzeniu sobie z demonami przeszłości, o odpowiedzialności, popełnianiu błędów i ich mozolnym naprawianiu.

O wielkiej pozytywnej energii, jaka drzemie w młodości, o tym, że ,,nie ma takiego dołka, z którego nie można by się wygrzebać", że trzeba uwierzyć w siebie i w drugiego, bo to pomaga poskładać rozpadający się świat.

Bohaterką i narratorką powieści jest szesnastoletnia Maja, która boryka się z koszmarnymi wspomnieniami. Jako dwunastolatka znalazła swoją starszą siostrę po udanej próbie samobójczej - Kaja podcięła sobie żyły w kąpieli po tym, jak została zgwałcona na dyskotece.

Matka Mai pogrążona jest od tamtej pory w głębokiej depresji, słaby psychicznie ojciec ucieka  w pracę, Maja zamyka się w sobie, odsuwa od rówieśników. Jedyną odskocznią stają się dla niej treningi koszykówki. I nieśmiała fascynacja licealistą, Alkiem. Okazuje się, że chłopak ma podobne jak ona doświadczenia - jako czternastolatek stracił brata. Maja i Alek zakochują się w sobie, uczą się otwierania  przed drugim człowiekiem, wzajemnego zaufania, powoli dorastają do miłości fizycznej. Muszą nauczyć się też tęsknoty, kiedy rozeszły się ich drogi. Czy uda im się spotkać, czy rozłąka nie zniszczy ich miłości, co może przywrócić równowagę w ich traumatycznych losach?

Informacje dodatkowe o Zabłądziłam:

Zabłądziłam - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2015-09-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
To książka mądra, która opowiada o prawdziwych problemach nastolatków, ich dramatach, wchodzeniu w dorosłość i trudnych wyborach, które zaważą na ich późniejszym życiu. To książka o poszukiwaniu prawdziwej miłości, potrzebie akceptacji, tolerancji. W dobie, gdzie młodzieży brakuje autorytetów, książka pokazuje co jest właściwe, a co nie. Powieść wzbudziła u mnie wielkie emocje - wzruszenie, smutek, złość - i była dla mnie wielkim zaskoczeniem! Autorka tak pięknie mówi o uczuciach, że niektóre zdania czytałam po kilka razy. Niesamowita, prawdziwa, smutna, ale dająca nadzieję. Napisana prostym i zrozumiałym dla każdego językiem, ale mocna. Jedna z lepszych lektur, jakie miałam okazję czytać. Nie odłożyłam dopóki nie przeczytałam ostatniego słowa i nie poznałam końca tej historii. To książka nie tylko dla młodzieży. Zachęcam, aby sięgnęły po nią absolutnie wszyscy!
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2014-08-20, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Przeczytane,
Już wiele razy pisałam, że nie cierpię pustych i głupiutkich obyczajówek dla młodzieży. Na szczęście ostatnio trafiam na naprawdę dobre powieści, do których należy także "Zabłądziłam" Agnieszki Olejnik. O książce słyszałam już jakiś czas temu, ale nie zwróciłam na nią uwagi. Jednak ostatnio przeczytałam kilka pozytywnych recenzji, które mnie strasznie pokusiły i natychmiast zarezerwowałam ją w bibliotece. Teraz to ja polecę książkę wam. Maja ma zaledwie szesnaście lat, ale w swoim życiu widziała już wiele. Gwałt, samobójstwo, depresja, utrata bliskiej osoby... Dziewczyna nie może liczyć na wsparcie rodziny, a złe wspomnienia przytłaczają ją. Od kilku lat jest zakochana w Alku i czuje, że chłopaka także coś dręczy. Maja potrzebuje miłości, a jednocześnie boi się jej. Czy obojgu uda się pogodzić z przeszłością i znaleźć szczęście? Nie byłam w stanie odłożyć tej powieści na półkę, musiałam przeczytać ją do końca, bo inaczej nie zaznałabym spokoju. Książka wzbudziła we mnie tyle emocji... Jest po prostu do bólu realna, wiarygodna, szczera i wstrząsająca. Nie da się o niej zapomnieć. Autorka pisze o nastolatkach, mając o nich wiedzę. Niczego nie wymyśla, nie udaje, nie przesadza. Problemy bohaterów dotyczą wielu z nas, w tej powieści prawie każdy odnajdzie jakieś swoje rozterki i wątpliwości. Poza tym podoba mi się styl Olejnik, pasuje do tej książki, jest prosty i czułam się tak, jakby rzeczywiście to nastolatka opowiadała swoją historię. Ciekawym zabiegiem okazało się zmienianie narracji - raz w czasie teraźniejszym, a raz w przeszłym. Dobrze też, że tajemnice bohaterów czytelnik odkrywa powoli, a nie wszystkie od razu. Właściwie "Zabłądziłam" to bardzo dramatyczna powieść i wyciskacz łez. Osoby wrażliwe będą ją czytać i płakać. Opowiada ona o wkraczaniu w dorosłe życie, o błędach, o tym jak łatwo się pogubić. Mówi także o problemach rodzinnych, wielkiej traumie, bólu i miłości, która okazuje się światełkiem w tunelu. Maja jest rozdarta między uczuciem, a lękiem, ale potrzebuje ciepła, bliskości, wsparcia. Tak samo Alek oraz jego ciocia Marta, która również boryka się z przeszłością. "Zabłądziłam" skłania czytelnika do refleksji, może być swego rodzaju przestrogą, ale daje też nadzieję. Uświadamia nam, że zawsze warto walczyć o bliskich, szczęście, miłość. Powieść Agnieszki Olejnik nie zawiodła mnie ani trochę i okazała się tak dobra, jak recenzenci twierdzili. To książka, którą powinien przeczytać każdy nastolatek, ale także jego rodzice. Jeśli szukacie mądrej, wzruszającej, dającej do myślenia lektury, a jednocześnie ciekawej i wciągającej, serdecznie polecam "Zabłądziłam". Radzę wam zapoznać się z tą książką zamiast sięgać po np. "Piosenki dla Pauli", uwierzcie mi, że tak będzie dla was lepiej.
Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Literackiemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji. ,,Zabłądziłam" było moim pierwszym spotkaniem z twórczością Pani Agnieszki Olejnik i śmiało mogę przyznać, iż było ono bardzo udane. Poznajemy nastoletnią Majkę, która po samobójczej śmierci siostry Kai zmaga się nie tylko z rozpaczą i poczuciem straty lecz także z trwającą od kilku lat depresją matki oraz kompletną bezradnością wobec zaistniej sytuacji ojca. Jedyną odskoczną dla Majki są szkolne treningi koszykówki, która jest jej jedyną radością i motywacją. Oprócz ludzi spotykanych na treningach i kumpla Mateusza zwanego Pegazem nie ma właściwie żadnych przyjaciół... W tym samym czasie w szkole, do której uczęszcza nasza bohaterka pojawia się również bardzo przystojny, tajemniczy i wyglądający na mocno zbuntowanego Alek... Jeśli chcecie dowiedzieć się jak potoczą się losy dwojga nie mających łatwego życia nastolatków zapraszam Was do lektury niniejszej powieści. Jest to historia buzująca wręcz emocjami. Traktuje ona o życiowych dramatach, z którymi przyszło zmierzyć się bohaterom mimo, iż nie mieli oni na ich zaistnienie żadnego wpływu. Autorka ukazała w książce trudne wchodzenie w dorosłość oraz dokonywane przez młodych ludzi wybory, które niejednokrotnie zaważają na całym późniejszym życiu. A. Olejnik swoją powieścią uświadamia czytelnikowi, iż każdy z nas, na każdym etapie swojego życia potrzebuje i szuka prawdziwej miłości oraz akceptacji.
Zabłądziłam wydaje się wymarzoną książką. Genialną twórczość autorki poznałam już czytając Ava i Tim. Droga na północ :) Mam nadzieję, że będę miała okazję ją kiedyś posiadać/przeczytać ;)
Avatar użytkownika - izanaglik
izanaglik
Przeczytane:2023-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

?MOJA OPINIA?

Tytuł: "Zabłądziłam"

Autor: Agnieszka Olejnik

( Książka pochodzi z prywatnej kolekcji)

#czytamyzapomniane

Szesnastoletnia Maja boryka się z koszmarnymi wspomnieniami. Samobójstwo, gwałt, depresja, samotność - to doświadczenia obecne w jej nastoletnim świecie. Z kręgu niemocy i obojętności wyrywa bohaterkę nieśmiałe uczucie do starszego o dwa lata Alka. To ono staje się nadzieją i nadaje sens otaczającej rzeczywistości.Wkrótce okazuje się że młodych łączy nie tylko miłość...

CZY MAJCE I ALKOWI UDA SIĘ POKONAĆ PRZESZŁOŚĆ,NAPRAWIĆ BŁĘDY, POSKŁADAĆ ROZPADAJĄCY SIĘ ŚWIAT I UWIERZYĆ W SIEBIE? ZAUFAĆ DRUGIEMU?

To powieść jest jak młodość - wciąga,zaraża,nie pozwala odejść,bez reszty pochłania,odciska trwały ślad. Autorka w cudowny sposób porusza bardzo trudne tematy gwałtu, samobójstwa, depresji, wycofania społecznego, miłości, zazdrości i wiele innych.Z tej powieści dowiadujemy się co myśli,czuje, przeżywa niejeden nasz syn i niejedna córka. Dzięki autorce spojrzałam na niektóre sprawy z innej perspektywy. Cudowna książka, warto żeby każdy nastoletni młody człowiek ją przeczytał? Polecam ?

Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2017-02-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 2017, gimnazjum,

Trochę dziwna, ale da się przeczytać. Nie wiem dlaczego wszystkie powieści tego typu pokazują znajomości oparte na seksie, ale może ja się nie znam...

Avatar użytkownika - KKS
Przeczytane:2016-09-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dworek w Miłosnej
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Dworek w Miłosnej

Wyobraź sobie długą, wysadzaną strzelistymi drzewami aleję, wiodącą do pełnego wspomnień dworku w stylu angielskim. Zajrzyj do rosarium z ogrodnikiem...

Nie jest za późno
Agnieszka Olejnik0
Okładka ksiązki - Nie jest za późno

Ta historia sprawi, że w Twoim sercu zawita wiosna. Anna Ficner-Ogonowska Taka miłość nie zdarza się dwa razy Po raz pierwszy rozmawialiśmy w Nowy Rok...