Ostatni szczegół

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379856084
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału: The Final Detail
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Andrzej Grabowski

Tom 6 cyklu Myron Bolitar

Ocena: 5.27 (30 głosów)

Odpoczywający na Karaibach Myron Bolitar musi pilnie wracać do Nowego Jorku jego wspólniczka Esperanza Diaz została aresztowana pod zarzutem zabójstwa znanego bejsbolisty Clu Haida, jego pierwszego klienta. Co gorsza, nie chce składać wyjaśnień, milczy jak zaklęta. Myron nie wierzy w winę przyjaciółki, pomimo iż wskazują na nią liczne poszlaki krew oraz broń znalezione w biurze i samochodzie, awantura z Clu krótko przed jego śmiercią.

Czy śmiertelny wypadek, jaki Clu spowodował przed dwunastoma laty, ma związek z zabójstwem? Dlaczego ktoś celowo wpędzał go w depresję, fałszując wyniki kontroli antydopingowej? Co ma z tym wszystkim wspólnego Esperanza?

Kup książkę Ostatni szczegół

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Ostatni szczegół

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-03-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Ostatni szczegół” to szósta część serii Harlana Cobena, której bohaterami są Win Lockwood i Myron Bolitar. Po raz pierwszy początek kolejnego tomu jest bezpośrednią kontynuacją poprzedniego, więc jeśli ktoś nie czytał książki „Jeden fałszywy ruch”, to na początku może się czuć lekko zdezorientowany, ale myślę, że spokojnie także i tę część można ogarnąć bez znajomości całej serii – choć wspomnienia Bredny i prowadzonego w jej sprawie śledztwa przewijają się co jakiś czas.

Tym razem Harlan Coben stawia naszym bohaterom bardzo, bardzo trudne wyzwanie: muszą zbadać sprawę zabójstwa baseballisty, o które oskarżona zostaje… Esperanza Diaz! Na dodatek Esperanza nie życzy sobie, aby przyjaciele mieszali się w tę sprawę i nie chce im niczego wyjaśnić, a wszystkie dowody świadczą przeciwko niej. Siłą rzeczy, pod nieobecność wspólniczki Myrona, większy udział w akcji otrzymuje Wielka Cindy (przy okazji poznajemy ją bliżej i dowiadujemy się, jak to się stało, że zaczęła przyjaźnić się z Esperanzą i walczyć z nią w duecie) i muszę przyznać, że dodaje to niezłego smaczku klimatowi książki. Zwłaszcza jej wizyta w towarzystwie Myrona w klubie „Zgadnij”, warta jest zagłębienia się w lekturę 😊 W powieści pojawia się również Jessica Culver (na krótko), a także rodzice Myrona, jak zawsze przedstawieni w sposób żartobliwy, ale i bardzo ciepły. Są też oczywiście odwieczni wrogowie Myrona Bolitara i jego agencji – Frank Ache i jego syn F.J. oraz jego ochroniarze, którzy znów depczą Myronowi po piętach i utrudniają prowadzenie dochodzenia – a Myron ciągle nie zgadza się, aby Win rozwiązał ten problem we właściwy sobie sposób...

Śledztwo jak zawsze w przypadku tych bohaterów polega na tysiącu spotkań i rozmów, poznawaniu ludzi związanych z zamordowanym zawodnikiem, snuciu domysłów i układaniu setek – mniej lub bardziej prawdopodobnych – scenariuszy. Myron i Win muszą się nieźle postarać, żeby w końcu wyjaśnić niezwykle zagmatwaną zagadkę – choć im więcej pytań zadają i im więcej poznają faktów, tym bardziej maleje ich niezachwiana pewność i wiara w niewinność Esperanzy. Czy obdarzona gorącym temperamentem Latynoska mogła zabić klienta agencji? Czy łączył ją z nim romans? Dlaczego gwałtownie się z nim pokłóciła, co widziało wielu świadków? I dlaczego nie chce nic powiedzieć swoim przyjaciołom? To tylko kilka z całej wielkiej liczby pytań, jakie pojawiają się w głowie Myrona. Na dodatek jego agencja sportowa przeżywa poważny kryzys i Bolitar musi intensywnie działać, aby odzyskać klientów, którzy odeszli, zatrzymać tych, przy nim jeszcze trwają i zyskać kolejnych. Problemy się piętrzą i wydaje się, że tym razem były koszykarz poniesie klęskę.

Oczywiście jak zawsze u Harlana Cobena znajdziemy tutaj świetne teksty, zwariowane poczucie humoru, dowcipne dialogi i spostrzeżenia w rodzaju: 

„Gabinet udekorowany był skąpo (...), zdominowany przez wiszącą na ścianie głowę łosia. Notabene martwego. Żywego łosia bardzo trudno jest powiesić na ścianie” albo: „jest pan ideałem mężczyzny: nie dość że przystojny to prawie niemowa...”.

Wszystko to, plus nagłe zwroty akcji, niespodziewane odkrycia i zaskakujące zakończenie sprawiają, że książki Harlana Cobena mają tak wielu fanów, do których od niedawna sama się zaliczam. Każdą część tej serii po prostu świetnie się czyta i na pewno szybko sięgnę po kolejną, bo to dla mnie naprawdę duża frajda i po prostu fajna rozrywka.

Link do opinii
Avatar użytkownika - magdalena_emilka
magdalena_emilka
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2015,
Nie jestem wielką fanką książek o charakterze kryminalnym, jednakże ta bardzo mi się spodobała. Koniec mnie totalnie zaskoczył. A także urzekł mnie humor autora. Z pewnością sięgnę po inne jego książki. ( To była pierwsza książka tego autora przeczytana przeze mnie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2014-10-20, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Przeciętny kryminał Cobena. Przyznam, że wolę jego powieści w których nie ma postaci Myrona, bo są one czasami trochę dziwaczne i nie do końca w moim stylu. Ale sama historia ciekawa, wciągająca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - goster
goster
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Zrobiłam sobie kilkuletnią przerwę od Cobena, bo zaczął mnie nudzić, być przewidywalny i szablonowy...było warto. "Ostatni szczegół" pochłonęłam w dwa wieczory. Zaskakujący i ciekawy tytuł. Tym razem Mairon szuka zabójcy swojego klienta, sytuacja jest o tyle zadziwiająca, że główną podejrzaną jest jego wspólniczka. Trochę tajemnic z przeszłości, trochę osobliwych postaci z nocnego życia miasta ;) Bardzo wciągająca.
Link do opinii
Avatar użytkownika - AmandaBudyn
AmandaBudyn
Przeczytane:2013-12-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Coben po raz kolejny mnie nie zawiódł. Kto przeczytał chociaż jedną jego książkę zapewne sięgnie po kolejną, i kolejną...
Link do opinii

Jakoś pasuje mi koncepcja, że wszystkie przeciwności, jakim stawia czoła Myron Bolitar wzajemnie na siebie wpływają. Zabieg jak z kilku ostatnich filmów o Jamesie Bondzie w przypadku cykli sensacyjnych potrafi zdziałać cuda. Nagle bohaterowie nabierają głębi, ich motywacje nie dziwią, a nawet jesteśmy w stanie je zrozumieć. Czego chcieć więcej, jak galopującą akcję i złośliwy humor ma się w pakiecie? Polecam - im bardziej zagłębia się w serię o Myronie, tym więcej się odkrywa. Oby tak dalej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - karolina_c
karolina_c
Przeczytane:2017-09-28, Ocena: 4, Przeczytałem, 26_ksiazek_2017,
Avatar użytkownika - kasia441
kasia441
Przeczytane:2017-07-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 27 książek 2017,
Inne książki autora
W głębi lasu
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - W głębi lasu

Dwadzieścia lat temu czworo nastolatków wymknęło się do lasu z letniego obozu. Dwoje odnaleziono później z poderżniętymi gardłami. Pozostała...

Zachowaj spokój
Harlan Coben0
Okładka ksiązki - Zachowaj spokój

Każda rodzina ma swoje tajemnice... Rodzice Adama Baye, zaniepokojeni tym, że po samobójstwie kolegi z klasy ich szesnastoletni syn zamknął się...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Najważniejszą decyzją w życiu jest to, kogo poślubisz. choćbyś zsumował wszelkie inne decyzje, jakie podjąłeś, i tak nie dorównują ważnością tej jednej. Przypuśćmy, że wybrałeś sobie niewłaściwy zawód. Jeśli masz właściwą żonę, to nie problem. Zachęci cię ona do zmiany zajęcia, pocieszy cię, choćby nie wiem co. Rozumiesz? (...) Musisz kochać ją bardziej niż cokolwiek na świecie. Ale ona musi kochać cię równie mocno. Najważniejsze powinno być dla ciebie jej szczęście, a dla niej twoje. Niełatwo jest troszczyć się o kogoś bardziej niż o siebie samego. Nie patrz więc na nią jak na obiekt pożądania ani jak na partnerkę rozmowy. Dojrzyj codzienne życie z tą osobą. Dojrzyj płacenie rachunków, wychowywanie dzieci, mieszkanie w dusznym pokoju bez klimatyzacji i płaczące niemowlę. Wyrażam się jasno?


Więcej

Nie odkładaj na jutro tego, co trzeba zniszczyć dziś.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Pokaż wszystkie recenzje