Zachowaj spokój

Każda rodzina ma swoje tajemnice... Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, który każe mu siedzieć cicho. Czy Adam wie coś na temat samobójstwa? I co ma wspólnego z brutalnym zabójstwem na przedmieściach Nowego Jorku, nad którego zagadką pracuje detektyw Loren Muse? Dlaczego rodziną Baye interesuje się FBI?

Informacje dodatkowe o Zachowaj spokój:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2009-08-12
Tytuł oryginału: Hold Tight
Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Ilustracje:-

Kup książkę Zachowaj spokój

Zachowaj spokój - opinie o książce

Miesiąc bez książki Cobena to czas stracony. Tak się już przyzwyczaiłam do jego twórczości i zaskakiwania mnie coraz to bardziej wyrafinowanymi fabułami, że nie wyobrażam sobie, abym pewnego dnia zakończyła z nim przygodę. Również i tym razem autor zafundował mi moc napięcia i chwile grozy, jeszcze odczuwam strach i szybki oddech grozy na plecach …

Wydawać się może, że poszczególne wątki powieści nic nie łączy, nie mogą mieć z sobą cokolwiek wspólnego. Po prostu nic się nie zazębia. Ale czy na pewno? Czy to tylko chwilowe powierzchowne spojrzenie? Niedokładne i szybkie …

Nastolatek popełniający samobójstwo. Nauczyciel, który wypowiedział o jedno słowo za dużo i upokorzył dziewczynkę przed oczami rówieśników. Chłopiec, który otrzymuje dziwnego e-maila, wobec którego rodzice wdrażają program naruszający jego prywatność. Mały chłopiec chorujący na poważną chorobę, którego może uratować tylko przeszczep. Kobiety brutalnie mordowane. Czy te wydarzenia może coś łączyć?

Bardzo długo jesteśmy zwodzeni przez Cobena, w iście jego stylu, nie możemy znaleźć nitki łączącej wątki w jeden mianownik. I bardzo długo się tak dzieje, aż sytuacja staje się nieznośna. Napięcie sięga zenitu, tracimy cierpliwość i poczucie bezpieczeństwa, o do finału coraz dalej. Zamiast chwytać rozwiązanie za sznurki, my coraz bardziej się od niego oddalamy. Autor nie byłby sobą, gdyby nie komplikował wydarzeń i sytuacji, gdyby jasno uwidaczniał i podawał na tacy prawie gotowe rozwiązania. A on? Męczy nas, wkurza, podnosi poziom wytrzymałości i zmusza do kroczenia krętymi dróżkami za jego myślami. Czy tak robimy? Oczywiście, poddajemy się każdej jego sugestii, kurczowo trzymamy się każdej, nawet cicho wypowiedzianej myśli. Po co? Przecież on się z nami zabawia, a my uparcie myślimy utartymi schematami, które on nam podrzuca, celowo manewruje i oszukuje. Nie obawiajcie się, to wszystko ma swój zaplanowany i jasno określony cel. Jestem pewna, że nie jesteście w stanie wyobrazić sobie, jaka na finiszu jest satysfakcja i wrażenia? Nawet nie próbujcie, nie dowiecie się, dopóki sami, na własnej skórze się nie przekonacie. Dopóki sami nie odczujecie wewnętrznego tchnienia tajemniczości i egzaltowanej niepewności. Emocje odgrywają etiudę klawiszami emocji, z których każdy ma inny odcień napięcia.

Jak to bywa u Cobena, również i ten thriller ociera się o warstwę obyczajową, takie wątki są znakomitym uzupełnieniem tematu przewodniego. Wszystkie elementy pasują do siebie i tworzą ekscytujące psychologiczne puzzle. Takie, które rzadko mamy możliwość układać.

Znakomita powieść, od której trudno się oderwać. Wibrująca mroczna atmosfera, dusząca oparami strachu i snujących się nieprzewidywalnych intryg. Polecam, świetna zabawa.

Co łączy zaginionego nastolatka i zamordowane kobiety? Co ściągnęło na nich wszystkich nieszczęścia i zbrodnie? Czy zemsta rzeczywiście może dobrze smakować?

Coben to jeden z tych autorów, którzy nigdy mnie nie zawiedli i nie rozczarowali. To tak, jakbym za każdym razem otrzymywała gwarancję, że czytana historia okaże się kryminalną perełką i że znajdę w niej dokładnie to, czego szukam i oczekuję. Wspaniale rozpoczyna się lekturę ze świadomością, że dostarczy nam ona wrażeń i emocji.

„Zachowaj spokój” to kolejna wspaniała opowieść w dorobku Cobena. Pisarz znakomicie radzi sobie z tworzeniem mrocznych i mocnych historii, dobrze wiedząc, które elementy są pożądane przez czytelników ceniących takie klimaty. Jednym z charakterystycznych punktów jego twórczości jest interesujące łączenie różnych wątków. Nowa książka opiera się na kilku historiach, które powoli zaczynają zgrywać się w całość, pogłębiając wartość powieści i utrzymując zainteresowanie czytelnika.

Każdy z tych wątków okazuje się na swój sposób ciekawy, przewrotny i skonstruowany w taki sposób, by pogłębiać napięcie. Co jednak najważniejsze, przez długi czas ciężko znaleźć między nimi wspólny mianownik. Coben dawkuje informacje, niespiesznie ujawnia połączenia, subtelnie działa na wyobraźnię. Przez cały czas mamy świadomość, że coś się wydarzy, ale nie jesteśmy pewni, na co możemy być przygotowani. To jak oczekiwanie za zapowiadaną burzę, która nadejdzie w najmniej spodziewanym momencie.

I owszem nie brakuje tutaj niespodzianek, bowiem akcja książki jest równie zaskakująca jak nagłe zmiany pogody. Książkowe wydarzenia łączą się w nieoczekiwany sposób, bohaterzy podejmują nieprzewidywalne decyzje, a autor dba o to, by czytelniczy nie czuli się znużeni czy zmęczeni jego opowieścią. Od pierwszych stron sporo się dzieje, a kolejne rozdziały pozwalają nam zaangażować się w czytaną książkę i poczuć silne emocje.

Coben znakomicie łączy wątki, motywy, tematy. Kartki powieści skrywają w sobie nie tylko istotną kryminalną historię, ale także istotny obyczajowy przekaz. Nie brakuje tutaj psychologicznego podłoża, odwołania do uczuć bohaterów, zwrócenia się w stronę ważnych życiowych spraw. Takie zestawienie sprawia, że całość pięknie ze sobą gra, nabiera różnych barw, staje się głębsza. „Zachowaj spokój” to kryminalno- obyczajowa paleta pełna odcieni i półtonów.

Nowa książka Cobena daje czytelnikom wiele możliwości. Możemy na chwilę przenieść się do świata bohaterów i zapomnieć o trudach własnej egzystencji. Możemy pobawić się w detektywa amatora i spróbować na własną rękę odkryć sprawcę zbrodni i poznać grzechy bohaterów. Możemy również po prostu wygodnie rozłożyć się w fotelu i zwyczajnie cieszyć się zaletami lektury. Coben jest dobry, zawsze i na wszystko.

Kiedy możemy jeszcze mówić o trosce rodzicielskiej, a kiedy już o naruszeniu prywatności i przekroczeniu granic? Czy GPS w telefonie nastolatka i program szpiegujący historię wyszukiwania i korespondencję w jego komputerze to już przesada, czy uzasadniona konieczność?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź i z książki Harlana Cobena „Zachowaj spokój” na pewno nie uzyskamy złotej rady na budowanie relacji z dziećmi i kompromis między zaufaniem, a kontrolą. Dostaniemy natomiast po raz kolejny wciągającą, trzymającą w napięciu, wielowątkową intrygę, która prócz walorów rozrywkowych daje szerokie pole do przemyśleń.

Jest i bolesne dla najbliższego otoczenia samobójstwo młodego chłopaka, które zdaje się mieć drugie dno. Są nieopatrznie rzucone przez nauczyciela słowa, sprawiające, że nastolatka staje się pośmiewiskiem wśród rówieśników. Jest i historia ciężko chorego chłopca wymagającego przeszczepu i rodzinna tajemnica, która odbiera mu nadzieję na wyzdrowienie. I oczywiście brutalne morderstwa młodych kobiet, których motywów i powiązań z poprzednimi wątkami trudno się doszukiwać.

Coben po mistrzowsku łączy te pozornie niezwiązane ze sobą wątki, ukazując wagę związków przyczynowo-skutkowych i nieprzewidywalność konsekwencji naszych słów i czynów. Świadomość ich nieodwracalności przeraża i pozostaje przypatrywać się bezsilnie jak rzucona nieprzemyślanie śnieżka pociąga za sobą tragiczną w skutkach lawinę.

Nie mogłabym na koniec nie wspomnieć o przewijającej się w wielu książkach Cobena i dodającej im pazura znakomitej adwokat Hester Crimestein, która i tutaj pokazuje swoją bezwzględność i bezkompromisowość, ale oczywiście i skuteczność.

Znakomita! Nie dziwi mnie, że doczekała się ekranizacji na Netflix.

Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2016-04-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Kryminały,
Czy szpiegowanie mozna usprawiedliwic troska o druga osobe? I co zrobisz z wiedza, jaka posiadziesz? Czy ja wykorzystasz? Mistrzowskie studium Cobena!
Avatar użytkownika - basiekgo
basiekgo
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się w sobie, instalują na jego komputerze program szpiegowski. Śledzą każdy ruch chłopaka, każdy wysłany i odebrany e-mail. Ze zgrozą odkrywają wiadomość przesłaną przez anonimowego nadawcę, który każe mu siedzieć cicho. Czy Adam wie coś na temat samobójstwa? Ojciec Adama chcąc wyrwać z rąk jakiejś złej sprawy wyrusza na poszukiwania syna trafia do klubu gdzie dzieciaki ćpaja przynosza prochy .Nie wierzy że jego syn mógłby kraść mu recepty ,chce dojś prawdy.
Avatar użytkownika - bibliotekarkaB
bibliotekarkaB
Przeczytane:2012-12-26, Ocena: 4, Przeczytałam,
Jedna ze słabszych książek Cobena, ale nie jest zła, bo on takich nie pisze.

Szensatolatek uwiklany w samobujstwo i morderstwa oczywiscie bez swojego bezposredniego udzialu.Brzmi dziwnie a jednak. Ksiazka ciekawa choc z przeiwdywalnym zakonczeniem i tu autor mogl sie bardziej postarac i cos zmienic .

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2022-05-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

Harlan Coben jest moim ulubionym autorem i tego nie ukrywam. Na każdą książkę czekam z ekscytacją i bezgranicznym zaufaniem co do twórczości autora. Aż do "Zachowaj spokój", które dla mnie okazało się być za spokojne.

Niestety warstwa obyczajowa zasłoniła tę kryminalną. Oczywiście Coben zawsze w swoich książkach skupia się na dylematach społecznych, co jest plusem, ale tutaj, w moim odczuciu, było tego za dużo. Akcja toczy się bardzo spokojnie, i chociaż czyta się szybko i płynnie, to brakło mi tego elementu oczekiwania na zakończenie, które zawsze wywołuje u mnie największe emocje. Było poprawnie, przyjemnie i lekko, w stylu autora, ale trochę zachowawczo.

Według mnie nie jest to najlepsza powieść autora, ale też nie najgorsza. Ja to traktuję jako wypadek przy pracy, ale jeśli ktoś lubi mocno rozbudowaną część obyczajową, to tu będzie zadowolony.

Avatar użytkownika - Ela-Monia
Ela-Monia
Przeczytane:2022-05-04, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książki Harlena Cobena zawsze czytam w ciemno, wiedząc, że zapewnią mi na dobrym poziomie lekturę. To światowej sławy pisarz, który doskonale wie, jak podnieść słupek barometru strachu. Niezwykle uzdolniony i kreatywny, fabuła jego powieści zawsze idzie w parze z duchem czasu. Tak też i tym razem tłem intrygi jest jakże niezwykle popularny motyw wirtualnej rzeczywistości. Ukazuje nam, możliwości, jakie stwarza współczesny świat Internetu.

Początek, nie do końca jest jasny, śmierć nastolatka. Tragiczny wypadek, czy samobójstwo? To właśnie wokół tego zagadnienia, z każdą stroną mnożą się znaki zapytania.
Główny sprawca zamieszania to Adama Baye'a, który wraz ze zmarłym chłopakiem uczęszczał do tej samej szkoły, łączyła ich przyjaźń. Rodzice zauważają u Adama, nienaturalne stany odosobnienia, lęku, apatii i wtedy zapala się czerwona lampka. Niepokój o własne dziecko i dążenie do poznania prawdy, zmusza ich do zrobienia kroku, który zamiast rozjaśnić ich obawy, to gmatwa wszystko jeszcze bardziej. Wiedzą, że naruszają prywatność drugiej osoby. Jednak strach o dziecko i chęć poznania przyczyny takiego stanu jest ogromna. Postanawiają monitorować jego poczynania za pomocą programu szpiegującego, zdalnie obserwują aktywność pierworodnego w sieci.

,,Zachowaj spokój'' szybka akcja, pełna niespodziewanych zwrotów, kolejnych zagadek, niedopowiedzeń, wzajemnych powiązań, w których zatapiamy się na kilkanaście godzin. Spokoju, przy tej książce to na pewno nie damy rady zachować. Polecam.

Avatar użytkownika - mommy_and_books
mommy_and_books
Przeczytane:2022-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

Po pierwsze uwielbiam thrillery Wydawnictwa Albatros. Po drugie - jednym z moich ulubionych autorów jest Harlan Coben. Tym razem sięgnęłam po jego kolejną powieść ,,Zachowaj spokój". Znalazłam tam bardzo wciągającą historię, od której nie potrafiłam się oderwać.
,,(...) JUŻ DAWNO PO WSZYSTKIM. PO PROSTU SIEDŹ CICHO I WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE. (...)"
Takiego maila otrzymał pewien 16 letni Adam Baye. Niedawno jego przyjaciel Spencer popełnił samobójstwo. Tylko czy to rzeczywiście było samobójstwo, czy może morderstwo? Tego dowiecie się czytając. Adam w swoim życiu miał problemy i uciekał z domu, dlatego jego rodzice Mike i Tia postanowili zainstalować na jego komputerze program szpiegowski. Czy zrobili to z miłości czy z wyrachowania? Co się stanie, gdy pewnego razu Adam zniknie bez śladu? Czy jego rodzice odnajdą syna żywego? Czy policja ruszy na poszukiwania chłopaka? Czy jego przyjaciele pomogą w poszukiwaniach? Oprócz tego wątku znajdziecie również tajemnicze brutalne morderstwo. Czy obie sprawy są ze sobą połączone?
FBI zaczyna interesować się całą rodziną Adama. Co oni zmajstrowali? Czy ktoś ich w coś wrabia? Mamy również wątek nieodpowiedzialnego nauczyciela. Ten człowiek tak mnie zdenerwował, że wg mnie powinien co najmniej siedzieć w areszcie. Czy zapłaci za to co powiedział? Niestety słowo przepraszam tutaj nie pomoże. Ucierpiała na tym pewna dziewczynka. Poznacie także tajemniczych: Nasha i Pietrę. To bardzo wybuchowa, niebezpieczna i bardzo mordercza para.
Bardzo interesujący thriller, zwłaszcza jak się ma nastoletnie dzieci. Czy zainstalowaliście programy szpiegowskie w telefonach swoich dzieci? Czy ufacie w 100% waszym dzieciom?
Poruszane są tutaj problemy współczesnych nastolatków, braku zaufania wobec własnych dzieci, bezmyślnego używania tabletek, szantażowania, morderstwa itd.
Bardzo dobrze wykreowani bohaterowie. Akcja początkowo powolna później nabiera tempa. Fabuła sprytnie wymyślona. Czytając tą powieść miałam wrażenie, że biorę udział w poszukiwaniach Adama. Przerażona byłam tym czego się z biegiem stron dowiadywałam. Końcówka była znakomita. Uwielbiam twórczość Harlana Cobena - pisze bardzo dobre thrillery. Jeżeli jeszcze nie znacie twórczości tego autora to koniecznie musicie to nadrobić.
Historię opisaną w powieści ,,Zachowaj spokój" możecie zobaczyć na Netflixie pod postacią serialu. Znakomita gra aktorska. Od razu was uprzedzę, że serial różni się od książki. Jeżeli już czytaliście książkę to spokojnie możecie go zobaczyć. Jeżeli jeszcze nie czytaliście, a obejrzeliście serial to serdecznie zachęcam was do przeczytania. Jedną z głównych różnic widocznych między powieścią a serialem jest to, że w pierwszej wersji głównym bohaterem jest ojciec Adama - to on szuka syna i ponosi tego solidne konsekwencje. W serialu to matka szuka Adama i to ona najmocniej obrywa.
Zachęcam was do przeczytania książki ,,Zachowaj spokój" i obejrzenia serialu ,,Hold Tight" (,,Zachowaj spokój"). Poznajcie Harlana Cobena w jego wyśmienitej formie.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-04-23, Ocena: 5, Przeczytałem,

?,,- Wszystkie nasze decyzje rodzą konsekwencje, Pietra. Wszyscy codziennie bawimy się w Boga. Kiedy kobieta kupuje sobie nową parę drogich butów, nie daje tych pieniędzy na jedzenie dla kogoś, kto umiera z głodu. W pewnym sensie te buty są dla niej ważniejsze niż ludzkie życie. Wszyscy zabijamy, żeby uczynić nasze życie wygodniejszym. Nie przedstawiamy tego w taki sposób, jednak to właśnie robimy." ?

,,Zachowaj spokój" to tak naprawdę jedna z najlepszych książek Cobena.

Szesnastoletni Adam Baye otrzymuje dość dziwnego maila, o którym zapewne nikt by się nie dowiedział, gdyby rodzice nie zainstalowali mu programu szpiegowskiego. Wszystko to po tym, jak jego przyjaciel popełnia samobójstwo, a sam Adam zaczyna się coraz dziwniej zachowywać. Czy Adama, samobójstwo przyjaciela i brutalne morderstwo coś łączy? Czym spowodowane jest dziwne zachowanie chłopaka?

O tym, że autor jest mistrzem tworzenia niebanalnej fabuły i nieprzewidywalnych zwrotów akcji chyba nikomu nie trzeba mówić. Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron i nie mogłam się od niej oderwać. Autor wprowadził kilka dość ważnych wątków, które łączą się w jedną logiczną, spójną całość tworząc coś niesamowitego i... pouczającego. Największym zaskoczeniem był dla mnie wątek związany z programem szpiegowskim i kontrolą rodzicielską, która tak naprawdę ma bardzo cienkie granice pomiędzy dbaniem o dobro dziecka, a naruszaniem jego prywatności. W naszych głowach pojawia się także pytanie, gdzie w tym wszystkim miejsce na zaufanie do potomka?

Coben opisując wszystkie wydarzenia nie puszczał daleko wodzy fantazji co zasługuje na niemałą pochwałę. Każde z wydarzeń jest niezwykle realne i można odnieść wrażenie jakby naprawdę się wydarzyło. Jest to dla mnie niezwykle ważne w thrillerach, ponieważ dzięki temu mogę odczuwać wszystkie emocje jeszcze bardziej. A uwierzcie, że tutaj także troszeczkę się ich pojawi. Zresztą jeżeli chodzi o bohaterów to ich sylwetki także zostały bardzo dobrze nakreślone. Da się ich polubić, czy znienawidzić. Autor genialnie oddał ich stany emocjonalne, a także psychologiczne. Każdy z nich jest nie tylko ludzki, ale i inny.

,,Zachowaj spokój" to książka nie tylko świetnie skrojona fabularnie, ale i bardzo pouczająca. Wątek Yasmine daje nam do myślenia i udowadnia jak jedno ,,dowcipne" wydarzenie może zniszczyć komuś życie. Jest to książka, z której fani kryminałów z całą pewnością będą usatysfakcjonowani, a zakończenie zaskoczy niejednego czytalnika. Polecam!

Tęsknię za tobą
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Tęsknię za tobą

Wędrówki w przeszłość mogą być niebezpieczne, a pewnych spraw lepiej nie ruszać. Powiedzcie to Kat Donovan! Detektyw nowojorskiej policji, której...

Niewinny
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Niewinny

Dziewięć lat po wyjściu z więzienia Matt Hunter nadal wraca myślami do owego strasznego wieczoru, kiedy w przypadkowej, niesprowokowanej przez siebie bójce...